fonradar

Asgari Geçin İndirimi ile ilgili problem

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Arkadaşlar çok acil cevap lütfen , asgari geçim indirimi 2.altı aydan itibaren asgari ücrete göre değişir mi değişmez mi..? Çünkü biz bu uygulama başladığından beri temmuz ayı itibari ile asgari geçim indiriminide asgari ücrete bağlı olarak değiştiriyoruz. Yani Eta ya sadece asgari ücretin tabanını girdiğimizde otomatikman kendi bu şekilde hesaplıyor. Neden soruyorum derseniz yılbaşındaki a.g.i. bedeli sabittir yani tüm yıl geçerlidir diye bir ibare gördüm tesadüfen ve öylece kalakaldım. Lütfen çok acil cevappppp :(

Ynt: Asgari Geçin İndirimi ile ilgili problem

2. altı ayda agi değişmez. her yıl ocak ayında belirlenen asgari ücret üzerinden 1 yıl boyunca hesaplama yapılır.

Agi tutarı yılbaşında geçerli asgari ücret üzerinden yıl boyunca uygulanır.

çok güzelll peki eta da bu ayarlı değil ki bizde , yani bu manuel yapılan bir hata değil , eta kendi hesaplıyor. İnanamıyorum kendime nasıl olur da bugüne kadar farkına varmamm , kahretsinnn :(

Programın parametrelerinde Agi tutarının hesaplanacağı asgari ücret tutarı ile ilgili mutlaka bir seçenek olmalı.

işçiye fazladan 2 lira verdik diye kimse ceza kesmez herhalde dimi , eksi olsa canımıza okurlarda , çok kafam takıldı ya , beynim durdu artık düşünemiyorum , peki fazla ödeme yapıldığı için vergiye herhangi bir etkisi var mı bunun , ben işin vergi kısmıyla pek alakalı olmadığım ve artık kendimi resetlediğim için bilmiyorum... :(

Tek konu işçiye fazladan para vermeniz değil ki, bu tutarı ödeyeceğiniz vergiden mahsup ediyorsunuz.

süper bir bu eksikti , şimdi daha iyi oldu , cenazeme beklerim hepinizii ........................

HAZELSU ' Alıntı:
işçiye fazladan 2 lira verdik diye kimse ceza kesmez herhalde dimi , ...
Mükellefin sorumluluğu tam ve doğru kesintiyi hesaplayıp işçi adına yatırmaktır. Siz fazla agi ödeyerek eksik vergi ödemiş olduğunuzdan cezaya maruz kalmanız kaçınılmazdır.

Ne yazıkki , teşekkürler cevaplarınız için arkadaşlar , yarama su serptiniz demeyi çok isterdim ama daha çok kanattınız :( Şu hayatta en pis işlerden biride böyle para işlerii , zararın neresinden dönersek kar diyip yolumuza devam edeceğiz , yapacak bir şey yokkk .

Sormayı unuttum , cezası hakkında bilgisi olan varsa yazabilir mi lütfen , tekrar teşekkürler....

eksik verginin 1 katı vergi ziyaı cezası
yakalanırsanız
yani çok değil ve kimse kolay kolay bulamaz böyle ufak hesapları