Araç Satış Sözleşmesi ve Fatura Tutarı

Üstadlar;

Noterde düzenlenen araç satış sözleşmesinde

kasko bedeli : 31.000
satış beyanı : 22.500 kdv dahil ibaresi olmasına karşın;

fatura 29660 kesilmiş.

Yorumlarınızı alabilir miyim? Bu mümkün mü

Ynt: Araç Satış sözleşmesi ve fatura tutarı

Ft hatalı kesilmiş. İncelemede bu durumun izahı zordur. 22,500+kdv kesilse hadi shven kdv dahil yazdırıldı dersinizde onada uyumlu değil. Ya kasko değerinden, ya noterde beyan edilen satış bedelinden ft kesilmeli yada notere gidip satış bedeli rakamı ft rakamına düzelttirilmeli.

tşkler turko üstad.

Bu iki değerden kesilmesi gerektiğini bir kanuna dayandırabilir miyiz?

merhaba,

Konuyu biraz inceledim.
verilen yargı kararına göre,kasko değeriyle satış bedeli arasında uçurum olması durumuda resen takdir istemini reddetmiş.yine de buna dikkat etmek lazım.

Siz burada satış değerinin üzerinde kasko değerine yakın bi değerde kesmişsiniz.bana sıkıntı olmaz gibi geliyor ama satış değerinin noterden düzeltmek daha sağlıklı olur veya karşı tarafın fiyat farkı kesebilme durumu varsa, oda olabilir.

iyi günler,

cevaplarınız için teşekkürler üstadlar.

benım aklıma takılan konu kasko bedeli veya satış beyanından farklı bır tutarda fatura kesmek mümkün mü oldu.
arastırmalar netıcesınde eğer satış beyanı belırtılmemısse kasko degerınden, satıs beyanı belırtılmısse bu değer uzerınden fatura kesılecegı yonunde.

aksıne bır hukum var mı acaba dıye kafama takıldı, ama mevzuatta rastlayamadım.

Ynt: Araç Satış Sözleşmesi ve Fatura Tutarı

Noterde alıcı 22.500 aldım beyanı ile imza atıyor siz 29660 Tl ft kesiyorsunuz. "Aradaki fark neden ve kime ödendi nasıl ödendi vb" sorulara tatmin edici cevap verebilirseniz tamamda ikna edemez iseniz naylon ft kesmekle suçlanabilirsiniz.

Ynt: Araç Satış Sözleşmesi ve Fatura Tutarı

Merhaba,

bana kalırsa satış bedeli varsa mantıken bu değer üzerinden kesmek lazım gibi geliyo.
vuk tada bu konuya değiniliyor "yapılan işlemlerin gerçek mahiyeti esastır" gibi bi tanım vardı.
yani ben hangi fiyata sattıysam doğal olarak bu fiyattan ft.kesmem lazım ki düzenlenen
ft.ve ödemesi doğru olsun dimi.

kolay gelsin,