fonradar

Araç Kiralaması Hk.

Herkese merhaba,

Bir kaç kişiyle istişare ederken bir konuda takıldık, görüşlerimiz uymadı, sizinde desteğinizi rica ediyorum.
Öncelikle örnek vererek başlarsam sanırım daha kolay ifade edebilirim.

Örneğin; A kişisinin vergi kaydı yok ve A kişisinin aracını vergi kaydı olan B kişisi veya şirketi için kiraladık. B kişisi adına kdv2 ve muhtasar beyanında araç kirasını beyan ettik fakat takıldığımız nokta bu aracın kdv sini ayriyet den biz indirilecek kdv olarak kayıtlarımızda gösterebilirmiyiz? Benim kendi fikrim gösteremeyiz, sebebi tam tevkifat uygulanması diye düşünüyorum. Sizinde fikrinizi alalım istedik. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Benim fikrimde sen kendi adına önce indirimde göstereceksin sonrada vergi mükellefi olmayan karşı taraf adına da kdv 2 beyanında ödeyeceksin.

Brüt tutar üzerinden sorumlu sıfatı ile kdv beyan edip bu rakamıda indirim konusu yaparsın.

Herkese merhaba,

Bir kaç kişiyle istişare ederken bir konuda takıldık, görüşlerimiz uymadı, sizinde desteğinizi rica ediyorum.
Öncelikle örnek vererek başlarsam sanırım daha kolay ifade edebilirim.

Örneğin; A kişisinin vergi kaydı yok ve A kişisinin aracını vergi kaydı olan B kişisi veya şirketi için kiraladık. B kişisi adına kdv2 ve muhtasar beyanında araç kirasını beyan ettik fakat takıldığımız nokta bu aracın kdv sini ayriyet den biz indirilecek kdv olarak kayıtlarımızda gösterebilirmiyiz? Benim kendi fikrim gösteremeyiz, sebebi tam tevkifat uygulanması diye düşünüyorum. Sizinde fikrinizi alalım istedik. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Sayın canertufan,

Vergi kaydı olmayan şahıs'dan şirketiniz için kiraladığınız araç bu şekilde bir işlem yapmanız vergi usul kanunlarına göre yasal degildir.
Şirketinizi incelemede direk cezalı işlem ile karşılarsınız.Olması gereken uygulama şu yönde olmalıydı,

Şirketinizin araçın sahibi ile şirket işleyişi ile ilgili bir bağı var ise bu aracı araç sahibi ve şirket sözleşme düzenleyerek aracın şirket ofis içi işleyişi için kullanılmasını belirtirsiniz ve giderlerini işlersiniz (fakat bu aracı yukarıda belirttiğim şekilde şirketin ofis işleri dışında ticari kazanç olarak transfer hizmeti verilmesi,kiralanması gibi uygulamaları yapmamanız gerekir)

Vergi mükellefi olmayan aynı kişiden birden fazla yıl şirketiniz için kiraladığınız araçı kiralayamazsınız süreklilik arz ettiğinden,araç sahibinin vergi mükellefi olması gerekir ki zaten olması gerekende bu yoldur.Yada şirketinizin için vergi mükellefi olan bir şirketten bu işleri yapmanız olacaktır.

Şirketinizin aşağıda belirttiğim şirketlerden ise vergi mükellefinden alacağınız araç kira bedeli faturalarınız mutlaka 5/10 oranında tevkifatlı olması gerekir.

[FONT=&quot]- 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri,[/FONT]
[FONT=&quot]- Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,[/FONT]
[FONT=&quot]- Döner sermayeli kuruluşlar,[/FONT]
[FONT=&quot]- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,[/FONT]
[FONT=&quot]- Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,[/FONT]
[FONT=&quot]- Bankalar,[/FONT]
[FONT=&quot]- Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),[/FONT]
[FONT=&quot]- Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar,[/FONT]
[FONT=&quot]- Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,[/FONT]
[FONT=&quot]- Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,[/FONT]
[FONT=&quot]- Payları İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören şirketler,[/FONT]

Vergi mükellefi olmayan şahıstan yapılan araç kiralamalarında;
1. Kiralama bedeli üzerinden %18 kdv indirimi
2. 2.no.lu Kdv ile tam tevkifat beyanı
3. Kiralama bedeli üzerinden %10 stopaj yapıp,muhtasar ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Firmaların vergi mükellefi olmayan şahıslardan veya personellerinden araç kiralanmasından dolayı yapılan ödemeler ise GMSİ olarak kabul edilmektedir ve bu ödemeler üzerinden %20 oranında gelir vergisi stopajı, %18 oranında Sorumlu Sıfatıyla KDV yapılması gerekmektedir.

Sayın canertufan,

Vergi kaydı olmayan şahıs'dan şirketiniz için kiraladığınız araç bu şekilde bir işlem yapmanız vergi usul kanunlarına göre yasal degildir.
Şirketinizi incelemede direk cezalı işlem ile karşılarsınız.Olması gereken uygulama şu yönde olmalıydı,

Şirketinizin araçın sahibi ile şirket işleyişi ile ilgili bir bağı var ise bu aracı araç sahibi ve şirket sözleşme düzenleyerek aracın şirket ofis içi işleyişi için kullanılmasını belirtirsiniz ve giderlerini işlersiniz (fakat bu aracı yukarıda belirttiğim şekilde şirketin ofis işleri dışında ticari kazanç olarak transfer hizmeti verilmesi,kiralanması gibi uygulamaları yapmamanız gerekir)

Vergi mükellefi olmayan aynı kişiden birden fazla yıl şirketiniz için kiraladığınız araçı kiralayamazsınız süreklilik arz ettiğinden,araç sahibinin vergi mükellefi olması gerekir ki zaten olması gerekende bu yoldur.Yada şirketinizin için vergi mükellefi olan bir şirketten bu işleri yapmanız olacaktır.

Şirketinizin aşağıda belirttiğim şirketlerden ise vergi mükellefinden alacağınız araç kira bedeli faturalarınız mutlaka 5/10 oranında tevkifatlı olması gerekir.

- 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri,
- Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
- Döner sermayeli kuruluşlar,
- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
- Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
- Bankalar,
- Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
- Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar,
- Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
- Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
- Payları İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören şirketler,

Vergi-Kdv Kanun ve nizamlarına uygun olarak, yaptığımız işin profesyonelliğine hak edecek bilgi ve beceri ile yukarıdaki soruya uygun yaklaşım ve uygulama metodu 1.mesajımda kopyaladığım şekilde olması gerekir.

Vergi yasalarını korumak hazine kazançını artı değer katmak adına bizlere emanet edilen bu mesleği usulüne ve tecrübe ile uygun şekilde titizlik ve hassasiyet ile yapılması gerekir diye düşünüyorum.