Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

the accountant

Katkı Sunan Üye
Kasım 2008'in saçmalığının Mart 2009 ve Temmuz 2009 sınavlarında telafi edildiği görüldü. Bakalım Aralık 2009 sınavı nasıl olacak?

Aşağıdaki listede Temel Hukuk sınavı için okunması gerektiğini, hatta bazılarının okunmakla da kalmayıp hatmedilmesi gerektiğini düşündüğüm kanunları bulabilirsiniz.

Aslında bu tip bir liste türmob tarafından yayınlansa, hatta yayınlanmakla da kalmayıp sınav yönetmeliğine de koysa son derece doğru ve faydalı olur.

sizden ricam, bu kanunları bir inceleyin. "yok, aslında şu kanundan sorumlu değiliz, çıkarabilirsin" ya da "bak şu kanun da sorumlu olduğumuz kanunlar arasında, bunu da ekle" vb. yorumlarınızı bekliyoruz.

bu forumda bir çok kez arkadaşların sınavlarda hiç beklemedikleri kanunlardan ve yerlerden soru gelmesi sebebiyle ters köşe olduklarını (ben de dahil, kasım 2008 mağduru olarak) okuduk. bu liste çalışmasıyla bir nebze de olsa birbirimize faydalı olabilirsek ne mutlu bize.

Unutmadan, bu kanunları okumaya başlamadan önce bu ders için genel kabul görmüş kaynak kitap olan "Arif Kocaman" 'ın kitabı mutlaka 2-3 kez baştan aşağı okunmalıdır. Zira Kasım 2008 sınavı hariç, tüm sınavlarda soruların en azından %50-75'lik kısmı bu kitaptan geldi. (Örneğin son sınav olan Temmuz 2009 sınavının sorularının %75'inin cevabı bu kitapta vardı). Ama yeniden bir Kasım 2008 yaşayabiliriz, o yüzden sınırlarımızı bilelim.

4857 iş kanunu
5763 iş kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması
5838 bazı kanunlarda değişiklik yapılması
5510 sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu
6762 TTK
506 SSK
5502 Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu
5754 SOSYAL SİGORTALAR ve GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU İLE BAZI KANUNlarda değişiklik..
1479 Bağ-Kur Kanunu
5434 Emekli Sandığı
2925 Tarım işçileri sosyal sigortalar kanunu
2926 tarımda kendi adına ve hesabına çalışanlar Sos.Sig.Kanunu
3201 Yurtdışında bul Türk Vatandaşlarının Yurtdışında geçen sürelerinin SG bakımından değerlendirilmesi kanunu
4447 işsizlik sigoratsı kanunu
2022 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz, kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması kanunu
2577 İdari Yargılama usulü kanunu
2822 Toplu iş sözleşmesi, grev-lokavt kanunu
818 borçlar kanunu (ilgili maddeleri)

Ynt: Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

Arif kocamandan başka bişeye çalışarak kendinizi yormayın arkadaşlar...

5434 Emekli Sandığı
2925 Tarım işçileri sosyal sigortalar kanunu
2926 tarımda kendi adına ve hesabına çalışanlar Sos.Sig.Kanunu
3201 Yurtdışında bul Türk Vatandaşlarının Yurtdışında geçen sürelerinin SG bakımından değerlendirilmesi kanunu

Bunlar nedir ? :D o kadarda derinlere girmeye gerek yok düşüncesindeyim.

balabanhan ' Alıntı:
Arif kocamandan başka bişeye çalışarak kendinizi yormayın arkadaşlar...

arkadaşlar Arif Kocaman yeterliolur mu acaba.
bende aralıkta giricemde kaynak arayışındayım.
önerilerinizi bekliyorum.

paylaşım için tşk ler
bende ilk kez aralıkta gireceğim.. ve ilk olduğu içinde çok tecrübesizim

arkadaşlar girilecek zamana denk düşen sorumluluklarla ilgili sorular gelebilir mesela defter tasdikleri gibi

kimi arkadaşlar da arif kocamanın eksikleri olduğunu bazen hiç soru çıkmadığını yazmış.. ama sonuçta ençok tavsiye edilen kitap bu zaten hukuk sınavına bütün kaynaklara çalışsak ne zaman yeter nede bitirebiliriz.. bende en iyisi arif kocaman ın kitabını almaya karar verdim..

ugur6666 ' Alıntı:
kimi arkadaşlar da arif kocamanın eksikleri olduğunu bazen hiç soru çıkmadığını yazmış.. ama sonuçta ençok tavsiye edilen kitap bu zaten hukuk sınavına bütün kaynaklara çalışsak ne zaman yeter nede bitirebiliriz.. bende en iyisi arif kocaman ın kitabını almaya karar verdim..

şöyle ki arkadaşlar, en yukardaki yazımda da belirttiğim üzere, en optimum, en rasyonel kaynak tabiki arif kocaman'ın kitabı. ama geçmişimizde bir Kasım 2008 faciası var. ayrıca yine 2008'de iş hukukundan, idari yargı hukukundan sorular geldi ve bazı kanunlar değiştiği için arif hoca'nın kitabı yerine doğrudan ilgili kanundan okumak lazım. sonra yine geçen sınavda (Temmuz 2009) bir soru TTK'dan geldi ki bu kanun Arif Hoca'nın kitabında yok.

Yani özetle şöyle söyliyim, saçma sapan bir sınav olmadığı sürece arif hoca'nın kitabını yutarsanız 50 puan alırsınız ama garanti bir sonuç istiyorsanız o kitap artı yukardaki kanunların güncel hallerini çok iyi okuyun derim ben.

kasım 2008 sınavına girip neredeyse bomboş bir kağıt verip, bu korkudan mart ve temmuz 2009 sınavlarına giremeyen biri olarak halen çok korkuyorum bu sınavdan. o kadar talihsizim ki, mart ve temmuz sınavları inanılmaz güzeldi ve mantıklıydı, arif hoca'nın kitabını hatmeden biri rahatlıkla 60-70 alıp geçti bu sıanvlardan ama ben "acaba bu da kasım 2008 gibi olur mu" diyerek sınava girmedim. şimdi aralık'ta tekrar gireceğim ve en azından 4 sorunun 2'si arif hoca'nın kitabının dışından gelirse külahları değişeceğiz.

A Grubu kadro sınavlarına yönelik temel hukuk kitaplarının faydası olabilir. İlk mesajda yazılan kanunların özeti şeklindeydiler yanlış hatırlamıyorsam.

Bende Arif Kocamanın kitabını tavsiye ederim ama unutmamak lazım artık bütün sorular buradan gelmiyor. O yüzden bu ders artık bu kitabı 2-3 kere okumakla geçilebilecek bir ders değil. Biraz abartıyor diye bilirsiniz ama bu kitabın özetlenip ezberlenmesi lazımki gelen 60-70 puanlık soru kaçmasın. Ha siz 60 aldıktan sonra zaten bu kitap dışında gelecek soruyu cevaplamasanızda olur.

the accountant ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:

şöyle ki arkadaşlar, en yukardaki yazımda da belirttiğim üzere, en optimum, en rasyonel kaynak tabiki arif kocaman'ın kitabı. ama geçmişimizde bir Kasım 2008 faciası var. ayrıca yine 2008'de iş hukukundan, idari yargı hukukundan sorular geldi ve bazı kanunlar değiştiği için arif hoca'nın kitabı yerine doğrudan ilgili kanundan okumak lazım. sonra yine geçen sınavda (Temmuz 2009) bir soru TTK'dan geldi ki bu kanun Arif Hoca'nın kitabında yok.

Yani özetle şöyle söyliyim, saçma sapan bir sınav olmadığı sürece arif hoca'nın kitabını yutarsanız 50 puan alırsınız ama garanti bir sonuç istiyorsanız o kitap artı yukardaki kanunların güncel hallerini çok iyi okuyun derim ben.

kasım 2008 sınavına girip neredeyse bomboş bir kağıt verip, bu korkudan mart ve temmuz 2009 sınavlarına giremeyen biri olarak halen çok korkuyorum bu sınavdan. o kadar talihsizim ki, mart ve temmuz sınavları inanılmaz güzeldi ve mantıklıydı, arif hoca'nın kitabını hatmeden biri rahatlıkla 60-70 alıp geçti bu sıanvlardan ama ben "acaba bu da kasım 2008 gibi olur mu" diyerek sınava girmedim. şimdi aralık'ta tekrar gireceğim ve en azından 4 sorunun 2'si arif hoca'nın kitabının dışından gelirse külahları değişeceğiz.

temmuzda maliyetten analiz ve hukuk tan kaldım maliyet ve analizde ne çıkacağı aşağı yukarı belli ama hukuk değişik bi sınav ayrıca bi arkadaştan deha nın hukuk kitabını aldım(arkadaş temmuzda geçti).. o daha net ve güncel gibi önce ondan başlıcam çalışmaya... zaten hukuktan çok dökülen oldu aralık sınavı kolay olabilir(çalışana tabiki) herkese başarılar..

söylenenin aksine ben Temmuz sınavında temel hukuk'tan genelde başarılı olunup geçildiğini gözlemledim. ama herhalükarda kasım 2008 sınavından daha kolay bir sınav olması gerekir aralık sınavının. mart ve temmuz sınavı gibi hazırlanması gerekir. fakat, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukukunu mutlaka ilgili kanunlardan çalışın, arif kocaman'dan değil. ayrıca ttk'yı da en az 2 kere hızlıca okuyun.

Ebrulimm ' Alıntı:
Arif Kocamanın kitabını yeni özet çıkardım,şimdiye dek çıkmış tüm sorular kitapta var.Sadece en fazla 1-2 soruyu bulamadım diyebilirim.SGK için ise başka bir kaynak derim çünkü güncel değil.

şu an aklımda olduğu kadarıyla; kasım 2008 sınavında 2-3 soru, temmuz 2009 sınavında da 1 soru (şirket birleşmeleri) arif hoca'nın kitabında yok.

Ebrulimm ' Alıntı:
Elinde derli toplu sosyal gvenlik hukuku ders notları olan var mı arkadaşlar yada nerden bulabilirim?
Kurs notları fos çıktı,kitaplar fazla detay ???

Hocamız kursta hep derdi. Sgk yı oluşturanlar kendileri anlamıyorlar ki size soru sorsunlar! Çokta haklı bence nerden soracaklar? Kimler sgk lı kimler değil ? Sanırım soru sorulcak tek yeri bu kanunun. Umarım not bulabilirsin. Bende kursa gittim ancak hiç notum yok. Belli başlı bi iki konuya değinildi onları yazarım size evde notları bulup.

Piyasada Arif Kocaman Temel Hukuk Bilgisi 2009 yayın yılı mevcut mu acaba ? Bilgisi olan var mı ?

Ebrulimm ' Alıntı:
Haklısın Sevim,sorulabilecek yerler belli de insan tedirgin oluyor işte bilirisn:)
Teşekkür ederim ilgine,mailini bekliyorum.

Biraz geç oldu :) Temmuz dönemi için temel hukuk dersinde kursta hocamızın işlediği konu başlıkları şöyleydi,

1) Sigortalı sayılanlar
2) Kısa vadeli , uzun vadeli sig. kolları ( Tüm ayrıntıları ile bakın lütfen, zaten sorulacak yer az)
3) Ve bunlardan sağlanan yardımlar
4) İşsizlik sigortası ( ki tavsiyem bizde çıkması beklenen ancak çıkmamış olan geçici iş gör.ödeneği)

Bu kadar :) Bişey kalmadı zaten dimi..
Herkese başarılar.

moralinizi bozmak istemem ama Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı 2009 yılı içindeki diğer iki Temel Hukuk sınavından daha zor olacak. Gidişat bu yönde çünkü. ayrıca temmuz 2009 sınavındaki başarı oranı yüksekti bu dersten. Muhtemelen yine 4 soru gelicek. 2'si nispeten kolay olacak ama diğer 2 soru zor olacak, çoğu kişi bu 2 soruyu yarım yamalak cevaplayabilecek, sallayacak ya tutarsa diye, geçecek olanlar da kolay 2 sorudan 40 puan, zor 2 sorudan da 10 puan alıp 50 ile geçecek ama çoğunluk kalacak 30-35 puan ile. Özellikle 2 kanundan (isimlerini vermiyim) ters köşe / ücra köşe sorular bekliyorum. 3 zor+1 kolay soru isyan çıkarır (Kasım 2008), 3 kolay+1 zor soru (Temmuz 2009) dönemi 2009 için kapandı. Kimsenin itiraz edemeyeceği şekil ve Birliğin de en çok işine gelecek dağılım 2 zor+2 kolay sorudur. 1) Kimse itiraz edemeyecek çünkü ederse Birlik de diyebilecek ki kardeşim 2 kolay soru sorduk yapıp 50 alıp geçseydin, 2) Birliğin işine gelecek çünkü daha az kişi geçecek. Olması gereken, hakkaniyetli dağılım ise 3 kolay+1 zor sorudur; zira bu dağılım adam gibi çalışanı geçirir, zehir gibi çalışanı ise şaha kaldırır. 2 zor+2 kolay soru ise çalışana haksızlıktır, çalışana yazı tura attırmaktır. 3 zor+1 kolay ise zaten hakkaniyetin yerlere serilip çiğnenmesidir.

hep karanlığın arkasından güneş doğdu. şimdi ise yavaş yavaş güneşin ardından alacakaranlık kuşağına giriyoruz.

"Özellikle 2 kanundan (isimlerini vermiyim) ters köşe / ücra köşe sorular bekliyorum."

Sizce ismini verseniz mi girecek olan arkadaşlara faydanız olur yoksa vermeseniz mi ???
Yine de takdir sizin.

Benim fikrim temel hukukta hiçbir konuyu atlamayın ancak en ince ayrıntıyı da ezbere kalkışmayın. Her konuda bir kulak dolgunluğunuz bir fikriniz üç beş kelime yazacak birikiminiz olsun. Gerisi gelir emin olun.

Baştaki moralinizi bozmak istemem cümlesi de olmasaydı, bende diyecektim kardeşim naptın sabah sabah diye :)

Çalışmaya devam :)