fonradar

Askerlik Borçlanması İle İlgili ?

Merhabalar,

Benim Doğum Tarihim 08.01.1956 Bağkura Giriş Tarihim ; 16.03.1987 dir.Askerlik Borçlanma mı Yapmadım.Yaparsam Eğer Emekli Olabilirmiyim?

Bana Yardımcı Olursanız Çok Memnun Olurum...

İyi Çalışmalar

Ynt: Askerlik Borçlanması İle İlgili ?

Askerlik borçlanması yapmanız durumunda bağkur kaydınız borçlandığınız süre kadar geriye alınacağından daha erken emekli olma şansınız var.

Tarihi olarak acaba bir bilgi verebilirmisiniz? Bende tarihi olarak işin içinden çıkamıyorum..

bilgileriniz için tşk ederim..

bumese ' Alıntı:
Merhabalar,

Benim Doğum Tarihim 08.01.1956 Bağkura Giriş Tarihim ; 16.03.1987 dir.Askerlik Borçlanma mı Yapmadım.Yaparsam Eğer Emekli Olabilirmiyim?

Bana Yardımcı Olursanız Çok Memnun Olurum...

İyi Çalışmalar

4759 sayılı kanun yürürlüğ girdiği tarihi takip eden aybaşı itibariyle (01.06.2002 )
Erkek için 25 tam yıl prim ödeme süresinin dolmasına kalan sürelere ilişkin kademeli sistem getirilmiştir.
Buna göre sizin yaşınız 52
Bağ-kur giriş tarihiniz 16.03.1987 (15 YIL)

Şayet bağkurluluğunuz 16.03.1987 tarihinden itibaren kesintiye uğramadı ise yani zorunlu bağ-kurluluğunuzu sonlandıracak bir bildirimde bulunmadı iseniz.01.06.2002 tarih itibariyle 15 yıl sigortalılığınız mevcut 25 yılın dolmasına 10 yıl kalıyor buna göre
25 yılın dolmasına 9 yıl 6 aydan fazla 11 tam yı veya daha az bulanan erkek sigortalılar 50 yaşında emekli olabilecektir.

sizin için emeklilik yaşı 50
prim gün için ise kesinti sözkonusu değilse bugüne kadar 21 yıl olmuş askerlik borçlanmasıda yaparsanız sanrım 2 yıl da buradan ekleme yapabilirsiniz, geriye 2 yıl kalır o halde askerlik borçlanmasıda yaparsanız 2010 yılında emeklilik hakkınız doğacaktır.

veya bağ-kur için kısmi emeklilik hakkıda söz konusu olabilir,
01.10.1999 tarihi itibariyle emekliliğe kalan süre 10 yıldan fazla ise 58 yaş ve 15 yıl prim ödenmesi haliyle emekilik hakkı doğuyor.

Tabi ki ilk seçenek sizin için en doğrusu olacaktır.Yine de bu konuda bulunduğunuz il SGK'ndan bilgi almanız ve oraya danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

iyi günler.