Asgari Ücretin Altında Ücret Ödenebilir mi?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
20 Aralık 2008 Sadettin Orhan [email protected]

Soru: Yazılarınızı gazeteden mümkün olduğunca takip ediyorum. Eğer uygun görürseniz size bir sorum olacak. Eşim bir firmada işe başladı. Geçtiğimiz Nisan ayı içinde ona sigorta numarası verdiler ama sadece 15 gün prim yatırdılar. Şimdi ise devamlı yatıracaklarını söyleyip, eline aile geçim indirimi formu vermişler. Kendisi 400 YTL'den yukarı maaş alamadı. Çalışanlara 400'den fazla vermiyorlar. Oysa en az asgari ücret kadar para vermeleri gerekmez mi? Tevfik CAN

Cevap: Değerli okurum, ülkemizde asgari ücret haddi uygulandığından, çalışanlara 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen asgari ücretten daha az ücret ödenemez. Hafta tatili veya genel tatil günleri hariç olmak üzere, tam ay çalışan bir işçiye, Temmuz/2008 itibariyle en az net 457,63 YTL ödenmesi gerekir.

Bunun aksine olarak yapılan sözleşmeler de geçersizdir. Ancak sorunuzdan anladığım kadarıyla eşinizin işvereni, hem sigorta bildirimini eksik yapmakta, hem de aylık ücretini düşük ödemekte. Her iki durum da yasalarımız gereği cezai yaptırıma tabidir. Bu konuda SGK'nın Alo 170 hattına veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz.

Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey, 25.02.1964 doğum tarihim ve 04.01.1988 SSK girişliyim. Toplam 3426 prim günüm var. 01.01.2001'den itibaren Bağ-Kur'luyum. Şu an 13. basamaktayım. 04.07.1984- 07.01.1986 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Askerliği borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? Ahmet Tavas.

Cevap: Ahmet Bey, askerliğinizi borçlanmazsanız 9000 günü (25 yıl) doldurduktan sonra 53 yaşınızı tamamladığınız 25/02/2017 tarihinde emekli olursunuz. Şayet askerliğinizi borçlanırsanız bu taktirde yine 9000 günü doldurduktan sonra 52 yaşınızı tamamladığınız 25/02/2016 tarihinde emekli olursunuz. Bu arada 1 yıl erken emeklilik hakkı kazanabilmek için, askerliğinizin tamamını borçlanmanıza gere yok. 1 ay askerlik borçlanması yapmanız 1 yıl erken emeklilik için yeterli.

Emeklilik için SSK?ya geçelim mi?

Soru: Merhaba Sadettin Bey. Eşim 01.08.1971 doğumludur. 01.01.1987 tarihinde sigorta girişi var ve SSK'da prim olarak 206 günü mevcut. 1996'da Bağ- Kur'lu oldu ve halen isteğe bağlı Bağ-Kur'luluğu devam etmektedir. Emeklilik için acaba SSK'ya geçmek daha avantajlı değil mi? Yoksa Bağ-Kur'da devam mı edelim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Aşkın DEMİR

Cevap: Değerli okurum, eşinizin Bağ-Kur'a başlangıç tarihini tam olarak yazmamışsınız. Ancak verdiğiniz bilgiye göre eşiniz bundan sonra da 4/b'li (Bağ- Kur'lu) olarak prim ödemeye devam ederse, 7200 günü tamamladıktan sonra 52 veya 53 yaşında emekli olacak. Eğer bundan sonra 4/a'ya (SSK) geçerse bu taktirde 5150 prim gününü tamamladıktan sonra 43 yaşında 1/8/2014 tarihinde emekli olacak. Yani Bağ- Kur'dan SSK'ya geçmek eşinize 10 yıl erken emeklilik kazandırmış olacak.

50 yaşını tamamlamanız lazım

Soru: 09.04.1965 doğumluyum. 26.06.1981 yılında 25 gün SSK'lı olarak çalıştım. Daha sonra üniversiteyi 1986 yılında bitirdim. 87-88 yıllarında asteğmen olarak askerliğimi yaptım. 1989-1990 yılları arasında 13 ay SSK'lı olarak çalıştım. 1990 yılı 14 Haziranından bugüne kadar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda 657'li mühendis olarak çalışmaktayım. Kısaca ne zaman emekli olabilirim? Üzeyir KARACA

Cevap: Değerli okurum, 1981 yılındaki SSK'lı olarak 25 günlük çalışmanız, o tarihte 18 yaşınızı doldurmamış olduğunuz için 5434 sayılı Kanunun Ek 18. maddesi gereği emeklilik hesabınızda dikkate alınmaz. Ancak daha sonraki 13 aylık SSK hizmetiniz dikkate alınacaktır. Yedek subay askerliğinizi 16 ay yaptığınızı ve hazırlık okulundaki 4 ayı borçlanmadığınızı varsayarsak, 25 hizmet yılını doldurduktan sonra 50 yaşınızı tamamladığınız 9/4/2015 tarihinde emekli olacaksınız.