Ard arda 3 gün devamsızlık yapmadan Devamsızlık nedeniyle işten çıkarma

Çalıştıgım yerden bugun çıkarıldım çıkarılma sebebi olarak sözlü olarak devamsızlık nedeniyle oldugu söylendi.Araştırdıgım kadarıyla ise devamsızlık olarak işten ayrılma 3 gün ard arda mazeretsiz işe gelmeme gösterebilir.Bende böyle bişe yapmadım sadece rahatsız oldugum sürelerde raporlu oldugum süreler dışında mazeretsiz olarak sadece 1 gün gelmedim.Bu konuda nasıl bişe yapabilirm.Bir diger sorum ise benim işe giriş tarihim 01.12.2012; işten çıkarılış tarihim 30.05.2013 tür ihbar olarak internetten hesaplama programlarını kullandım biri 2 hafta diyor biri 4 hafta bu konuda yardımcı olabilir misiniz.6 ay haktan yararlanabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim...

''İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.'' durumlarında işveren işçiyi tazminatsız bir şekilde işten çıkarabilir.Ancak bunun içinde işçinin önce savunmasını alması ve haklı bir neden dolayı işe gelip gelmediğini görmesi gerekir.

Özetle; İşçi İzin almadan yada haklı ,geçerli,inandırıcı bir sebebe dayanmadan;
1.)Ardı ardına 2 İşgünü ihlal etmesi,
2.)Bir ay içinde 2 defa herhangi bir tatili gününden sonra başlayan ilk iş günü,
3.)Bir ay içinde arka arkaya olmadan üç iş günü işe gelmemesi,

Bu şartlar karşısında işveren haklı nedenle iş akdi feshini gerçekleştirebilir.

İhbar tazminatı süresine gelirsek işten çıkış ile işe giriş tarihleri arasında 180 gün var, kanunda ise 6 aydan az ibaresi var. Bu durumda 4 hafta alması gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi benim böyle bişem yok 2 gün ard arda sebebsiz işe gelmemişligim yok o zaman böyle bir neden gösterip iş akdimime son vermesi yanlış degil mi? Benim bir düşüncem var o mudur diye düşünüyorum. Çalıştıgım iş yeri istanbuldan kocaeli taşınacak haliyle iş yeri faliyetini bitirmesine az kaldı benimde 6 ayı doldurmayıp ihbarın tamamından yararlanmayım diye erkenden işten çıkardılar diye düşünüyorum. 6 ay dan az ibaresi derken o zaman 2 haftalık ihbar almam gerek miyor mu?

Yukardaki şartlara uymuyorsa devamsızlığınız "devamsızlıktan" çıkaramaz.
İl dışına taşınmak tazminat alma hakkı verir size, 180 gün 6 ay yapar, tam sınır ancak kanunda 6 aydan az diyor, onun için üst kademeye yani 4 haftaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uymuyor ama dedigim gibi devamsızlık söylediler sözlü olarak yarın gel çıkışını ve yasal haklarını belirleyelim dediler.Ama 6 ay olan kişi tazminat hakkı dogmuyor degil mi? 1 sene ve üstü için geçerli degil mi?

İş yeri devamsızlık diyip gönderdi o yazdıklarınız bana uymadı ben bu konu hakkında ne yapabilirim.Verdiginiz bilgiler için teşşekkür ederim..

Ben olsam,
yarın sabah erkenden Bölge çalışma müdürlügüne gider sikayetçi olur, ihbar tazminati ve kötü niyet tazminatı icin dava açardım.

Yukardaki şartlara uymuyorsa devamsızlığınız "devamsızlıktan" çıkaramaz.
İl dışına taşınmak tazminat alma hakkı verir size, 180 gün 6 ay yapar, tam sınır ancak kanunda 6 aydan az diyor, onun için üst kademeye yani 4 haftaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Zindan
180 gün 6 ay yapmaz. Kural olarak 01.12.2012 de işe başlandı ise 6 ay sonra 01.06.2013 olur. Bu nedenle 2 hafta yapar.
Ayrıca personelin kıdem tazminatı 1 yıl dolmadığı için hesaplanmayacaktır.
Bu nedenle 2 haftalık ücretiniz için Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
Önemli bir para değil deyip geçmeyin. Önemli olan para değil, önemli olan işçinin haksız yere mağdur edilmesidir.

Sayın Zindan
180 gün 6 ay yapmaz. Kural olarak 01.12.2012 de işe başlandı ise 6 ay sonra 01.06.2013 olur. Bu nedenle 2 hafta yapar.
Ayrıca personelin kıdem tazminatı 1 yıl dolmadığı için hesaplanmayacaktır.
Bu nedenle 2 haftalık ücretiniz için Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
Önemli bir para değil deyip geçmeyin. Önemli olan para değil, önemli olan işçinin haksız yere mağdur edilmesidir.

İki tarih arasındaki gün sayısına baktım ben.İncelenebilir, doğrudur.

Sayın Zindan

Sizin bilgi seviyeniz illaki benden üst düzeydedir. Ben sizin bilgi okyanusunuza bir damla katkıda bulunmak istedim. Katkım olduysa ne mutlu bana.
Sizin 2 nolu mesajınız benim bilgi gölüme büyük bir katkıda bulunmuştur.

işe giriş tarihim 01.12.2012; işten çıkarılış tarihim 30.05.2013 tür

Evet inceleyelim ki net sonuca varalım.
Özel sektör işverenliği işci lehine uygulamaya gidip, 4 hafta üzerinden işlem yapabilir ANCAK yasal açıdan gerçek durum nedir?
Örnek;
Diyelim yine benzer şekilde iş sözleşmesi süresi 01.12.2012-30.11.2013 olsa idi,yasal olarak,yine bir yıllık kıdemi-çalışmış olma koşulu tamamlanmamış mı diyecektik?
Karşılaşmadım ama şahsi düşüncem 29.11 olsa idi olmazdı ama 30.11 ise bir yıllık kıdem tamamlanmış olur diye düşünüyorum