fonradar

Asgari Geçim İndiriminin Beyanı ve Muhasebeleştirilmesi

Asgari Geçim İndiriminin Beyanı ve Muhasebeleştirilmesi Hk.

Bilindiği gibi 01.01.2008 tarihinden itibaren özel gider indirimi yerine asgari geçim indirimi müessesesi getirilmiştir. Asgari geçim indiriminin uygulamasına ilişkin olarak 265 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği yayımlanmış olup uygulamanın temel mantığı 246/2007-17 No.lu Sirkülerimizde belirtilmiştir.

İşverenler, çalışanlarına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarını ?Asgari Geçim İndirimine Ait Bordro? üzerinde hesaplayacaklar, hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarını da aylık Ücret Bordrosunda açılacak bir sütunda ayrıca göstererek çalışanlarına normal ücretleri ile birlikte ödeyeceklerdir. Ödenmeyen asgari geçim indirimi beyan edilecek ücretlere ilişkin tevkifat tutarından mahsup edilmeyecektir.

Aylık ve üç aylık muhtasar beyanname veren mükellefler, çalışanlarına ödemiş oldukları asgari geçim indirimini muhtasar beyanname üzerinde yer alan ?Vergi İndirimlerinden Doğan Mahsup Edilecek Vergi? satırına intikal ettirerek gelir vergisi stopajından mahsup edeceklerdir. Asgari geçim indirimi tutarları, Ücret Bordrosu üzerindeki gelir vergisi stopajlarından düşülmek suretiyle, başka bir deyişle gelir vergisi stopajının netleştirilmesi yoluyla beyan edilmeyecek; döneme ilişkin gelir vergisi stopajı ile döneme ilişkin asgari geçim indirimi tutarları muhtasar beyanname üzerinde ayrı ayrı yer alacaktır.

Diğer taraftan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı?ndan alınan bir özelgeye göre; 2008 yılında her bir çalışanın yararlanabileceği aylık geçim indirimi tutarının, 2008 yılının ilk altı aylık dönemi için belirlenen asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarı olan 77,57 YTL?yi geçemeyeceği şeklindedir. Buna göre medeni durumu ve çocuk sayısına göre hesaplanan asgari geçim indirimi tutarının, 2008 yılının ilk altı ayı için belirlenen asgari ücret üzerinden hesaplanan 77,57 YTL gelir vergisi tutarını aşmaması gerekmektedir.

Asgari geçim indirimi tutarlarının muhasebe kayıtları aşağıda belirttiğimiz şekilde yapılması gerekmektedir.

1) Ücret Bordrosuna, Asgari Geçim İndirimi Bordrosuna ilişkin muhasebe kayıtları:

720/730/760/770-Brüt Ücretler 608,40

720/730/760/770-SSK İşveren Payı 118,64

720/730/760/770-İşsizlik İşveren Payı 12,17

335-Personele Borçlar 435,93

Normal Ücret

360-Ödenecek Gelir Ver.Stop. 77,57

360-Ödenecek Damga Ver. Stop. 3,65

361-Ödenecek SSK 203,81

361-Ödenecek İşsizlik 18,25

???.. Ayı Ücret Tahakkuku

193-Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar 54,76

Asgari Geçim İndirimi

335-Personele Borçlar 54,76
Asgari Geçim İndirimi

??? Ayı Asgari Geçim İndirimi Bordrosu

2) Ücret ödemesi ve asgari geçim indirimi ödemesine ilişkin muhasebe kayıtları : _________________________________________________
335-Personele Borçlar 490,69

-Normal Ücret 435,93

-Asgari Geçim İndirimi 54,76

100-Kasa 490,68

3) Muhtasar beyanname ödemesine ilişkin muhasebe kaydı : _________________________________________________

360-Ödenecek Gelir Vergisi Stop. 22,81

360-Ödenecek Damga Vergisi Stop. 3,65

360-Ödenecek Gelir Vergisi Stop. 54,76

193-Peşin Ödenen Vergi ve Fon. 54,76

Asgari Geçim İndirimi

100/102- Kasa/Banka 26,46

Ynt: Asgari Geçim İndiriminin Beyanı ve Muhasebeleştirilmesi

Bu kayıta kesinlikle katılıyorum yalnız bir ekleme yapmak gerekebilir eğer muhtasar ödemesi yapılmamış ise ;

360-Ödenecek Gelir Ver.Stop. 77,57

193-Peşin Ödenen Vergi ve Fon. 54,76
Asgari Geçim İndirimi

360-Ödenecek Gelir Ver.Stop. 22,81

şeklinde muhtasar tahakkuku yapmak gerekir kanaatimce

Sayın leonard, haklısınız yalnız ödenmemiş stopajı 368 e atmamız gerekir.

------------/-------------
360 77,57
193 54,76
368 22,81
-------------/------------

Bu kayda katılmıyorum. 193 hesabın konu ile ilişkisini anlayamadım. Bana kalırsa doğrusu ücret tahakuku yapıldıktan sonra, 360 hesabın AGİ kadar borçlandırılıp, 335 hesabın alacaklandırılmasıdır.

Sayın Freehat ile aynı görüşteyim.

193 hesabın gereksiz kullanıldığını düşünüyorum. Dolayısıyla 360 hesabın borçlandırılarak o tutar kadarlık kısmının 335 hesaba yazılmasından yanayım. Uygulamadada bu şekilde yapıyorum.

Saygılar.

yeterlilik kursunda bize 193 yerine 136 kullanıldırtıldı daha doğru değil mi?

Kimden alacak peki? Vergi dairesindenmi?

Sayın gül

Burada önemli olan asgari geçim indiriminin tutarının bilinmesi, bordroda ve muhtasar beyannamede görünmesidir. Dolayısıyla bunu en rahat 360 hesapta yapabilirsiniz. Sonuç itibariyle 360 (brüt ücret) hesabınızın bakiyesi sizin ücret stopajınızı verecektir.

Bu yüzden (+) vergi stopajı, (-) agi mahsubunu hesabınızda göreceksiniz.

Yani böylelikle karmaşıklığı engellemiş oluyorsunuz. Bu daha doğru değilmi?

Saygılar.

arkadaşlar bu konuyu tekrar gündeme getirdim ama yarım kalmış bir arkadaşımız net birşey söylese 193 hesapmı uygun 360 hesapmı?
bana sorarsanız ben 1 yıldır 360 hesabı borçlandırdım ???

770............xxx
335............xxx
360.01 gv......x
360.02 agi......x
------- / -------
360.02 agi......x
335...............x
------- / -------
335...........xx
100..............xx
------- / -------

olsa ne olur?

193 nolu hesap yerine 136 nolu hesap kullanılmalı bence... 136 nolu hesap muhtasar tahakkuk ettirildiğinde 360 hesapla kapatılmalı...

Merhaba

Gerek yok bence. Aradaki fark tutarı zaten 335-360 hesaba atılarak kapatılıyor...

Saygılar.

oryilmaz ' Alıntı:
193 nolu hesap yerine 136 nolu hesap kullanılmalı bence... 136 nolu hesap muhtasar tahakkuk ettirildiğinde 360 hesapla kapatılmalı...

doğru kayıt tarzı budur.