fonradar

Arsa Rayiç Bedeli Artırımı

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Çok eski alınan arsaya mükellef 2013 yılında bina yapmaya başladı. Belediyedeki rayiç bedeli olan 68.000 tl den 2013 yılında maliyete alındı. Fakat arsanın gereçek değeri 500,000 tl. Bu değer 2014 yılı için artırma imkanımız olabilir mi? Olabilirse neler yapmamız gerekir.
Teşekkürler.

Sayın Stajer611

Değer Artış Fonları

V.U.K. mükerrer 298. maddesi değişmeden önce mükellefler, aktifindeki maddi duran varlıkları her yıl yeniden değerleme oranıyla değerlendirerek bilançonun pasifinde "Sermaye Yedekleri" hesabının altında, MDV Yeniden Değer Artışları, İştirakler Yeniden Değer Artışları ve G.V.K.'nun 38/4. maddesine göre oluşturulan Maliyet bedeli değer artışları adı altında fonlar oluşturulmaktaydı. Oluşturulan bu fonlar istenilmesi halinde sermayeye ilave edilebiliyordu. Sermayeye ilave edilme kâr dağıtımı sayılmadığından vergilemede söz konusu değildi. G.V.K.'nun 38/4. maddesi 5024 sayılı kanunun 9. maddesiyle kaldırılmıştır. V.U.K.'nun mükerrer 298. maddesi ise 5024 sayılı kanunun 2. maddesiyle değiştirilmiştir. Değişen ve 1.1.2004 tarihinde yürürlüğe giren madde de, 1.1.2004 tarihinden itibaren yeniden değerleme yapılmayacağı, bunun yerine şartlar oluştukça bilançoların enflasyon düzeltmesine tabi tutulacağı hükme bağlanmıştır. Daha önceki yıllarda yapılmış olan yeniden değerleme değer artışlarına ait fonlar, 2003 yılı bilançolarının enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaları sırasında sıfırlanmıştır. Dolayısıyla da 2003 ve sonrası yılların bilançolarında değer artış fonları yer almamaktadır.

2.Görüş

V.U.Kanunu sirküleri – 4’de 31.03.2004 tarihi itibariyle açıklanan % 3,4 yeniden değerleme oranını kullanarak yeniden değerleme yapabilecekler, sadece 5024 sayılı kanun’un geçici 1. maddedeki ihtiyarilikten yararlanarak münhasıran mükerrer 298. maddenin eski hükümlerine göre işlem yapmak isteyen mükelleflerdir. Bu maddeden yararlanmayan ve 31.12.2003 bilançosunu enflasyona göre düzelten mükellefler, 31.03.2004 tarihi itibariyle önceki dönemlerde aldıkları iktisadi kıymetlerini ayrıca yeniden değerlemeye tabi tutamayacaklardır. 5024 sayılı kanun ile değişen mükerrer 298. maddede yeniden değerleme uygulaması yer almamaktadır. Maddede sadece yeniden değerleme oranı kısmı vardır ve bu oran, yeniden değerlemenin devam ettiği ve enflasyon düzeltmesi şartları oluşmadığı dönemlerde bu uygulamaya geçileceği anlamı taşımamaktadır.

Yukardaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere arsanıza yeniden değerleme yapmanız söz konusu değil.Fakat illada yapmak istiyorum derseniz o zaman bilanço hesabında değil 900 nazım hesaplarda bilgi amaçlı takip edebilirsiniz.

Üstadım bunu artırmanın bir yolu da finansal kiralama firmasına güncel değerinden satıp, kiralama yolu ile tekrar almaktır. Uygulamasını yapmadım ancak Şükrü Kızılot Hocanın 18.09.2013 tarihli Hürriyet gazetesinde bu konuda yazısı var.

konu hakkında yardıma ihtiyacım var !!

5 dönüm ve üstü arsaların satılamazlığı bölünemezliği bir durum söz konusu mu?
- arsamıza talip olan satıcıdan aldığım bilgi bu 20gün önce kanun değişikliği vs olmuş fakat yönetmenlik çıkmadığı için tarım il ve ilçeleri cevap veremiyor muş ...

konu hakkında bilgi sahibi özellikle ferhat beyden dönüş bekliyor:)

Bu daha çok tarımsal arazilerin miras yoluyla bölünüp, küçük küçük paylara sahip olunmasını engellemek için çıkarılan bir yasa. Şehirlerdeki arsaları kapsadığını sanmıyorum.

Bu daha çok tarımsal arazilerin miras yoluyla bölünüp, küçük küçük paylara sahip olunmasını engellemek için çıkarılan bir yasa. Şehirlerdeki arsaları kapsadığını sanmıyorum.

bülent bey
ilgili arazi tarım arazisi 5 dönüm adapazarının köyünde bilgi edineceğim bir adres var mı? konu ile ilgili

Üstadım bunu artırmanın bir yolu da finansal kiralama firmasına güncel değerinden satıp, kiralama yolu ile tekrar almaktır. Uygulamasını yapmadım ancak Şükrü Kızılot Hocanın 18.09.2013 tarihli Hürriyet gazetesinde bu konuda yazısı var.

Çok haklısın bulent249 arkadaşım.Yanlız arsa 68.000.-tl kayıtlı değeri ise 500.000.-tl aradaki fark yine kar.Sat-Kirala yaptım Ödenen faizler ilk yıl maliyete gider (sesli düşünüyorum) sonrakiler gidere 1 yıl yine faizlerden gidere atamadık yararlanamadık.Şöyle olabilirjmi arsayı sattım 549 özel fonlara aldım 3 yıl geliri öteledim.olmadı 549 parayı Amortismanla eriticem boş arsa arazilerin amortismanı yok bu sefer 549 tekrar kara ekle vergisini öde.:):) (Bülenticiğim ben vaz geçtim)

Üstadım KV. kanunun 5/(1)-e maddesi ile leasing firmasına satışlarda satış karının tamamı için istisna uygulanıyor. Vaz geçmeyiniz, tekrar değerlendiriniz.