Asgari Ücretle Çalışan Bir İşçi Kaç Saat Çalışması Gerekir 190 mı 225 mi ?

Asgari icretle ise alindim Bu ay 312 saat calismam var Gunluk 08-16 calismam gerektigi soylendi 08-20 calistim icin gunluk 4 saat mesai dendi Hesaplamalarina gore 225 saat calisma isteniyormus + %50 mesai Normal calisanlar 26 gun calisip 773 tl asgari ucret aliyor benim hesaplarima gore onlar 190 saat calisiyor Benim 30 saat mesaim odenmiyor benden 225 saat calisma istedikleri icin Bu konuda yardimci olan olursa memnun olurum simdiden tsk ederim

Kanuna göre haftalık çalışma saati 45'tir. Ve haftada bir gün tatil izniniz vardır. Yani 7 günde 45 saat normal çalışma süreniz. Bu da ayda yaklaşık 193 saat yapıyor. Daha fazlası için mesai ücreti alma hakkınız var. Ama kağıt üzerinde. Bu piyasada çalıştığınız iş yerine, iş yerinin kurumsallığına ve ciddiyetine bağlı olarak değişen bir şey. Çalıştığınız yer kurumsal bir yer ise ve sözleşmeniz varsa, dilekçe ile hakkınız isteyebilirsiniz işveren ya da temsilcisinden. Ama kurumsallık yoksa, sözle işe alındıysanız, herşey patronun iki dudağı arasında ise konuşarak halletmeye çalışın. Olmazsa artık tercih sizin...

Kanuna göre haftalık çalışma saati 45'tir. Ve haftada bir gün tatil izniniz vardır. Yani 7 günde 45 saat normal çalışma süreniz. Bu da ayda yaklaşık 193 saat yapıyor. Daha fazlası için mesai ücreti alma hakkınız var. Ama kağıt üzerinde. Bu piyasada çalıştığınız iş yerine, iş yerinin kurumsallığına ve ciddiyetine bağlı olarak değişen bir şey. Çalıştığınız yer kurumsal bir yer ise ve sözleşmeniz varsa, dilekçe ile hakkınız isteyebilirsiniz işveren ya da temsilcisinden. Ama kurumsallık yoksa, sözle işe alındıysanız, herşey patronun iki dudağı arasında ise konuşarak halletmeye çalışın. Olmazsa artık tercih sizin...
Sn. Ercan,
haftalık yasal çalışma süresi 45 saat belirttiğiniz üzere,
hafta tatili ise 1 gündür, bu durumda 45 saatlik yasal süre haftanın 6 günü 7,5 saat çalışarak tamamlanmaktadır. (6gün x7,5 saat )
Bu durumda hafta tatili de ücretli tatil olduğundan;
ay 30 gün;
gün 7,5 saat
= 30gün x 7,5 saat= 225 saat aylık çalışma süresi olur. saat ücreti hesaplamaları da ücret / 225 saat şeklinde hesaplanmaktadır.

Sn.aylansolmaz;
haftada kaç gün çalıştığınız, o günlerde işe başlama -bitiş saatleriniz ile gün içinde kullandığınız ara dinlenme ( yemek -çay molası)sürelerini de belirtirseniz fazla çalışma sürelerinizi hesaplayabilmek mümkün olabilecekitr.

Katılıyorum.
Şimdilik (kısmen noksan olabilirsede) düşüncemi paylaşayım:

Öncelikle ifade edelim ki,"Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saatdir.Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır."M.63.

Anlaşılan bu işyerinde hafta da 6 iş günü çalışılmakda,1 gün hafta tatili uygulanmakda ve buna görede olması gereken sn.Keremcem beyin dediği gibi 6x7.5=45 saat dir.
İşyeri (resmiyette)günlük çalışma süresini 08-16 olarak belirlemiş olup,ara dinlenme süresi 30 dk.olduğunda günlük fiili süre 7.5 saatx6 iş günü=45 saat

OYSA ilgili;
Günlük 08-20 saatler arası çalışmakda olup,işin süresi 12 saate tekabül etmektedir.
Buna göre ara dinlenme süresi 1.5 saat olması gerektiğinden,fiili çalışma süresi de 10.5 saat olacağından x 6 iş günü=haftalık çalışma süresi 63 saat.
63-45=18 saat haftalık f.çalışma
Ortalama 18x4=aylık 72 saat aylık f.çalışma doğuyor(tam çalışılması halinde)
Diğer tarafdan, günlük ara dinlenme süresi farklı ise sonuç olarak hafta bazında f.çalışma süresi toplamı da farklı olacaktır.
(NOT.Doğru hesaplama sn.Keremcem beyin iletisine verilecek cevaba bağlıdır.)

selam benimde ayda 225 saat c.tesi pazar tatil ç.saati 8-18 günde 7,5 saat calışıyor gözüküyorum haftada 8 mesai yaptığım zaman ay içinde 1 gün izin aldığımda 7,5 deil 8-18 baz alınıyor yani 8 saat mesai uçup gidiyor böyle bir hakları var mı

Ay içinde kaç saat toplamda fazla çalışma yapmışsanız, günlük çalışma süreniz 8 saat ise,izin aldığınızda , yaptığınız fazla çalışma süresi elbette 8 saat azalacaktır çünü normal çalışma süreniz 45 saatin altında kalmakta.

Gnd Beni anlamadim konu su
Haftanin 6×7.5=45
Pazar gunleri%50 mesai alabiliyorza normal bir calisan
Ayda 190 saat + %50 pazar mesaisi
Biz haftada 5×10.5
Hafta sonu 2× 7.5
190 saat calismayada asgari tutar odenihor Benim gibi calisan bazi kisilerden neden 225 isteniyor????

Sabah 08:00 işe başlangıç saatiniz, iş bitimi saatiniz 16:00 , sonrasında 20:00 ye kadar devam ediyorsunuz hergün, yani günlük 4 saat fazla çalışma, günlük fazla çalışma sınırı 3 saattir, fazlası yasaya aykırıdır. Aylık 225 saat çalışmayı arayan sorgulayan takip eden bir işyerinin günlük 3 saatten fazla fazla çalışma yaptıracak olması bana pek mantıklı gelmiyor, böyle bir işyeri bu noktaya da dikkat eder diye düşünüyorum.

-Sabah 8 de işe başladıktan sonra , arada bir mola( çay molası)süresi kullanıyormusunuz kullanıyorsanız hangi saat aralığında ?
- Öğle yemeği molanız hangi saat aralığında?
- Öğle yemeği ile 16:00 paydos aralığındaki çalışma süresinde bir ara dinlenme( çay molası) daha kullanıyormusunuz, hangi saat aralığında?
- 16 da paydos ettikten sonra 20 ye kadar olan çalışma aralığında bir ara dinlenme süresi kullanıyormusunuz? Kullanıyorsanız kaç dakika?

Bu bilgileri de verirseniz, anlamanızı kolaylaştıracak bilgiler alabilirsiniz.

Sn. Ercan,
hafta tatili ise 1 gündür, bu durumda 45 saatlik yasal süre haftanın 6 günü 7,5 saat çalışarak tamamlanmaktadır. (6gün x7,5 saat )
ay 30 gün;
gün 7,5 saat
= 30gün x 7,5 saat= 225 saat aylık çalışma süresi olur. saat ücreti hesaplamaları da ücret / 225 saat şeklinde hesaplanmaktadır.

Sn Keremcanın yazdığı ve benimde doğru bulduğum çalışma saati 225'dir. 225 saat sosyal güvenlik açısındanda kullanılmaktadır. yani ;
aldığımız maaşın içinde hafta tatili yokmu ? var sgk'ya kaç gün bildiriyoruz 30 gün (7.5x30 = 225 saat üzerinden)

45 saati nerede kullanıyoruz 4857'ye göre hafta içine eşit olarak paylaştırmasıyla bulunan bir çalışma saatidir.
hafta tatilinde işe gelmediğimize göre fazla mesai saatimiz artarmı ? artmaz...sadece yaparsak 45 saatlik çalışma (iş) günlerinde artar.
Ayrıca kamuda bizim hafta tatili ücretimiz skalanın üstüne gelir. aylık çalışma saatimiz 174 dolayısıyla T.i.S' göre fazla sürelerle çalışmada % 50 zamlı olarak düzenlenmiştir.
Örnek . maaş= 1500 tl + Haf. tat. (1500/26x4 = 230 Tl ) yani spek = 1730 Tl olur.

Bilgilerinize saygılarımla

Sabah 08 is basi 10 da 10dak cay molasi 12de 30 dak yemek molasi ve 15 10 cay molasi 18 de 20 dak kahvalti molasi Toplam 1 saat 10 dak mola var Benim soru baska yukarida okursaniz gorursunuz haftada 6

Sabah 08:00 iş başı, Paydos 20:00 ise;

günlük olarak ara dinlenme 1 saat olarak kabul ederek hesap edecek olursak 11 saat çalışma yapmaktasınız. Haftada 6 gün çalıştığınızda buda 66 saat yapar.

Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Dolayısıyla her hafta 21 saat fazla mesai yapmaktasınız.

Aylık çalışma süresi üstadların da dediği gibi 225 saattir. Bunun 195 saati çalışma süresi 30 saati Hafta Tatili Pazar günü karşılığıdır.

Sabah 08 is basi 10 da 10dak cay molasi 12de 30 dak yemek molasi ve 15 10 cay molasi 18 de 20 dak kahvalti molasi Toplam 1 saat 10 dak mola var Benim soru baska yukarida okursaniz gorursunuz haftada 6
196 saat... 225 saat... bir yerde bir şeyleri karıştırıyorsunuz, yada atlıyorsunuz.
aylık 225 saat net çalışma şartı aranmıyor olsa gerek ,
karıştırıyorsunuz bir şeyleri dediğim gibi.

Sizin hesapladığınız ile işyerinizin hesapladığı fazla çalışma saatleri arasında farklılık var ve bundan şikayetçisiniz anladığım. Hesabınızı başkalarının kaç saat çalışma karşılığında ne kadar ücret aldıkları üzerine yapmanız ilk hatanız.
- Öncelikle ara dinlenme sürelerinizi çalışma saatlerinden saymayın.
- Buna göre haftalık yaptığınız toplam fazla çalışma sürenizi hesaplayın.
- (Almış olduğunuz aylık ücretiniz /225 saat )x1,5 formuluyle fazla çalışma saat ücretinizi bulun. ( ücret /225 saat herkes için geçerlidir sadece sizin için değil)
- Toplam fazla çalışma süreniz X fazla çalışma saat ücretiniz formuluyle almanız gereken fazla çalışma ücretini bulun.

** bu şekilde hesapladığınızda da aylık 30 saat fazla çalışma ücretiniz ödenmiyor gibi mi oluyor???

Soru başlığına odaklanacak olursak,
aylık ücretle çalışan bir işçi, işyerinin belirleyeceği çalışma günleri içinde yasaların belirlediği azami çalışma süresini tamamlayacak kadar çalışmak zorundadır. Bu yasal çalışma süresi içinde ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmamakta olup, yasada belirtilen süreleri aşan çalışmalar fazla çalışma olarak ücreti x1,5 olarak ödenmelidir.

Son düzenleme:
Sn. Ercan,
ay 30 gün;
gün 7,5 saat

Sn.keremcem

Kafama takılan şu:

haftalık 45 saatlik çalışma, haftada 5 gün çalışarakta yapılabilir. 1 ayı ortalama 30 gün düşünürsek 30/7=4,29 hafta yapar.

4,29 x 45=193 saat bulunuyor.

63.maddede "Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saatdir.Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır" ibaresinden bunu anlıyorum.

Sn.keremcem

Kafama takılan şu:

haftalık 45 saatlik çalışma, haftada 5 gün çalışarakta yapılabilir. 1 ayı ortalama 30 gün düşünürsek 30/7=4,29 hafta yapar.

4,29 x 45=193 saat bulunuyor.

63.maddede "Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saatdir.Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır" ibaresinden bunu anlıyorum.
Kusura bakmayın ama ,Elmayla Ispanağı karıştırıyorsunuz
Neden?
Aylık ücretle çalışıyorsunuz, yani hafta tatili ücretleri dahil 30 günlük veya 31 günlük veya 28 günlük çalışma için aynı ücreti alıyorsunuz.
Yani günlük ücretiniz= aldığınız aylık ücret / 30 gün dür.
aylık ücretiniz / 4,23 hafta değil, yada 1 ay 4 haftadır , haftada 45 saat çalışma vardır, o zaman günlük ücretiniz= aylık ücretiniz / (4 hafta x45saat) DEĞİL.
Burası işin ıspanak kısmı.

Elma kısmına gelirsek;
İş kanununa göre, haftalık yasal çalışma süresini ( yada sözleşmelerle belirlenmiş daha kısa olabilen çalışma süresini) haftanın belirlenmiş olan çalışma günlerinde tamamlayan her çalışan 1 GÜNLÜK ÜCRETLİ HAFTA TATİLİNE HAK KAZANIR. ( yani aldığınız ücret içinde hafta tatili ücretleri de vardır)
1 günlük hafta tatili olduğuna göre geriye kalan 6 gün = kabul edilen çalışma gün sayısıdır. Yani 45 saat / 6 gün =7,5 saat günlük yasal çalışma süresi demektir.
Hftada 6 gün değil de 5 gün çalışılıyorsa, 45/5 = 9 saat günlük çalışma gerekir.

Yani 4 hafta veya 3,98 hafta yada 4,45 hafta çalışmıyorsunuz, 1 TAM AY ÇALIŞIYORSUNUZ.
Aylık ücret = 1 tam aylık çalışma +hafta tatili süreleridir. o da günlük 7,5 saat üzerinden 30 gün için = 30x 7,5 saat= 225 saatlik çalışma +çalışmış gibi ücreti ödenen hafta tatilleri nin ücretini kapsar.
Türkiye cumhuriyetinde asgari ücretle veya üzerinde bir ücretle , sözleşmeyle belirlenmiş özel bir çalışma süresi olmayan her çalışan aylık 225 saat için aylık ücret alır.
193 saat için veya 225 saat için değil.

Sn. Aylan Solmaz

Aylık 195 saat fiili çalışma süresidir ve buna ek olarak hakedilen 30 saat hafta tatili eklenince aylık çalışma süreniz 225 olur. Örneğin saat ücretinizi bulmak isterseniz bunu 225 e bölmeniz gerekir.

Siz günlük 12 saat çalışıyorsunuz 1 saat ara dinlenme düştüğünüz de bu 11 saate tekabül eder. Yani siz aylık 26x12 = 312 saat değil 26x11= 286 saat çalışmış oluyorsunuz. Sizden kesilen muhtemelen bu ama siz onu haftasonu tatili kesintisi zannediyor olabilirsiniz.

Fiili Çalışma : 195
Hafta Tatili : 30

Toplam : 225

Sizin çalışmanız

Fiili Çalışma : 286
Hafta tatili : 30

Toplam : 316

316 dan 225' i düştüğünüzde size aylık olarak 91 saat fazla mesai ödenmesi gerekiyor

Sn keremcem, yorumunuza saygı duyuyorum, ancak ben 63.maddeden farklı anlam çıkarıyorum.Burada fiili çalışmadan bahsediliyor bence.

63.maddedeki "haftanın çalışılan günleri" ibaresine dikkat çekmek istiyorum.

İş Kanununun hafta tatili ücreti maddesinde 7.gün çalışma günü değil hafta tatili ücreti olarak gömektedir.

MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Aslında bununla ilgili yargıtayın bakış açısını bilmekte fayda var.

sabah 9:00 akşam 18:20 saatleri arasında çalışmaktayım.genelde yemek izinlerimi firmalara giderken yolda simit alıp geçirmekteyim fakat nadirde olsa şirkete yemek gelip veya dışarıya da çıkıp yediğim oluyor. hafta içi 9:00-18:20 hafta sonu ctesi günü 9:00 - 16:00 arasında çalışmaktayım.ben toplamda ayda veya haftada kaç saat çalışmış oluyorum.şimdiden teşekkürler

Sözleşmeniz var ise ara dinlenme sürelerine ilişkin süreler nedir,yok ise yasal duruma göre görüş bildirebiliriz ancak iletinizden anlaşıldığı üzre, fazla çalışma yönünden bu ara dinlenme sürelerinde, fiilen çalışmış olduğunuzu ayrıca ispat etmeniz gerekir.