Aşı Olmayan Personeli İşten Çıkarma İle Alakalı

Üyelik
20 May 2017
Mesajlar
25
Konum
istanbul
Aşı olmayan ve PCR testi yaptırmak istemeyen bir personeli işten çıkarmak istememiz dahilinde bizi haklı fesih olarak gösterebilecek mevzuat var mıdır?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,836
Konum
ankara
Bu konu yakın zamanda iş kanunu mevzuatı bölümünde paylaşıldı, net sonuca varılamadı.
Olayınızda kesin demeyim ama geçerli fesih mümkün gözüküyor ancak feshin son çare ilkesini gözeterek bu işlemi sonuçlandırmanız gerekir düşüncesindeyim.
not. dediğim bölümü inceleyiniz.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,836
Konum
ankara
Aşı olma veya pcr testi yaptırma konusu yasa ile zorunlu hale getirilir, işverende bu durum hakkında işciyi bigiilendirir ve sonrasında işveren yine feshin son çare ilkesini gözetir, tüm bunlara rağmen işci ısrar eder ise artık işverence haklı fesih mümkün olur/olacak düşüncesindeyim.
 
Üyelik
25 Eyl 2017
Mesajlar
34
Konum
İstanbul
Konuya İs sagligi ve guvenligi acisindan dolayi degerlendirmek lazim.isyerinde 10 dan ustu persenol calistiyosaniz is guvenligi uzmaniniz calisan temsilciniz veya helim yada tutmakta olan is guvenligi defteriniz varsa gerekli prosudurleri takip ederek personelin sozlesmesi fesedilebilir.tabi bunu yaparken iscinin iyi niyet hakkaniyet kurallari gozetiminde yapigi is kidemi varsa asi olmama mazereti degerlendirlmesi gerekir.
 
Üst