Aralık-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

umarım,aralık ayında vergi hukukunda çıkabilecek soruları burada yakalayabiliriz
temmuz 2009 sınavı için 2 soru yakalanmış Mali tatil ve Defter tasdik zamanları

herkese sınavlarda başarılar...

Ynt: Aralık-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

ismmmonun kursuna vergi mevzuatına gitsem yararı olurmu. odanın kursu vergide nasıl ???

salim ateş oktar hoca derse gelirse git bence.

burda da hepimiz işin içinden çıkamıyoruz bence. çünkü vergi hukuku deniz değil okyanus her konu potansiyel soru. Ama ben çalışırken neler bir smmm yi ilgilendirir. bilmezse, olmazsa olmaz hangisidir diye çalışmıştım. o yüzden vergi sınavım süper geçti. mali tatilide defter tastik zamanınıda virgülüne kadar özümsemiştim. inşaat maliyeti zaten ayrı. büroda çalışanlar inşaat sektöründe mükellefleri olanlar daha şanslıydı bence. Birtek Ar-Ge sıkıntı olabilir.

smmm2010 ' Alıntı:
umarım,aralık ayında vergi hukukunda çıkabilecek soruları burada yakalayabiliriz
temmuz 2009 sınavı için 2 soru yakalanmış Mali tatil ve Defter tasdik zamanları

herkese sınavlarda başarılar...

sözelim iyi olmasına rağmen vergi korkutuyor beni kanun maddesi şeklinde yazmak gerekiyormuş sanırım kazım yılmazın kitabı var muğla odanın kursuna gidecek olan yada giden varmı??

Vergi Kanunlarında 5838 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler

Maliye Bakanlığı tarafından 28 Şubat 2009 tarih ve 27155 sayılı Resmi Gazete (Mükerrer)?de yayımlanan 5838 sayılı ?Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun? ile vergi kanunlarında değişiklikler yapılmıştır. Konu aşağıda açıklanmıştır.

1- GELİR VERGİSİ KANUNU

Ar-Ge Ve Destek Personeli Ücret Vergisi Teşvik Uygulaması: Gelir Vergisi Kanunu?na Geçici Madde 75 eklenmiştir. Buna göre, 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunu?nuna göre, Ar-Ge ve destek personelinin, bu çalışmaları karşılığında elde edilen gelirleri için vergi teşviki, geçici bir süreyle, farklı uygulanacaktır. Şöyle ki, 1 Mart 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 31 Aralık 2013 tarihine kadar, yukarıda belirtilen ücret gelirleri üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisinin; doktoralı olanlar için %90?ı, diğerleri için %80?i verilecek muhtasar beyanname üzerinde tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilecektir.

Bilginiz için, 5746 sayılı Kanunda yer alan halinde, yukarıdaki konu ile ilgili teşvik; Ar-Ge ve destek personelinin ücretlerinin, doktoralı olanlar için %90?ı, diğerleri için %80?inin vergiden istisna edilmesi şeklinde düzenlenmiştir.

2- KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU

KDV Kanunu?nda 28 Şubat 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

a) İhracat Sayılacak Teslim: Yapılan değişiklikle ?malların yetkili gümrük antreposu işleticisine tevdii? ihracat teslimi sayılması için yeterli bulunmuştur. Değişiklikten önce ihracat teslimi sayılabilmesi için ?yurtdışındaki müşteriye gönderilmek üzere malların yetkili gümrük antreposu işleticisine tevdii? gerekiyordu.

Bunun yanında yetkili gümrük antrepolarının mevzuat hükümlerine aykırı davranışlarından dolayı haksız KDV iadesi alınması durumunda, ziya uğratılan vergi, ceza ve faizlerinden iade alanla birlikte müteselsilen sorumlu olacağı hükmü getirilmiştir.

b) Vergi Oranı İndirilen Teslim/Hizmette KDV İadesi: Vergi oranı indirilen teslim ve hizmetler nedeniyle, yılı içerisinde indirim yoluyla veya mahsuben giderilemeyen ödenmiş bulunan KDV?nin, mükellefin izleyen yılda talep etmesi şartıyla nakden veya mahsuben iade edileceği hüküm altına alınmıştır. Değişiklikten önce, yılı içerisinde indirim yoluyla giderilemeyen ve mahsuben iade de edilemeyen kısmın nakten ödeneceği hükmü yer almaktaydı. Ayrıca izleyen yılda talep etme şartı KDV Kanunu?nda yer almamaktaydı (bu şart Tebliğ ile isteniyordu).

Öte yandan Bakanlar Kurulu, vergi nispeti indirilen mal ve hizmet grupları ile sektörler itibariyle iade hakkını tamamen veya kısmen kaldırmaya yetkili kılınmıştır.

3- GİDER VERGİLERİ KANUNU

a) Özel İletişim Vergisi: Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetinde özel iletişim vergisi oranı %5?e indirilmiştir.

b) Banka ve Sigorta Muameleleri Vergileri: Menkul Kıymet Yatırım Fonlarının ve Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıklarının sermaye piyasasında yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kazançları Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinden (BSMV) istisna edilmiştir. Menkul Kıymet Yatırım Fonları ile ilgili olarak; değişiklikten önceki dönemler için de BSMV ödenmeyeceği (daha önce ödenmiş olanlar iade edilmez) hükmü getirilmiştir.

Gider Vergileri ile ilgili değişiklikler 1 Mart 2008?den itibaren geçerlidir.

4- YATIRIMLARIN VE İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Bu Kanun ile az gelişmiş yöreler için 31.12.2008 tarihine kadar yapılan yatırımlar için öngörülen ücret gelir vergisi stopaj teşviki, sigorta primi işveren hissesi teşviki ve enerji desteği 31.12.2009 tarihine kadar uzatılmıştır.

Öte yandan bu kapsamda yapılan ve 31.12.2004 tarihine kadar tamamlanmış yeni yatırımlar için bu teşviklerden yararlanma süresi de 31.12.2009 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu Kanundaki değişlik 1 Ocak 2009?dan itibaren geçerlidir. Bu nedenle, değişiklikten önceki hükümlere göre 31.12.2008 tarihinde teşvik sona erdiği için Ocak 2009 dönemi için ödenmiş bulunan vergilerin düzeltme hükümlerine ret ve iadesi istenebilecektir.

AR-GE GÜNCEL bir soruydu Aralık ayına kadar olan güncel değişiklikleri buraya yazalım
güncel de takip edilse en az 75 alınabilirmis..

temmuz soruları
kurumlar da arge
defter tasdik
mali tatil

alınacak kitapta örnek olaylar olması önemli
yoksa sırf kanun maddeleri netten indirilip de çalışılabilir

deha nın kitabıyla kazım yılmazın kitabını inceleyen varmı?
örnek olay aynısıydı diye yazmışlar ama bu kitaplara ben daha bakmadım
sg_48 ' Alıntı:
sözelim iyi olmasına rağmen vergi korkutuyor beni kanun maddesi şeklinde yazmak gerekiyormuş sanırım kazım yılmazın kitabı var muğla odanın kursuna gidecek olan yada giden varmı??

En iyisi tek kaynaktan çalışmak bence ben temmuz sınavında ilkgirişimdi ve geçicem kısmetse...Önemli kanun maddelerinin olduğu 65 sayfalık bi nottan çalıştım tavsiye ederim isteyene gönderebilirim..

Kazım yılmaz yeterli olur bence kaynak aramak için çok zaman kaybetmemek lazım ben kaynak ararken baya bir zaman kaybettim bir an önce başlamalısınız bu dönem 3 soru kazım yılmazın kitabında vardı yanlızca mali tatille ilgili soru yoktu ama bilinebilecek bir soruydu.

balabanhan arkadaşım elindeki vergi notlarını burda paylaşıma açabilirsen daha çok arkadaşımız faydalanabilir

balabanhan ' Alıntı:
En iyisi tek kaynaktan çalışmak bence ben temmuz sınavında ilkgirişimdi ve geçicem kısmetse...Önemli kanun maddelerinin olduğu 65 sayfalık bi nottan çalıştım tavsiye ederim isteyene gönderebilirim..

Bana da gönderebilir misiniz?

[email protected]

DOĞA2758 ' Alıntı:
balabanhan arkadaşım elindeki vergi notlarını burda paylaşıma açabilirsen daha çok arkadaşımız faydalanabilir
arkadaşa katılıyorum tek tek uğraşmaktansa sizin içinde bir kere uğraşmış olursunuz

vergi hukukunda uygulamaya yönelik kitap önerisi olan var mı?
son sınavlar da2 soru uygulamaya yönelik çıkmaya başladı
piyasa da çeşitli vergi hukuku kitapları var uygulama kısımları 2 ya da 3 sayfayı geçmez
arkadaşlar aldığı kitaplardaki uygulamaları buray kısaca yazarlarsa sınav içinde paydalı bir paylaşım olur

arkadaşım bu notları diğer arkadaşların dediği gibi paylaşırsan daha iyi olur
iyi çalışmalar kolay gelsin

balabanhan ' Alıntı:

dehanın kitabında 100 adet uygulama var. bol bol çöz.

arkadaşlar formda uygulamanın 2 sayfayı geçmediğini söyleyenler oldu.... acaba bu 2 sayfa not olan arkadaşlar notları buraya atabiilirlermei... ben uygulama konusunda ve uygulama notları bulmak konusunda sıkıntı çekiyorum... vergiyi geçmeyi garantilemem için uygulamayı halletmeliyim... kanun maddelerinden korkmuyorum...
yardımcı olabilirseniz sevinirim teşk..

Aşağıda yazılı bilgilere göre İşçinin 2009 yılı verilerine göre Ocak ve Şubat ayları Ücret bodrosunu yapınız.

---1.000 TL Brüt Ücret alıyor.
---Evli ve eşi çalışmıyor
---3 çocuk var ikisi lise bir tanesi ünv.gidiyor.Ünv.gidenin yaşı 24
---İşçinin Hayat sigortası poliçesi var 2.000 TL.
---Ocak ayı tam Şubat(28 Gün) ayı 15 gün çalışıyor.

Balbal ' Alıntı:
Aşağıda yazılı bilgilere göre İşçinin 2009 yılı verilerine göre Ocak ve Şubat ayları Ücret bodrosunu yapınız.

---1.000 TL Brüt Ücret alıyor.
---Evli ve eşi çalışmıyor
---3 çocuk var ikisi lise bir tanesi ünv.gidiyor.Ünv.gidenin yaşı 24
---İşçinin Hayat sigortası poliçesi var 2.000 TL.
---Ocak ayı tam Şubat(28 Gün) ayı 15 gün çalışıyor.

Balbal siz Temmuz sınavında vermediniz mi dersleri ? Özelliklede denetimi ne yaptınız çok merak ediyorum.

İki dersten Denetim ve Hukutan kalmıştım.Hukuk dersinden ortada idi.Denetim 77 almışım hukuk 50.SMMM oldum.Forumlarda dolaşırken bu tarzda soru gördüm.Arkadaşlarla paylaşayım dedim.

Balbal ' Alıntı:
İki dersten Denetim ve Hukutan kalmıştım.Hukuk dersinden ortada idi.Denetim 77 almışım hukuk 50.SMMM oldum.Forumlarda dolaşırken bu tarzda soru gördüm.Arkadaşlarla paylaşayım dedim.

Tebrik ederim öyleyse :)

Vergiye girecek arkadaşlar nerelerdesiniz ? kimseden ses seda çıkmıyor