Arsa üzerine bina yapımı,karşılığında daire alınması

SERAY

Katkı Sunan Üye
İşletme defteri tutan ve inşaat işleriyle uğraşan bir mükellef,arsa sahibiyle anlaşmış.Bina yapacak.Karşılığındada arsa sahibinden 3 daire alacak.Bu mükellefin hali hazırda çalışan 3 kişi sigortalısıda mevcuttur.

Benim sorum,eğer mükellef bu inşaat işini alırsa bizim SGK da neler yapmamız lazım.

1-Bu alınan inşaatla ilgili işlemler deftere tabi mevcuttaki ssk lılarla yürütülebilir mi?
2-Yapılacak iş özel bina inşaatımı oluyor.Yeniden mi işyeri dosyası açılacak.

İnşaat işleri ile ilgili fazla bilgim yok.Lütfen deneyimli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?

Ynt: Arsa üzerine bina yapımı,karşılığında daire alınması

arkadaşlar bana yardımcı olacak kimse yokmu?

Ynt: Arsa üzerine bina yapımı,karşılığında daire alınması

SERAY ' Alıntı:
İşletme defteri tutan ve inşaat işleriyle uğraşan bir mükellef,arsa sahibiyle anlaşmış.Bina yapacak.Karşılığındada arsa sahibinden 3 daire alacak.Bu mükellefin hali hazırda çalışan 3 kişi sigortalısıda mevcuttur.

Benim sorum,eğer mükellef bu inşaat işini alırsa bizim SGK da neler yapmamız lazım.

1-Bu alınan inşaatla ilgili işlemler deftere tabi mevcuttaki ssk lılarla yürütülebilir mi?
2-Yapılacak iş özel bina inşaatımı oluyor.Yeniden mi işyeri dosyası açılacak.

İnşaat işleri ile ilgili fazla bilgim yok.Lütfen deneyimli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?

Merhaba ;

1- Mevcut sigortalılar eğer inşaat işiyle uğraşanlar ise yürütülebilir. Ama inşaatlarda çok farklı ustalıkların yer alacağını ,iş kazalarını , şikayetleri, yetkili merciler tarafından herhangibir durum tespiti v.s. gibi durumları göz önüne almanızı ve inşaatta gerçekten fiilen kim çalışıyorsa o kişileri sigortalı olarak göstermenizi öneririm.

İnşaat için ödenmesi gereken sigorta priminin hesaplanmasını forumdaki diğer örneklerden bakabilirisiniz.

2- İştigal konusunun inşaat işleri olduğunu yazmışsınız o yüzden özel bina inşaatı olarak düşünmeyiniz. Ama özel bina da olsa işletme adı altında da olsa ayrı bir işyeri dosyası açılması gerekmektedir.