fonradar

Asgari Ücretin İhbarı

aday

Katkı Sunan Üye
asgari ücret alan kişi 4 haftalık ihbarını alacak eline net ne kadar geçer?teşekkürler

Ynt: Asgari Ücretin İhbarı

4 haftalık net maaşı kadar geçer.
(542,90/30)x28= 505,86YTL

Burda bir açıklama yapmak gereği duyuyorum.
İhbar tazminatı asla net olarak düşünülmez (kıdem de öyle). Brüt giydirilmiş ücret üzerinden hesaplanır. yemek+yol+giyim+vb ek ödemeler varsa bunlarda eklenir.

Yalnız asgari ücret alıyorsa başka birşey yoksa evet keremcem in söylediği gibi net ücrete yakın olur.

Ancak yüksek ücretlerde bu durum değişir.

Sn.nguroy haklısınız.Brüt ücret üzerinden hesaplanan ihbar tazminatına uygulanacak kesintiler brüt maaşa uygulanan kesintilerle aynı değilmidir?(Çıplak brüt ücretten bahsediyoruz).Bu durumda brütten hesaplansa dahi yapılan kesintilerle bulunacak net tutar yanlış olmayacaktır herhalde.

Yok yanlış demedim zaten Keremcem. Bir ekleme yapmak istedim. asgari ücret dışında başka ödemeler varsa diye.

ihbar tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır ve %15 gelir vergisi ile binde 6 damga vergisi kesilir.

örneğin ; 4 haftalık ihbar alacak bir asgari ücretli alacağı ihbar şudur
asgari ücret brüt : 638,70 ytl
ihbar süresi : 4 hafta
günlük brüt asgari ücret : brüt asgari ücret/30 ; 638,70/30=21,29 ytl
ihbar tazminatı tutarı : 21,29*4 hafta (28gün) = 596,12 ytl
gelir vergisi : 596,12*15/100= 89,42 ytl
damga vergisi : 596,12*6/1000= 3,58 ytl
çalışanın eline geçen ihbar tutarı : 503,12 ytl

öykeli asgari ücret net : 457,63 ytl

asgari ücrette dahi 46 ytl lik bir fark yapıyor. muhakkak ücret yükseldikce alacağı ihbar yükselecektir. ama aradaki fark yükselmeyecektir. "asgari ücrette net ücrete yakın olur" gibi bir ibare yanlış olur. asgari ücretli net ücretinden %10 fazla ihbar alıyor.
yukarıdaki örneği yüksek ücretlere uyguladığımızda çıkan sonuç rakam olarak büyük görünebilir ama aldığı net ücretle oranına bakıldığında aldığı net ücretden %10 fazla ihbar alamadığı görülür.

asgari ücrette dahi 46 ytl lik bir fark yapıyor. muhakkak ücret yükseldikce alacağı ihbar yükselecektir. ama aradaki fark yükselmeyecektir. "asgari ücrette net ücrete yakın olur" gibi bir ibare yanlış olur

Ne demek istiyosunuz sn. cemalmeral

sn nguroy ; asgari ücrette, aldığı ücretle ihbarına bakılırsa asgari ücret rakam olarak düşük olduğu için aradaki fark birbirine yakın oluyor.ben orantısal olarak bakıldığında ihbarı ile aldığı net ücreti arasında yüksek ücretlere göre bir fark yok hatta yüksek ücretlerin ihbar ve net ücret orantısına göre aradaki farkın asgari ücrette daha fazla oluyor demek istedim. ben orantısal olarak baktığımızda oluşan durumu söylemek istedim.

sn nguroy ben size yanlış söylüyorsunuz demek istemedim
özür dilerim kusura bakmayın ben sadece başka bir bakış açısı ile değerlendirdim yanlış anlaşılmak istemem sizlerin engin bilgilerine saygımız var.

hürmetler iyi çalışmalar...

Estafurullah, sadece ifadenizi karmaşık bulduğum için sordum. her türlü düşünceye saygım var. (Hakaret içermediği , kişisel saldırı olmadığı sürece tabi)