araç satışından doğan karın vergilendirilmesi..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ugur6666
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ugur6666

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar yeni gelen bir mükellefimiz var.. araç satışından doğan karı özel fon hesabında gösterilmiş(2 yıl bekleyip araç almazsa vergisi ödenecek) sorum şu ben bu fonu sermayeye ekleyebilirmiyim? vergi doğarmı..

elimde bilgilerde yetersiz meslektaşımızlada görüşemedim(yani işi eleman yapmış oda işten ayrılmış falan)

şu an bilançoda 254 hesap 40.000,00 549 özel fon 30.000,00
257 hesap 70.000,00

bu doğrumudur ben 257 254 den büyük olabilirmi?

Ynt: araç satışından doğan karın vergilendirilmesi..

(2365 sayılı Kanunun 56'ncı maddesiyle değişen fıkra) şu kadar ki, satılan iktisadi kıymetlerin yenilenmesi, işin mahiyetine göre zaruri bulunur veya bu hususta işletmeyi idare edenlerce karar verilmiş ve teşebbüse geçilmiş olursa bu takdirde, satıştan tahassül eden kar, yenileme giderlerini karşılamak üzere, pasifte geçici bir hesapta azami üç yıl süre ile tutulabilir. Her ne sebeple olursa olsun bu süre içinde kullanılmamış olan karlar üçüncü yılın vergi matrahına eklenir. Üç yıldan önce işin terki, devri veya işletmenin tasfiyesi halinde bu karlar o yılın matrahına eklenir.

Yukarıdaki esaslar dahilinde yeni değerlerin iktisabında kullanılan kar, yeni değerler üzerinden bu kanun hükümlerine göre ayrılacak amortismanlara mahsup edilir. Bu mahsup tamamlandıktan sonra itfa edilmemiş olarak kalan değerlerin amortismanına devam olunur.