Asgari Geçim İndiriminden Faydalanmamak.

Merhaba arkadaşlar,
Eşimin çalıştığı firma tüm çalışanlarına aile bildiirim formu doldurttu fakat patronları ödeme yapmıyor ama muhtasardan düşüyorlar ödeme yapılmış gibi.Bu durumda eşim asgari geçim indiriminden faydalanmaktan vazgeçebilirmi? ve benim çalıştığım firma tam olarak ödüyor haklarımızı ben eşimi kendi aile bildirimime dahil edebilirimiyim?ücret karşılığı çalışıyor ama çalıştığı yerden asgari geçiim indiriminden faydalanmıyor.Böyle bi şey mümkün mü?
Çok teşekkürler...

Ynt: Asgari Geçim İndiriminden Faydalanmamak.

Muhtemelen eşiniz NET ÜCRET anlaşması yaptığı için, hiç bir şey değişmeden aynı neti alıyor.Dolayısı ile işveren brutu artırmış gibi gösterip stopajdan kesiyor.Bu durumda eşinizin vergi dilimleri açısından basamak yükselmesi yükünü işveren üstlenmiş demektir.
Sizin işverenle yaptığınız anlaşma BRUT ÜCRET üzerinden olmalıki, A.G.İ. yi de alabiliyorsunuz.Sizin gelir vergisi basamak yükselmesi durumunda net ücretinizden kesintiler oluyordur ... Kısacası Net ücret üzerinden anlaşma yapn personel için AGİ inisiyatif meselesidir.

AGİ den feragat diye birşey sözkonusu Değildir.Ancak çocuk varsa Çocukları kendi üzerinizden göstermeniz Durumu
lehinize çevirecektir.

basar03 ' Alıntı:
Kısacası Net ücret üzerinden anlaşma yapn personel için AGİ inisiyatif meselesidir.

Kesinlikle böyle birşey söz konusu değil tebliğ gayet açık agiden net ücret üzerinden maaş alanlarda faydalanır.

Ücretli çalıştığı için eşinizi kendi aile durum bildirimine dahil edemezsiniz.

Net ücret üzerinden anlaşmak suretiyle çalışanlar da asgari geçim indiriminden yaralanacak olup, hesaplanan vergiden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarları net ücretleri ile birlikte ücretliye ödenmesi gerekmektedir.

Maliye Bakanlığı yayımlamış bulunduğu, konuya ilişkin tebliğ uyarınca ?Muhtasar beyannamede asgari geçim indirimi tutarının mutlak suretle ücretlilere ödenmiş olması gerekmektedir. Ücretlilere ödenmeyen tutarın mahsup edilmesi halinde bu tutar işverence muhtasar beyanname üzerinden eksik beyan edilmiş ve ödenmiş gelir olarak addolunacaktır.? (265 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğ, 04.12.2007 gün ve 26720 sayılı Resmi Gazete)

Ben bugun bir arkadaşı Net 750.- ytl ye anlaşarak işe aldım...01 haziranda iş başı yapacak

soru: Bu arkadaş haziran sonunda ne kadar Net maaş alacak ?

A) 750+AGİ
B) 750

Tabiki 750+AGİ

sayın uğur_35

sizin uyarınızı dikkate alıp bu arkadaşın maaşına NET ne demeliyim ? yaklaşık 800.- ytl mi demeliyim

diyelimki anlaştık net 800 ytl dedik

şimdi size göre net maaş 800+AGİ Olacak..
yoksa bir yanlış anlaşılmamı var ?

AGİ Devletin Çalışana Verdiği Bir Katkıdır, Neden Bunu Net Ücrete Dahil Edip Tekrar Net Ücret Hesaplaması Yapmaya Çalışıyorsunuz Anlayamadım Sayın Başar03

İşalan' la 750,00 Ytl Net Ücrete Anlaştıysanız Bu Kişinin Net Ücreti 750,00 Ytl dir
Tabi Medeni Durumu Ve Çocuk Sayısına Görede + AGİ Alacaktır.

AGİ Devletin İşçiye sağladığı bir teşviktir. Hiç bir zaman İşverenlere tanınmış bir hak ve onların İnsiyatifinde de olan bir konu değildir. Ancak öyle anlaşılıyorki işverenler bu parayı işçilerine ödememek konusun da bayağı bir gayretliler.

Hiç kimse kusura bakmasın bu satırları okuyan işverenler vardır. Ancak Sözüm Haksızca AGİ ödemesini yapmayan işverenleredir.

O zaman bizde diyelim ki;

Sen İhraç Kayıtlı İşlem Yapıyorsun,

KDV siz Mal ihracı yapıyorsun,

Yatırım teşvikinden faydalanıyorsun

KDV iadesi alıyorsun

Varmı öyle yağma hadi bakalım devletin teşvik unsurlarından hani bize

Ancak Devletin İşçiye Teşviki olan AGİ de işverenin gözü fal taşı gibi açılıyor.

He bide şunu ilave edeyim ne yazıkki düzenlemede Devlet İşçi işe işvereni karşı karşıya getirecek bir uyguama yapmıştır. Bu da ayrı bir konu

Saygılar

Anlaşılan yanlış anlaşılma var

AGİ net yada brut mutlaka hesaplanmalı ve ücretliye istisnasız ödenmelidir..Bu konuda sizlerlerhemfikirim.

Forum konusunu açan "yollabana" isimli arkadaşımıza ben düşünce ve önerilerimi zaten yazmıştım.

herkese iyi çalışmalar.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar cevapalarınız için,eşimin patronu aç gözlü patronlar sınıfına girmekte yani asgari geçim indirimini indirim konusu yapıp personele ödememekte neyse yapacak bi şey yok zaten devlet bu konuda bi yaptırım getirmemiş artık şansına alabilen alıyo alamayanda patronun cebine kar kalıyor.Benim de esas takıldığım nokta burası zaten ödemiyorsa o zaman yanına da kar kalmasın yani asgari geçim indiriminden faydalanmamak mümkün mü diye o yüzden sormuştum.Kolay gelsin tüm arkadaşlara çok teşekkürler...

İşe agi uygulaması başladıktan sonra mı girmişti?
-/-
Agi kendisine ödendiğine dair (bordroda ayrıca gösteriliyor.) bordroda imzası var ise yapacak bir şey yok. İmza yok ise "işvereni v.idaresine şikayet edeceğinizi" söyleyerek ikaz edebilir yinede sonuç alamazsanız şikayetinizi yapabilirsiniz. (İşten çıkarılabileceğini göze alarak.)

Eşim işe agi uygulamasından önce girdi.Ben şikayet kısmını eşim işten çıktıktan sonra yapmak istiyorum aslında,bordrolar üç ayda bir muhasebe bürosundan geliyor ve herkez imzalıyormuş bende eşime imza atarken agi ödememi almadım şeklinde yaz desem ileride onu delil olarak kullanabilirmiyiz?