fonradar

Arsa Karşılığı Dairede Değer Artış Kazancı Hk.

merhaba
farklı görüşlere sebebiyet veren bir konuda sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.
konu özetle şöyle;
7 dönüm arazi üzerinde bulunan gece kondular yıkılıyor ve müteahhit 5 bloklu bir site yapıyor. arsa sahipleri kendilerine düşen daireleri aldıktan sonra kalan hisselerden 3 kişiye de bir daire düşüyor.
sitenin iskanı çıkıyor ve ortaklar daireyi satmaya karar veriyor.
tapu da daire satış bedeli 0 (sıfır) yazıyor.

bu konudaki 2 tane danıştay kararını da aşağıda paylaşıyorum.

1. değer artış kazancı olduğu yönündeki görüş
Davacının ivazsız iktisap ettiği arsanın belli bir payının mülkiyetini müteahhide devretmesi karşılığında aldığı daire ve dükkanlar, 1986 yılında veraseten intikal eden arsadan başka ve yeni bir edinimdir. Böyle bir ivaz karşılığında edinilen bağımsız bölümlerin kat irtifakı kurularak, dört yıl içinde ticari amaç olmaksızın elden çıkarılmış olması nedeniyle sağlanan gelirin değer artış kazancı olarak vergilendirilmesine ilişkin tüm koşullar gerçekleşmiştir.
Dn. 3. D.’nin, 01.10.2003 tarih ve E. 2001/1398, K. 2004/4493 sayılı Kararı (TÜRKİYE CUMHURİYETİ DANIŞTAY BAŞKANLIĞI).

2. değer artış kazancı olmadığı yönündeki görüş
arsanın satın alınarak (ivazsız iktisap olmasa da) kat edinme karşılığında müteahhide verilmesi durumunda dahi; inşa edilen binada kat sahibi olunması servetin değerlendirilmesi, servetin biçim değiştirmesi olduğundan, dairelerin satışından elde edilen kazanç değer artış kazancı değildir.
Dn. VDDK’nın, 25.06.2004 tarih ve E. 2004/51, K. 2004/80 sayılı Kararı (TÜRKİYE CUMHURİYETİ DANIŞTAY BAŞKANLIĞI).

benim görüşüm;
ivazsız olarak iktisap edilen arsa karşılığında konut veya işyeri edinilmesi, yeni bir iktisap değildir. Servetin değerlendirilmesi, biçim değiştirmesinden ibaret olan bu durumda, karşılığında konut veya işyeri edinilen arsa ivazsız olarak iktisap edildiğinden değer artış kazancı oluşmamaktadır.

Son düzenleme: