Araç Kiralanması

Bir şirket, gerçek bir kişiden araç kiralayacak.
Ne gibi işlem yapılması gerekiyor. ve ödenecek stopaj ne orandadır?
Gerçek kişinin de beyan etmesi gerekirmi?
Yoksa aracı şirkete almak daha mı karlıdır?
Cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler!

Not: Bu yazının başlığı Ebru Şener tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

öncelikle bir kira sözleşmesi düzenlemek gerekiyor.kira bedeli tespit edilirken de; gayrimenkullerde %5 olan;emsal kira bedelinin kasko bedelinin (net) %10 olduğunu unutmamak lazım.Bundan sonra durum tabiiki idareye bildiriliyor.Muhtasar beyannamede de 041 kodu (stopaj oranı %22) ile beyan ediliyor.Unutulmaması gereken bir konu daha kira bedeli ile ilgili olarak 2 nolu kdv beyannamesi düzenlenmesi gerektiği ve bu beyannamede sorumlu sıfatı ile ödenen kdv nin 1 nolu kdv de indirim konusu yapılacağı (kira bedeli kdv oranı %18).buraya kadar ne yapılmalı kısmını anlatmaya çalıştım.ama kiralamak mı aracı almak mı karlı ona siz karar vereceksiniz.

Sayın efelis ;
2 Nolu KDV beyannamesi ile bildirilecek olan oran % 18 'dir...
(bahse konu şirketin finansal kiralama şirketi olup olmadığı hakkında bilgi verilmemiş...)

Sayın zuhalece ;
Tevkifata tabi tutulmuş gayrimenkul sermaye iratları 2005 yılı için 15.000,00 YTL'yi aşmıyorsa gerçek kişi tarafından beyan edilmez...Stopaj nihai vergi olur... "Aracı almak daha mı karlı olur" dediğinizde aklıma takılan husus şudur...İlgili gerçek kişi eğer şirket ile bağlantılı bir konumda ise örtülü kazanç dağıtımı durumunu dikkatlice inceleyiniz...

Saygılarımla...

sayın;Devrim BEYAZ
dikkatinize teşekkür ederim.kdv oranının %18 olduğunu ben de biliyorum da orada %1 in yanına 8 yerine o adam nasıl geldi onu anlamadım.

Sayın efelis , yanlışlıkla yazmış olabileceğiniz aklıma gelmişti...İnanın şu forum özelliklerini ben de bir türlü kullanmayı beceremedim...
Saygılarımla...