Araştırıp Çözümleyemediğim Hurda Satışı Hk.

slm arkadaşlar bir mükellefim porselen ve seramik hamurlarının fırınlanmasından oluşan küçük parçalar üretmektedir. sanayi makinalarında kullanılıyor bu malzemeler. yıllardır gelen birikim sonucu 152 mamul hesabında oldukça yüklü miktarda stok gözükmekte. Ancak bu stokların büyük bir kısmı yanlış basım hatalı ölçü nedeniyle hurdaya ayrılan malzemeler. Bu malzemeler direk moloz olarak atılıyor yani geri dönüşü mümkün değil bir de malzemelerin boyutları çok küçük yani 1000 tanesi küçük bir kutuya sığabilecek şekilde . Bu stokları eritmenin bir yolu var mı?? hurda faturası kessek kime kesebiliriz çünkü direk çöp atık bunlar. bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı? şimdiden teşekkürler...

Ynt: Araştırıp Çözümleyemediğim Hurda Satışı Hk.

KIYMETİ DÜŞEN MALLAR:
Madde 278 - Yangın, deprem ve su basması gibi afetler yüzünden veyahut bozulmak, çürümek, kırılmak, çatlamak, paslanmak gibi haller neticesinde iktisadi kıymetlerinde önemli bir azalış vaki olan emtia ile maliyetlerinin hesaplanması mutat olmıyan hurdalar ve döküntüler, üstüpü, deşe ve ıskartalar emsal bedeli ile değerlenir.

Birinci sıra: (Ortalama fiyat esası) aynı cins ve nevideki mallardan sıra ile değerlemenin yapılacağı ayda veya bir evvelki veya bir daha evvelki aylarda satış yapılmışsa, emsal bedeli bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan "Ortalama satış fiyatı" ile hesaplanır. Bu esasın uygulanması için, aylık satış miktarının, emsal bedeli tayin olunacak her bir malın miktarına nazaran %25'ten az olmaması şarttır.

İkinci sıra: (Maliyet bedeli esası) Emsal bedeli belli edilecek malın, maliyet bedeli bilinir veya çıkarılması mümkün olursa, bu takdirde mükellef bu maliyet bedeline, toptan satışlar için %5, perakende satışlar için %10 ilave etmek suretiyle emsal bedelini bizzat belli eder.

(Değişik fıkra: 23/06/1982 - 2686/35 md.) Üçüncü sıra: (Takdir esası) Yukarıda yazılı esaslara göre belli edilemeyen emsal bedelleri ilgililerin müracaatı üzerine takdir komisyonunca takdir yolu ile belli edilir. Takdirler, maliyet bedeli ve piyasa kıymetleri araştırılmak ve kullanılmış eşya için ayrıca yıpranma dereceleri nazara alınmak suretiyle yapılır. Takdir edilen bedellere mükelleflerin vergi mahkemesinde dava açma hakkı mahfuzdur. Ancak, dava açılması verginin tahakkuk ve tahsilini durdurmaz.

Emsal bedelinin mükellef tarafından bizzat hesaplandığı hallerde, bu hesaplara ait kayıt ve cetveller ispat edici kağıtlar olarak muhafaza edilir.

Yukarıdaki esaslarla mukayyet olmaksızın kaza mercilerinin re'sen biçtikleri değerler ile zirai kazanç ölçülerini tesbit eden kararnamelerde yer alan unsurlar emsal bedeli yerine geçer.
Ücretle yapılan imalatta ücretin gerçek miktarının bilinmemesi veya doğru olarak tayin edilememesi hallerinde tesbit edilecek emsal ücret de aynı esaslara göre tayin olunur.

sorulan sorunun emsal değer ile bir ilgisi yok.
oluşan farkları şu şekilde düzeltebilirsin.
yıl sonunda sayım yapılır.kayıtlardaki miktarları sayım miktarları ile karşılaştır.konu ettiğin fazlalıklar fark olarak ortaya çakaçaktır.bunları envanter farkı olarak stoklarından çıkabilirsin.ve bunları gider olarak değerlendirip 730 hesaba atabilirsin.
büyük birçok şirketin yaptığı uygulama bu şekildedir.

çağhan ' Alıntı:
....birikim sonucu 152 mamul hesabında oldukça yüklü miktarda stok gözükmekte....Bu malzemeler direk moloz olarak atılıyor yani geri dönüşü mümkün değil....
hakan221 ' Alıntı:
sorulan sorunun emsal değer ile bir ilgisi yok.
.....ve bunları gider olarak değerlendirip 730 hesaba atabilirsin.
büyük birçok şirketin yaptığı uygulama bu şekildedir.

kayıt şöyle mi olacak Sayın HAKAN221
730 xxxx
152 xxxxx

evet bu şekilde olaçak.ve açıklaması sayın sonuçunda oluşan envanter farklarının düzeltmesi olmalı.
bununla birlikte farklı nedenlerden dolayı çıkan farklar bu kapsama alınamaz.örneğin kırılan, bozulan,kaybolan ve benzeri farklar bunun dışındadır.bu sadece üretim sürecinden kaynaklanan envanter farkının düzeltilmesidir.

Teşekkür ederim.

teşekkürler ilginize. geçici vergi döneminde stok sayımı yaptırıp çıkan duruma göre 730 ve 152 hs.kullanarak bu sorunu halledebilirsem süper olur gerçekten . Bir de bu hurdaya ayrılan mamullerin imalatında kullanmış olduğumuz imm' ye ilişkin kdv alımlarımın da hesaplanıp beyannamede ilave edilen kdv kısmına eklemek gerekiyor diye bir şeyler okumuştum. Bizim durumumuzla ilgisi var mı acaba ??

Ogün Güneş ' Alıntı:
730 xxxx
152 xxxxx

Merhaba,
Bu kayıtla 152 hesaptan topluiğne çıkartamazsınız, Belki bu ürünleri faturasız sattınız; bunu nasıl ispatlayabilirsiniz ki. Bu kayıtla Muhtemel incelemede matrah farkı yemeniz kesindir.
Üstelik 730 hesaba hiç olmaz. Üretim giderleriyle ne alakası var. Bu ürünler takdir komisyonu tarafından tesbit ettirilmeliydi; daha sonra sonuç (6xx) hesaplarına aktarılmalıydı.
Peki şu anda ne yapılacak;
Fiili envanterle kaydi envanter arasındaki farkı tesbit ediniz.
maliyet bedeline + % 10
veya ortalama satış fiyatı
veya aylık ortalama satış fiyatı
bu üçünden hangisi yüksekse onu baz alarak stok farkları adı altında tek bir fatura düzenleyiniz.
Faturayı;
------------ / / ---------------
689 xxxx

600 xxx
391 xxx
------------/ / -----------------
Olarak kaydedip vergisini ödeyin.
Bundan sonraki süreçte;
Sizin sorununuz üretim sürecinin yanlış kurgulanması, satışa hazır hale gelen ürünleri 152 ye atıp; satılamayacak olanların maliyetini de bu ürünlere yükleyecek bir üretim süreci kurgulamalısınız.

Yani toplam 100.000,00 TL ye 1.000.000 adet ürün üretilmiş ancak bunların 750.000 tanesi satışa hazır ürün ise

100.000,00/750.000 =0,13 TL olmalı bir birim ürünün maliyeti;
Saygılarımla,

Sayın Çağhan,
Bence de Uzman Bey'in sesine kulak verin..

UZMAN ' Alıntı:
Ogün Güneş ' Alıntı:
730 xxxx
152 xxxxx

Merhaba,
Bu kayıtla 152 hesaptan topluiğne çıkartamazsınız, Belki bu ürünleri faturasız sattınız; bunu nasıl ispatlayabilirsiniz ki. Bu kayıtla Muhtemel incelemede matrah farkı yemeniz kesindir.
Üstelik 730 hesaba hiç olmaz. Üretim giderleriyle ne alakası var. Bu ürünler takdir komisyonu tarafından tesbit ettirilmeliydi; daha sonra sonuç (6xx) hesaplarına aktarılmalıydı.
Peki şu anda ne yapılacak;
Fiili envanterle kaydi envanter arasındaki farkı tesbit ediniz.
maliyet bedeline + % 10
veya ortalama satış fiyatı
veya aylık ortalama satış fiyatı
bu üçünden hangisi yüksekse onu baz alarak stok farkları adı altında tek bir fatura düzenleyiniz.
Faturayı;
------------ / / ---------------
689 xxxx

600 xxx
391 xxx
------------/ / -----------------
Olarak kaydedip vergisini ödeyin.
Bundan sonraki süreçte;
Sizin sorununuz üretim sürecinin yanlış kurgulanması, satışa hazır hale gelen ürünleri 152 ye atıp; satılamayacak olanların maliyetini de bu ürünlere yükleyecek bir üretim süreci kurgulamalısınız.

Yani toplam 100.000,00 TL ye 1.000.000 adet ürün üretilmiş ancak bunların 750.000 tanesi satışa hazır ürün ise

100.000,00/750.000 =0,13 TL olmalı bir birim ürünün maliyeti;
Saygılarımla,
+1

Bu üretim artıklarının 152 hesaba nasıl bedelli girişi olmuş. Eğer maliyetlerden pay verilmişse, diğer malların maliyeti düşürülmüş ve karlılığınız artmış demektir. dolayısıyla bu bedllerin ilgili dönemlerde satılan malların maliyetine girmesi gerekirdi, dönemler geçtiği için bu geçmiş dönem zararıdır(kanunen kabuleilmeyen gider). geçmiş dönem giderlerine borç verilip 152 hesaptan bu değerler çekile bilir. Ayrıca bu artıkların ekonomik değeri olmadığı için sayın Uzmanın dediği gibi malın maliyetine yüklenmesi gerekir. Miktar takibini stok sisteminizde bedelsiz olarak yapabilirisniz.

konuyu fazla uzatıp vaktinizi almak istemiyorum ama fatura kestiğim zaman bu malların kdv si %18 mi olacak. Normalde bu ürünün kdv si %18 . gelir hanesinde bir sorunumuz olmaz çünkü bu mallar stok olarak smmm den düşüyor.stok azalıp 600 hesap artacak. Ama 500.000 civarında bir ftr.kesmem sözkonusu olacak ve kdv si de fazla olacak. hurdalarda kdv oranı %1 diye biliyorum. Ne dersiniz bu konuya fikirlerinizi bekliyorum .

Merhaba

% 18 uygulamalısınız,

Saygılarımla

Hurda istisnası %0 kdv ancak bu durumda hurdaya ilişkin mamullerin alımında indirdiğin kdv'yi düzeltmeniz gerekir.
Aksi halde istisnaden vazgeçerek kdv li fatura ile 689 hesaba alınır ve vergisi ödenir.Tabi takdir komisyonuna onaylatmanız en iyi çözüm diye düşünüyorum

Her Bilgiyi teyid edin....

Gelir İdaresi?nin, ?takdir komisyonu kararınca fiziken var olduğu saptanan ve değeri (0) sıfır olarak belirlenen malların çürüme, bozulma, kullanım süresinin geçmesi, hatalı üretim, hatalı dikim, renk farklılığı, leke vb. ya da şirket politikası gereği gibi nedenlerle takdir komisyonu gözetiminde imha edilmesi halinde bu malların zayi olan mallar kapsamında değerlendirilmeyeceği?

Buradan hareketle senin takdir komisyonuna başvurman ve alımda indirdiğin kdv düzeltmesini yapmaman için önemli. aksi taktirde kdv li fatura kesmen gerekir.

5. İMALAT ARTIKLARININ TESLİMİNDE KDV UYGULAMASI

İmalathane ya da fabrikalarda, imalat sırasında elde edilen metal kırpıntı, döküntü ve talaşların teslimi KDV Kanununun 17/4-g maddesine göre vergiden müstesnadır. Aynı Kanunun 30/a ve 32 nci maddelerine göre bu işlem kısmi istisna kapsamına girmektedir.

Yukarıda belirtilen imalat artıkları, işletmelerin asıl üretim konusunu teşkil etmemekte, asıl ürünlerin imalatı sırasında fire veya atık olarak ortaya çıkmaktadır. Satışa konu olsalar dahi, işletmenin amacı bu fire ve atıkları imal etmek olmadığından, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında bunlara ayrıca bir maliyet izafe edilmemektedir.

Bu durumda, yukarıda sayılan imalat artıkları için yüklenilen bir KDV de söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle sözü edilen imalat artıkları için, "Yüklenilen KDV" hesaplanmak suretiyle teslim edildikleri dönemde KDV Beyannamesinin 30. satırında beyan yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Merhaba,

Sayın Sersin;

Kafanızı karıştıran nokta şurası; burada ana mamülü üretirken ortaya çıkan bir fire yok;bu konu başka; en baştan okuyun; tekrar konuşalım;

Saygılarımla,

Sayın Çağhan,

Olayın bir teorik bir de pratik yönü var diye düşünüyorum. Olayı baştan alırsak. Basitleştirmek için başka hiçbir girdi olmadığını düşünelim. Toprak alıyorsunuz. Seramik çıkartıyorsunuz.

1) 100.000 YTL tutarında 10 ton ilk madde toprak aldınız. Bunu 150'ye borç kaydettiniz.

2) Bunu üretime sürdünüz . Topraklar fırınlandı, toz oldu uçtu, kırıldı, döküldü, hatalı üretim vs. elinizde 8 ton kaldı (kalan 2 tonun bir kısmı toz oldu, bir kısmı üretim artığı, bir kısmı dediğiniz gibi hatalı üretim..bunların sanayi odasının verileriyle uyumlu olması gerekir.) ama 151'den 152'ye aktaracağınız tutar yine de 100.000 YTL, Ve bu 100.000 YTL'nin içinde miktar olarak dediğiniz hatalı ürünler bulunmamalıdır.

Bu 100.000 YTL 8 tonluk satılmaya hazır hatasız mamulün maliyet bedelidir.
Bunlar da stokta birikmez satıldıkça stokta düşülür.

Hatalı üretimler artık cismen 152'de yer almamalıdır. Onlar 2 tonluk hurda, üstepe, ıskartalar arasında yer alacak, dönem sonlarında ise emsal bedelle değerlenmesi gerekecektir.

3) Siz hatalı üretimlere ilişkin maliyetleri hatasız üretilen mamullere aktarmanız gerekirken 152'li hesapta biriktirmişsiniz. Onların hatasız 152'lere yedirilmesi gerekiyordu.

4)Peki bundan sonra ne yapılmalı. Biriken 152 içindeki Sanayi Odasınca kabul edilecek miktarı satılan hatasız mamulün veya stokta kalan hatasız mamulun maliyetine aktarılmalı.

5) Arta kalan tutarın (Biriken 152 - Sanayi Odasınca da kabul edilmiş fireye karşılık gelen tutar. ) bir kısmı fiilen bulunan ama kullanılamayan seramikler bunlar emsal bedelle değerlenip satıldıklarında KDV'siz fatura düzenlenmeli

6) Arta kalan tutarın diğer kısmı ise atılmış mamuller bunlar için %18 KDV'li fatura düzenlenmeli.

7) Bunlar teoride doğru gibi gelse de bunlara uygun düzenlenmemiş bir muhasebe sisteminde bunları bu şekilde ayrıştırılması oldukça zor olacaktır. Pratikte en temizi ise biriken tutar üzerinden %18 fatura kesmek diye düşünüyorum.

152 hesapta parayla ölçülemeyen ve ekonomik değeri olmayan,satılamayan, muhasebe dışında takip edilmesi gereken belli kiloda bir üretim firesi var. Firmanın bir maliyet sistemi olsa bu atıkları bu şekilde kayıda almazdı. olmadığı varsayımıyla bu firelerin bedellerinin nasıl muhasebeleştirildiği önemli. aklıma tekyol geliyor diğer normal mallaradn bunlara pay verildi ve satılmadığı içinde zamanla 152 hesapta şiştği. bu hata sonucunda Satılan malın maliyeti ucuzladı ve eğer kardaysa firma fazla vergi ödedi. şimdi bu işlemin düzeltilmesi gerekiyor. ilgili dönemle ilişkisi bulunmayan bu düzeltmenin 600 hesapla ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. iş doğru yapılsaydı ne olacaktı fire üretim kilosundan düşülecek malın maliyeti fire oranında artacaktı. mal satıldığında da satılan malın maliyetine gidecekti. fire olan atıklarda bir şekilde yok edilecekti. Bence ortada Kdv konusu olacak bir durum da yok. sayın çağhan 500,000 TL gibi bir rakamdan bahs ediyordu KDV'si bayağı tutuyor. Bu 500,000 TL'nin Kanunen kabul edilmeyen gider olarak 152 hesaptan çekilmesi gerekir.