Araç Satışı Yevmiye Kaydı Hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan eraksoy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Sayın Kullanıcılar;

Forumda bu tür cevaplar olmasına rağmen tam olarak aradığım cevabı bulamadığım için yeni konu açmayı uygun buldum.

Firmamız Alüminyum ve pvc işleri imalatı yapan bir firmadır. 2000 yılında 10.000.00 TL + K.D.V'ne alınan ve şirket kayıtlarına işlenen kamyonetini, 2008 yılında 6.500.00 + K.D.V'ne satılmıştır. Bu süre içerisinde araca 2.000.00 ytl amortisman ayrılmış ve gider yazılmıştır.

1. Aracın Satış Yevmiye Kaydı Nasıl Yapılacak,
2. Aracın maliyet yevmiye kaydı nasıl yapılacak,
3. Araca kesilen fatura k.d.v beyannamesinde ne şekilde gösterilecek,

Konuya vakıf kullanıcıların cevap yazmasını varsayımların yazılmamasını rica ederim.

Ynt: Araç Satışı Yevmiye Kaydı Hakkında

Sn. eraksoy

1. ve 2. sorunuzun cevabı;

120 (Araç satış tutarı kdv dahil)
257 (Aracın birikmiş amortismanı)

254 (Aracın aktifteki tutarı)
391 (KDV)

Çıkan sonuçta aradaki fark kar ise 679, zarar ise 689 hesabı kullanarak kaydınızı kapatabilirsiniz.

2. Sorunuzun cevabı;

Aracı aldığınız firmaya geri iade etmediğiniz için "satıştan iade" olarak gösteremeyeceksiniz. Dolayısıyla KDV matrahına dahil edeceksiniz.

Saygılar.

(Eleştiri: Varsayım ile görüş bildirecek olan meslektaşlar alaka gösterip sizin sorunuza cevap bulmaya çalışabilirler, burası bir forum ve herkes cevap vermekte özgürdür. Ama doğru ama yanlış önemli olan tartışarak doğruyu bulmaktır. Sizin "varsayımların yazılmaması" şeklinde bir kısıtlama getirmenizi yadırgıyorum)

Sayın Ozdgn;

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yukarıda verdiğiniz kayıtta kdv beyannamesinde matrah kdv ilişkisi yönünden problem yaşadığım için şöyle bir yol izlemeye karar verdim. Kayıdın usule uygun olup olmadığı konusunda yorum yaparsanız çok memnun olurum.

100 7,670,00
600 6,500,00
391 1,170,00

---------------//-------------
623 10,000,00
254 10,000,00
----------------//-------------
257 2,000,00
679 2,000,00

Sayın eraksoy;

İlk kayıdınızdaki 600 hesap yerine 679 hesap kullanmanız daha doğru olur. Sonuçta 600 hesabı ana faaliyet gelirleriniz için kullanıyorsunuz. 600 hesabı kullanırsanız Kar-Zarar esnasında sizi yanıltır.

İkinci kayıtta 623 hesap yerine 257 hesabı kullanın ve tutarı 2.000 TL yani birikmiş amortismanınızı yazın. Dolayısıyla aracın şuanki net değerini bulmuş olacaksınız.

Üçüncü kaydınızdan birşey anlamadım... Çünkü gördüğüm kadarıyla aracı zarar ile satmışsınız dolayısıyla kar değil zarar etmiş oluyorsunuz.

Aynı zamanda Matrah hesaplarınızın toplamı 6.500 TL, Zarar hesabınızın toplamı 10.000 TL. Yani uyumsuzluk var.

Tekrar düşünün isterseniz.

Saygılar.

Sayın ozdng;

sizin söylediğiniz kayıdın doğru olduğu konusunda bir çok yerden yorum aldım. fakat benim kafama takılan nokta

100 7,670,00
257 2,000,00
254 10,000,00
391 1,170,00
689 1,500,00

şeklinde kayıt yaptığımızda kdv beyannamemizde matrah kdv yönünden uyumsuzluk olmaktadır. ve program hata vermektedir. KDV beyannamesinde ne şekilde gösterdiğinizi de yazmanız mümkünmüdür acaba.

Programınız matraha atıyor, siz ilave edilecek kdv satırında mı görünmesini istiyorsunuz veya tersi?

program matrah olarak 6500 olmasını istiyor. biz. 10.000.00 yazdık sadece kdv yi ilave edilecek kısımda mı göstersek uygunmu acaba

Sn. eraksoy

Program konusunda birşey söyleyemem ama ilk mesajımdada dediğim gibi Matrah'a dahil edeceksiniz. Yani ilave kdv kullanmayacaksınız.

Saygılar.

eraksoy ' Alıntı:
program matrah olarak 6500 olmasını istiyor. biz. 10.000.00 yazdık sadece kdv yi ilave edilecek kısımda mı göstersek uygunmu acaba

KDV' yi ilave edilecek kdv kısmında göstermeniz gerekiyor. Fakat sadece ileve edilecek kdv kısmında kdv gösterilmesi yeterli değil. En azından (programınızın özelliğini bilmiyorum ama) matrah kısmını elle doldurursanız daha uygun olur.

hazerfan ' Alıntı:
eraksoy ' Alıntı:

KDV' yi ilave edilecek kdv kısmında göstermeniz gerekiyor. Fakat sadece ileve edilecek kdv kısmında kdv gösterilmesi yeterli değil. En azından (programınızın özelliğini bilmiyorum ama) matrah kısmını elle doldurursanız daha uygun olur.

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=2807.0