Asgari Ücretli Vergi Dilimi

ceres

Tanınmış Üye
merhaba,

asgari ücretli çalışanlarımın mesaileride olduğu için bu ay vergi dilimleri değişti.
asgari ücretleri otomatik olarak düştü.
bu konu ile ilgili yapmam gereken bir şey var mıdır ?
tebliğ v.s. okuyan oldumu acaba ?
ben bilgi bulamadım.

Şu an yapabileceğiniz birşey yok düşecek mecbur maaşları. Önümüzdeki aylarda geçen sene olduğu gibi agiyi yükselterek maaşı yine sagari ücrete getirme gibi bir uygulama olur mu bekliyoruz.

Şu an yapabileceğiniz birşey yok düşecek mecbur maaşları. Önümüzdeki aylarda geçen sene olduğu gibi agiyi yükselterek maaşı yine sagari ücrete getirme gibi bir uygulama olur mu bekliyoruz.

Sn.Rietveld, bu konuda bir gelişme oldu mu acaba? 2017 için? Eylül bordrolarında değişiklik olurmu acaba? Teşekkürler.

Halen resmi bir açıklama veya kanun yok. Eğer olmazsa eylül ayında asgari ücretliler düşük maaş alacak vergi diliminden dolayı.

Başbakanın basın açıklamalarında bu konuda kalıcı bir düzenleme yapılacağı yönünde, ama ne zaman resmileşir ...

Halen resmi bir açıklama veya kanun yok. Eğer olmazsa eylül ayında asgari ücretliler düşük maaş alacak vergi diliminden dolayı.

Üstat, maaş ve ücret için izninizle bir kaç açıklama yapmak isterim...

Ücret yapılan işin karşılığı iken maaş işgal edilen memuriyetin karşılığıdır. Yani yapılan işi 1.600 TL ücretle yapan bir işçinin ayrılması durumunda aynı işi 1.500 TL ücretle yapan bir başka işçi çalıştırabilirsiniz fakat maaş için aynı durum söz konusu değildir.

Yine ücret 2 tarafın (işçi/işveren) asg. ücretten düşük olmamak şartıyla serbest iradeleri ile belirlenirken maaş kişilere göre değil görevlere göre kanuni düzenlemelerle belirlenir. Maaş idare (Hükümet) tarafından tek yanlı belirlenirken 2012 yılından itibaren yine hükümetinde taraf olduğu "Kamu görevlileri toplu sözleşme hakkı" ile yapılan toplu sözleşmeler sonucu belirlenmektedir.

Birde 2018 ve sonrası var, bugün açıklanan Orta Vadeli Programdan ;

"Ücret gelirleri için 01/01/2018'den itibaren Gelir Vergisi tevkifatı 3. dilim oranı %27'den %30'a çıkarılacak.."

Başbakan asgari ücretli 2017 yılında vergi diliminden etkilenmeyecek demişti, şimdi eylül bordrolarını yapmak durumundayız, ama açıklama yok. Açıklama olmadığına göre şahsi kanım, geçen sene olduğu gibi agi artırılarak fark kapatılacak.

Bakan,konuşmasında asgari ücretten maaşlar kesinlikle 1404 liradan düşmeyecek diye bir açıklamada bulundu.Büyük ihtimalle de geçen yıl olduğu gibi agi farklarıyla dengelemeye çalışacaklar.Henüz resmi bir açıklama yok.Açıklama gelse,programcılarda buna göre geçen yıl olduğu gibi tanımlarda revizyon yapacaklardır.Bekliyoruz.Asgari ücretin üzerinde olanlarda mecburi bir düşüş yaşanacak.

Herkese merhaba bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapıldı mı? ben bulamadım bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi?

Şu an yok. Düşük olarak ödedik maaşları. Eğer değişirse ay içinde yine maaş ödemesi yapıcaz.

Evet, İsmmmo tarafından yapılan duyuruda bu şekilde, önce eksik ödenecek bu ay veya bir sonraki ay/aylar, daha sonra tasarı halindeki düzenlemeye göre ise aradaki farklar düzenlemenin işaret ettiği ay/aylarda ilave edilerek işçiye ödenecek.

Bunun takibini de nasıl yapacaksak, en az bizim kadar programcılar bile isyan ediyordur herhalde artık. :)

Evet, İsmmmo tarafından yapılan duyuruda bu şekilde, önce eksik ödenecek bu ay veya bir sonraki ay/aylar, daha sonra tasarı halindeki düzenlemeye göre ise aradaki farklar düzenlemenin işaret ettiği ay/aylarda ilave edilerek işçiye ödenecek.

Bunun takibini de nasıl yapacaksak, en az bizim kadar programcılar bile isyan ediyordur herhalde artık. :)

Yani kıstaslar ne olacak sadece asgari ücret mi ? Geçen sene sigorta günü eksik olanlar yararlanamıyordu gibi gibi

Bakan,konuşmasında asgari ücretten maaşlar kesinlikle 1404 liradan düşmeyecek diye bir açıklamada bulundu.Büyük ihtimalle de geçen yıl olduğu gibi agi farklarıyla dengelemeye çalışacaklar.Henüz resmi bir açıklama yok.Açıklama gelse,programcılarda buna göre geçen yıl olduğu gibi tanımlarda revizyon yapacaklardır.Bekliyoruz.Asgari ücretin üzerinde olanlarda mecburi bir düşüş yaşanacak.

Tahsin abi agi farklarıyla dengeleme nasıl yapılıyor peki? agi sabit programdan geliyor zaten? ben onu anlayamadım.

Merhaba,
Yukarıdaki konu ile ilgili değil ama AGİ ile ilgili bende birşey sormak istiyorum.
Bir çalışanın Ağustos 2017 ayına ait Asgari Geçim indiriminde bir değişiklik olmuş. Eşi çalışırken, işten ayrılmış. Dolayısıyla uygulanması gereken asgari geçim indirimi yükselmesi gerekti.
Aile Durum bildirimini de zamanında göndermiş ama bi şekilde bize ulaşmamış ve Ağustos Muhtasarında göstermedik ve çalışana 26 lira eksik ödeme yaptık.
Ve çalışan şimdi bunu istiyor. Muhtasarda 20 lira için düzeltme yapmak istemiyorum Gelir Vergisinden indirmeyip muhasebe kaydında düzeltsem kaydımı nasıl yapacağım? Bir bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim.

Merhaba,
Yukarıdaki konu ile ilgili değil ama AGİ ile ilgili bende birşey sormak istiyorum.
Bir çalışanın Ağustos 2017 ayına ait Asgari Geçim indiriminde bir değişiklik olmuş. Eşi çalışırken, işten ayrılmış. Dolayısıyla uygulanması gereken asgari geçim indirimi yükselmesi gerekti.
Aile Durum bildirimini de zamanında göndermiş ama bi şekilde bize ulaşmamış ve Ağustos Muhtasarında göstermedik ve çalışana 26 lira eksik ödeme yaptık.
Ve çalışan şimdi bunu istiyor. Muhtasarda 20 lira için düzeltme yapmak istemiyorum Gelir Vergisinden indirmeyip muhasebe kaydında düzeltsem kaydımı nasıl yapacağım? Bir bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim.

Bence bu kadar küçük bir rakam için düzeltme vermeye değmez, hem indirim artacağı için sorun olabilir. Bence bordro ve muhasebe kayıtlarını olması gerektiği gibi yapın, eylül muhtasarında bu farkı agiye ve eylül maaş ödemesine ekleyerek hesaplarınızı kapatın. Ben bu gibi durumlarda öyle yapıyorum.

Bence bu kadar küçük bir rakam için düzeltme vermeye değmez, hem indirim artacağı için sorun olabilir. Bence bordro ve muhasebe kayıtlarını olması gerektiği gibi yapın, eylül muhtasarında bu farkı agiye ve eylül maaş ödemesine ekleyerek hesaplarınızı kapatın. Ben bu gibi durumlarda öyle yapıyorum.

Bende aynen böyle yapmayı düşünüyordum, siz tercüman oldunuz. Çok teşekkür ederim.