fonradar

Aralık Ayının Kdv' sinin İndirimi

bu sitede daha önce okumuştum aralık ayına ait geç gelen faturaların kdv sini ocak ayında indiremezsiniz diye herkes aynı şeyi yazınca inandım ve 500 ytl lik kdv mi işlemedim ama sonuç yanlış bilgi olduğu ortaya çıktı
ismmo nun yayınladığı mali çözüm dergisinin ekim-kasım-aralık 2005 sayısının 264.sayfasında kidanıştay kararı derki

aralık dönemi içerisinde almış olduğu mallara ait kdv yi 25 ocak tarihine kadar verilmesi gereken kdv beyannamesinde beyan ederek indirim yapabilir

lütfen bilmediğiniz konularda cevap verip insanlara hatalar yaptırtmayın. sözlerinize güvenip işlem yapan insanlar var bu sitede unutmayın önce bi araştırın bi zahmet

Sayın Aslıvolkan ,

Öncelikle bir konuda mutabık kalmamız gerekiyor. Aralık ayına ait KDV beyannamesini 25 ocak 2006 tarihinde verdiğimize göre bu tarihe kadar gelen ve aralık ayına ait olan faturaların KDV sini Aralık Ayı Kdv beyannamesinde indirebiliriz. Ben uzun zamandır takip ediyorum forumu. ve İndirilemez gibi bir mesaj hatırlamıyorum.

KDV beyanında bulunacağımız süre gelene kadar ilgili Tarihe faturaları işleyip KDV'lerini indirebiliriz. Ancak beyanda bulunduktan sonra gelen fatura varsa; ya bir diğer aya kaydını alırız yada ek beyanda bulunuruz. Ancak dönem değişmişse ve aralık ayı KDV beyannamesini verdiysek ve ek beyan yoluna gitmemiş , faturayı Ocak ayına işlemissek, o zaman indirilecek KDV değil , KKEG olur.

Bir yanlış anlama söz konusu . Lütfen düşüncelerinizi yazın.

bi yanlış anlaşılma olmasın aralık 2005 e ait bir faturanın kdv sini ocak 2006 nın beyannamesinde gösterebililoruz.

imkanınız varsa belittiğim kaynağı inceleyin lütfen

sayın aslivolkan sayın biriciğin cevabını bir daha okuyun isterseniz. aralık-2005 dönemine ait faturaların kdv beyannamesi 20/ocak/2006 da veriliyor bunu da dikkate alarak okuyum. saygılarımla......

Merhaba,

Sayın "aslivolkan",

Bahsettiğiniz sitede konuyla ilgili yazıyı bulamadım. Acaba linkini verebilir misiniz?

sayın asilvolkan, bu siteyi uzun zamandır ziyaret ediyorum, cevap yazan arkadaşların bilmediği konuyu cevaplamadığını görmedim, bir fikir istendiğinde sadece kendi fikirlerini yazıp zaten bunun kendi görüşleri olduğunuda belirtiyorlar, sizin belirttiğniz konuda zaten yazdığınız yanlış değilse, aralık ayı beyanı ocak ayının 20 sine kadar veriliyor burda aksi görüşte yok zaten, ama siz diyorsanız şubatın 20 sine kadar ocak beyanıyla bildirilebilir, kararın nosunu yazsanızda bizde öğrensek iyi olur, dergiyi internette bulduk ama sadece bazı yazılar var belirttiğniz konu yok.
şunuda unutmazsanız iyi olur, burda cevap yazan hiç kimse ücret karşılığı yazmıyor, sadece birbirimize yardımcı olabilmek için yazılar yazılıyor. değerlendirmenizide bundan sonra böyle yaparsanız sevinirim.

O danıştay kararı eski bir tarihe aittir.eskiden kdv beyannameleri ayın 25 nde veriliyordu.25 tarihi oradan kalmadır.Yoksa 2005 yılı aralık ayına ait kdv nin aralık ayında indirime tabi tutulması gerekir.Ancak Tel el su gibi faturalar dönemi 2005 aralık olmasına rağmen ocak ayına fatura edilirse bu faturalar ocak ayında indirilebilir.

aslivolkan' Alıntı:
bu sitede daha önce okumuştum aralık ayına ait geç gelen faturaların kdv sini ocak ayında indiremezsiniz diye herkes aynı şeyi yazınca inandım ve 500 ytl lik kdv mi işlemedim ama sonuç yanlış bilgi olduğu ortaya çıktı
ismmo nun yayınladığı mali çözüm dergisinin ekim-kasım-aralık 2005 sayısının 264.sayfasında kidanıştay kararı derki

aralık dönemi içerisinde almış olduğu mallara ait kdv yi 25 ocak tarihine kadar verilmesi gereken kdv beyannamesinde beyan ederek indirim yapabilir

lütfen bilmediğiniz konularda cevap verip insanlara hatalar yaptırtmayın. sözlerinize güvenip işlem yapan insanlar var bu sitede unutmayın önce bi araştırın bi zahmet

Sn. Asli Volkan

Mali Çözüm Dergisinin son sayısını okuyamadım ama şu bir gerçek ki :

3065 sayılı KDVK'nın 29 ve 34. maddelerine göre, KDV'yi indirebilmek için;

- Fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmesi, (Belgenin elinizde olması gerekir)

- İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.

Yani, KDV indiriminin ana prensipleri yukarıdaki iki maddedir. Kısaca yukarıdaki şartlar taşınıyorsa KDV inidirimi yapılabilir. Bunun aksini düşünmek mümkün değil. Danıştay' ında bu kanun hükmünün aksine bir karar verebileceğini düşünmüyorum.

Aslı volkan arkadaşımıza katılıyorum benim bu konudaki görüşüm aslı volkanın görüşü gibiydi ama benim yazdığımı okuyamadı galiba

mesaj konusu

merhaba.......bu değinilen konu ancak bakanlıktan alınacak bir mukteza ile yada danıştay kararlarıyla çözüme kavuşabilir araştırmalısınız bu düşündürücü bir konu danıştay kararlarını inceleyin bence.