resim

Askerlik Borçlanması

Üyelik
1 Tem 2005
Mesajlar
84
EMEKLİLİĞİ NE 900 GÜN KALAN VE 2 YIL ASKERLİK YAPAN BİR SSK LI NEKADAR ASKERLİK BORÇLANMASI YAPABİLİR.
ÖDEMESİ GEREKEN MEBLAĞ NEDİR.BU MEBLAĞA TAKSİTLENDİRİLEBİLRİMİ YOKSA TEK SEFERDE Mİ ÖDEMELİDİR.
ASKERLİK BORÇLANMASI TALEBİ İÇİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER NELERDİR.

TEŞEKKÜRLER...


Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın enegram
2932,20 YTL 900 gün borçlanmanız karşılığıdır.6 taksitte ödersiniz.
1-Askerlik Dairesinden askerlik süreni onaylatacaksın.
2-Dilekçe ile ssk ya başvuracaksın.
 
N

nane

Ziyaretçi
2 tam yıl askerlik 720 gün eder. 720 günü borçlanabilir.
 
K

Kemal

Ziyaretçi
Askerlik borçlanması

Merhaba,
Askerlik borçlanması yapmış olduğunu, askerlik süresi kadar borçlanılan süredir, bu süreden fazla borçlanma yapılamaz.

Bu kişi 20 ay ask.yaptığına göre en fazla 720 gün borçlanabilir.Tutarda asgari ücret asgari ücret üzerinden günlük 3,258 YTLx720=2.345,76 YTL.dır.Bu tutarı borçlanmanın SSK.ca tebliği tarihinden itibaren 6 ay içinde ödemek zorunludur.Askerlik borçlanması SSK.dan alacağı matbu başvuru formu ile yapılır.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın enegram
gün sayınızı sehven 900 olarak belittim.
720 gün karşılığı 2345,76 YTL borçlanacaksınız.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Merhabalar

Anladığım kadarıyla işçinin emekli olasına 900 kalmış ve bunun askerlik borçlanması ile kapatılarak bir an önce emekli olması yolları aranmaktadır.

Ancak, askerlik borçlanması suretiyle emeklilik başlangıcı borçlanılan süre kadar geriye gitmiyor. Sadece emekli olmak için gerekli prim ödeme gün sayısının ikmali söz konusu. Eğer böyle ise fuzuli yere borçlanma yapılıyor demektir. Bu hususu hatırlatmakta fayda gördüm.
......................................................................
Selamlar
Osman Erol
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Sayın EROL,

506 Sayılı S.S.K.

Yaşlılık Aylığından Yararlanma Şartları

Madde 60- (2422 sayılı Kanunun 6. maddesiyle değiştirilen madde) Yaşlılık aylığından yararlanma esas ve şartları aşağıda gösterilmiştir.
.................................................
F) (616 sayılı KHK'nin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine 4958 sayılı Kanunun 34. maddesiyle değiştirilen ve 6.8.2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bent) Bu Kanuna göre sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını, kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları halinde ve bu Kanunun 78. maddesi ile belirlenen prime esas kazancın alt sınırının talep tarihindeki tutarı üzerinden hesaplanacak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini tebliğ tarihinden itibaren altı ay içinde ödemeleri şartı ile borçlandırılır, altı ay içinde primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.

Ancak Kanunla kurulmuş bulunan diğer sosyal güvenlik kuruluşları mevzuatına göre sigortalı veya iştirakçi olanlar hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

Sigortalıların grev ve lokavtta geçen süreleri, grev ve lokavtın sona ermesinden itibaren altı ay içinde kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları halinde ve bu Kanunun 78. maddesi ile belirlenen prime esas kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak suretiyle, talep tarihindeki tutarı üzerinden hesaplanacak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, tebliğ tarihinden itibaren altı ay içinde ödemeleri şartıyla borçlandırılır.

Borçlandırılan sürenin karşılığı olan gün sayısı sigortalının prim ödeme gün sayısına katılır. Bu Kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Aylık bağlanmasına askerlik, grev ve lokavt borçlanması ile hak kazanılması durumunda kendilerine, borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanır.

G) Bu maddenin uygulanmasında; 18 yaşından önce Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Ancak bu tarihten önceki süreler için Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir.

H) Bu maddede belirtilen yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için, sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttır.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Merhabalar

Sayın Ergül dediğiniz doğru ancak bir şartla, askerliğini ilk defa sigortalı oldukları tarihten önce yapan sigortalıların, sigorta başlangıç tarihleri, borçlandıkları süre kadar geriye götürülecektir. Yani askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış bir kişi için daha geriye gitmek söz konusu değildir.
---------------------------
Osman Erol
Selamlar
 

Benzer konular

Üst