fonradar

Araç Satışı

merhaba,

aktife 6 yıl önce giren bir araç satılıyor.

sabit kıymet tablosunda aracın birikmiş amortismanı 50.000

satış fiyatı 14.000

bu durumda herhangi bir endekslemeye tabi tutmama gerek var mı ?

kaydı yaptım fakat eksik bir şey kaldı gibi bir tedirginlik oldu, kontrol etmenizi istirham ederim.

102 14.000
257 50.000

254 50.000
391 138,61
679 13.861,39

Selamlar
Taşıt satışlarında endeksleme yoktur.
Aracınızın aktif değeri 50.000 lira mı?Demekki kuruşu kuruşuna tam amortisman ayırdınız.Normalde 1 kuruşluk veya 1 liralık iz değer bırakılır.
Şu an için maddeniz doğru görünüyor.
Fakat yeni araç alımı gündeminizde varsa ortaya çıkan karı özel fonlara alabilirsiniz.
Saygılar

selam, satıştan sonra mı iz değer bırakmak gerekiyor, 254 hesapta ford transporter başlığında bulunuyor bu araç plaka nosu ile yani takip etmek konusunda bir sıkıntı yaratmıyor satıştan sonra sabit kıymetler listesinden ve brk.amor. çıkarıyorum.

teşekkürler.

Ben bu iz değer bırakma olayını gerçekten anlamıyorum.Anlatırsanız sevinirim.Örneğin ben zaten hesap planında taşıtlarımı ayrı ayrı, amortismanlarını yine hesap planında ayrı ayrı takip ediyorsam iz değer ayırmanın mantığı nedir.Zaten mizana bakan görecektir elimdeki taşıtları, ayrılan amortismanlarını...

Ben bu iz değer bırakma olayını gerçekten anlamıyorum.Anlatırsanız sevinirim.Örneğin ben zaten hesap planında taşıtlarımı ayrı ayrı, amortismanlarını yine hesap planında ayrı ayrı takip ediyorsam iz değer ayırmanın mantığı nedir.Zaten mizana bakan görecektir elimdeki taşıtları, ayrılan amortismanlarını...

Selamlar
İz değerini fiilen madde veya hesap şeklinde zaten göstermiyorsunuz.
Amortisman süresi dolmuş duran varlıklarda (sadece taşıtlar için değil) son dönem amortisman hesaplanırken 1 kuruş eksik amortisman hesaplanır.Yani bilançoya baktığınızda örneğin 254 hesabında 20.000 lira varken 257 hesabında 19.999,99 gibi görünür.Bunun amacı da ilgili duran varlık hala işletmede kullanılmaktadır,tamamen sıfırlanmamış ve yok edilmemiş demek içindir.
Ayrıca 5024 sayılı kanunda önce 1 TL olan iz bedeli bu kanundan sonra 1 yeni kuruş olarak değişmiştir.
Saygılar

Sayın twolf anladım.Bende diyorumki zaten 254 ve 257 hesaplarda bir tutar var ise (20.000 her ikisinde) bundan fiilen işletmede kullanılıyor anlamı çıkmıyor mu?
Yani gerçekten anlamaya çalıştığım ve öğrenmeye çalıştığım için soruyorum.Amortisman süresi dolmuş bir duran varlığın işletmede kullanılmaması halinde 254 ve 257 li hesaplarda durma şansı varmı dır?Hang durumlarda böyle olur?

İz değeri, ayrılan amortismanın sabit kıymetin değerinden düşülmesi halinde kullanılır.
Taşıtın değeri 20000,00 amortismanı 19999,99 ise mahsup yaptığınızda taşıt hesabında 1 kr.kalır. Böylece taşıt hesabınız sıfırlanmayarak takibi sağlanır.Bunun dışında iz değeri bırakmanın başka bir mantığı yoktur.

Rica ederim.
Konu başka yerlere kayacak ama olsun..
Kişisel yorumumu şöyle yapabilirim.
Sizde gayet iyi bilirsiniz ki gerek mizan gerek bilanço tabloları işletmenin aynasıdır.Hesapları veya tabloları inceleyen 3.şahıslar birebir bunların fiilen var olup olmadığını sormayabilir,sadece raporlardan yorum çıkarmaya çalışabilirler.Son cümlenizden hareketle bunların hesaplarda durma şansı yoktur ama durduklarıda sıklıkla görülür. hadi taşıtları geçin,çünkü bunlar satılınca zaten fatura edilir ve aktiften düşer.Fakat özellikle demirbaşlar için bu pek yapılmaz.Kaç firma kayıtlarda olmayan demirbaşlar için temizlik yapar,parmakla sayılır.temizlik yapılamadığı içinde gereksiz bir rakam şişikliğine yol açılır.Hatta taşıtlar için bile satılan veya devri verilmesine rağmen fatura edilipte aktiften düşüm yapılmayan durumlara bile rastlamak mümkün.(hatta devir suretini kaybetipte kimse sattığını bile bulamayan ve bu yüzden fatura edilemeyenlere de rastlamak mümkün)
İz bedeli uygulaması bir kuralsa uymamak gibi bir alternatifimiz yok.
Neticede muhasebe ve raporlama 3.şahıslarıda ilgilendirdiğine göre açık,anlaşılır ve kanuna uygun şekilde olacağından,önemli olan sizin ne yaptığınızı bilmeniz kadar,karşı tarafında ne yaptığınızı veya ne yapmak istediğinizi bilmesidir.
Saygılar

selam, satıştan sonra mı iz değer bırakmak gerekiyor, 254 hesapta ford transporter başlığında bulunuyor bu araç plaka nosu ile yani takip etmek konusunda bir sıkıntı yaratmıyor satıştan sonra sabit kıymetler listesinden ve brk.amor. çıkarıyorum.

teşekkürler.

sizin aracınız ticari sınıfına giriyorsa.87.02 kapsamında kdv %18 hesaplamanız gerekiyor.

Son düzenleme: