Arastırma Firmalarında Gizli Müsterilere Ödenen Ücretler

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Selamlar

Anketör araştırma firmaları tarafından gizli müsteri olarak adlandırılan şahıslara yapılan ödemeleri ne sekilde giderlestirebiliriz. bu sahıslar ilgili firmaya musteri kılıgında giderek kendilerine nasıl davranıldıgı v.s. seklinde raporlar hazırlayarak arastırma firmalarına göndermekte ve bunun karsılıgında 15 ytl civarı para almaktadırlar... Şahıslar her ay degisik kişiler olup bazı aylar firma tarafından gönderilmekte bazı aylar gönderilmemektedir........devamlılık arzetmediginden sigortalı yapılma durumu yok diye düsünüyorum. Gider pusulasıyla verdigimiz ücreti gider yazarsak % 10 stopaj yapmamız gerekirmi?

Ynt: Arastırma firmalarında gizli müsterilere ödenen ücretler

Bence mantıklı görünüyor.

Ynt: Arastırma Firmalarında Gizli Müsterilere Ödenen Ücretler

Sayın nguroy, esnaf muaflıgından yararlananlardan hizmet alımında % 10 stopaj yapılması gerektiginden ve bu kişilerde esnaf muaflıgından yararlananlar kapsamına girmediginden stopaj yapmadan gider yazılabileceginide ayrıca düsünmekteyim. ama tam olarak emin olamadım

Esnaf muaflığından yararlanan kişilerden alınan hizmet alımları karşılığında yapılan ödemeler için gider pusulası ile (sizin konumunuzdaki iş için %10) belgelenecektir.
Bu ücret pusulasının brüt tutarı üzerinden %18 kdv hesaplayacaksınız ve bu rakamı 191 de indirim konusu yapıp, ayrıca Kdv2 beyannamesi ile de direkt ödeyeceksiniz.
Gelir vergisinide ayrıca Muhtasar beyannamesinde ödeyeceksiniz.

Altta benim kullandığım bir dosya var.Buna göre de takip etmen ve hesaplaman da kolay olur.
Kolay gelsin.

Sayın zindan yanıtınız icin tesekkürler.

Sorumlu sıfatıyla kdv ödemeye gerek varmı, ilgili kanun maddesini belirtebilirmisiniz