fonradar

Arsa Alımı Hk

SinanN

Katkı Sunan Üye
Bir LTD Firması yatırım Amaçlı 200.000,00 TL Lik bir arsa almıştı. Bu Arsayı acil nakit paraya ihtiyaç olduğundan 150.000 tl ye Satıyor. Burada ki 50.000 tl Lik zararı tamamını gider olarak gösterebilir mi.? Burada aldığı yıl ile sattığı yıl arasındaki süre önemli mi ?

cevap için şimdiden teşekkürler....

Bir LTD Firması yatırım Amaçlı 200.000,00 TL Lik bir arsa almıştı. Bu Arsayı acil nakit paraya ihtiyaç olduğundan 150.000 tl ye Satıyor. Burada ki 50.000 tl Lik zararı tamamını gider olarak gösterebilir mi.? Burada aldığı yıl ile sattığı yıl arasındaki süre önemli mi ?

cevap için şimdiden teşekkürler....

Eğer alış ve satış belgeleri tam ise tabiki satış zararını yazabilir.
Eğer firmanın faaliyet konusunda yok ise bina alıp satımı. İlgili bina amortismana tabidir. Alındığı yıldan itibaren amortisman ayrılması lazımdı. Eğer ayrılmamışsa ayrılmayan kısım kadarı kanunen kabul edilmeyen giderdir.

:D:D:D Ben neden bina gibi okudum. O zaman V.U.K'nun 314. maddeye göre Amortismana tabi değil. Zararı için kesin bir şey demem doğru olmaz. Tanıdığım çoğu kişi Kurumlar Vergisi 5. Maddesinin 3. Bölümüne göre K.K.E.G olması gerektiğini söyleniyor. Bana göre ise ilgili madde Kazançlarla ilgili istisnalardan oluşuyor gider yazılabilir ama kesin bir bilgi sahibi değilim.

Son düzenleme:
2014 Kasım ayında aldı.. Birde satarken kdv oranı %18 mi olacak?? Arsayı vergi mükellefiyeti olmayan sahıştan aldı. Şİmdi bir şirkete satacakk...