zirve

Askerlik Dolayısıyla ile Tazminat

Üyelik
4 Nis 2007
Mesajlar
111
Konum
istanbul
Arkadaşlar merhaba

İki sorum olacak acil olarak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

KAsımda askere gidecek olan personelimiz yılını doldurmadan askere gidecek olduğundan kıdem tazmintı hakedermi ?

2.sorum ise İş kanununa göre doğumdan önceki ve sonraki 8 hafta izin kullanacak bayan personel için doktor raporuna istinaden ücretini kesmemiz gerekirmi yoksa ssk danmı alması gerekir parasını
Şimdiden teşekür ederim.


Not : Konu başlığı (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım.
 
Üyelik
8 Nis 2006
Mesajlar
372
Ynt: ASKERLİK DOLAYISI İLE TAZMİNAT

benim oğlumda 7-8 ay gibi bir süre ssk.lı olarak özel bir iş yerinde çalıştıktan sonra askere gitti, ancak tazminat alma yada almama konusunda bir bilgimiz olmadığından iş verenden bir talepte bulunmadık;
yani sorunlarımız benzeşiyor,
bilgisi olan arkadaşlar açıklarsa bilgilenmiş oluruz tşk.ler
 
Üyelik
24 Ağu 2006
Mesajlar
126
Ynt: ASKERLİK DOLAYISI İLE TAZMİNAT

Kıdem tazminatında konu açık:1 yılı dolduran çalışan bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır.1 yıl dolmadığı için kıdem tazminatı hakkı olmaz.Ancak askerlik sonrası tekrar sizde işe başlaması durumunda kıdem tazminatı alacak şekilde sözleşme sona ererse askerlik öncesi çalışma süresi de hesaba dahil edilir.

Raporlu olan kişiye ücret ödemenize gerek yoktur.Raporlu olduğu süreye ilişkin ödemeyi SSk dan alacaktır çalışan.Gerçek maaş ile ssk ya bildirilen maaşın farklı olması yanlışı yapıldı ise bu çalışanın hak kaybına neden olacağından sorunlar çıkacaktır.
 
Üyelik
8 Nis 2006
Mesajlar
372
Ynt: Askerlik Dolayısıyla ile Tazminat

az önce ssk dan hizmet süresine baktım daha fazla çalıştığı halde işveren ssk başlangıcını daha sonra yapmış,
6 ay (ilk ay 29 gün) toplam 179 gün çalışmış,
askerden geldikten sonrada geri kalan 181 gün çalıştığında (sizin yazdığınıza göre) kıdem tazminatını hak ediyor,
böyle olunca askerden geldiğinde orada bu süreyi doldurup ayrılsa kıdem tazminatını alabilirmi ve kıdem tazminatını aldıktan sonra başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabilirmi,

yada askerden geldikten sonra direk başka bir iş yerinde işe başlasa eski iş yerindeki süre yeni iş yerindeki süreye ekleniyormu (kıdem tazminatı açısından)
 
Üyelik
24 Ağu 2006
Mesajlar
126
Ynt: Askerlik Dolayısıyla ile Tazminat

Madde 14 - (Değişik birinci fıkra: 29/7/1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:

1. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1) İşveren tarafından bu Kanunun 24 üncü maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,

2. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1) İşçi tarafından bu Kanunun 25 inci maddesi uyarınca,

3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

4. Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;

5. (Değişik : 25/8/1999- 4447/45 md.) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleriyle işten ayrılmaları nedeniyle,

Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

1.şart 1yılı doldurmuş olmak,
2.şart kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sözleşmenin feshedilmesi.
Yukarıda hangi durumların hak kazandıracağı açıklanmış.dediğiniz gibi askerlik dönüşü aynı işyerinde 181 gün daha çalışıp,hadi ben ayrılıyorum kıdem tazminatımı verin şeklinde bir şey yok.Bir sebeple çalışan haklı nedenle kendi kendisi sonlandırırsa,veya işveren haklı nedenle sonlandırırsa 1yılı da aşmışsa çalışma süresi kıdem tazminatı alabilir.
 
Üyelik
8 Nis 2006
Mesajlar
372
Ynt: Askerlik Dolayısıyla ile Tazminat

ekircali ' Alıntı:
Madde 14 - (Değişik birinci fıkra: 29/7/1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:

1. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1) İşveren tarafından bu Kanunun 24 üncü maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,

2. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1) İşçi tarafından bu Kanunun 25 inci maddesi uyarınca,

3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

4. Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;

5. (Değişik : 25/8/1999- 4447/45 md.) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleriyle işten ayrılmaları nedeniyle,

Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

1.şart 1yılı doldurmuş olmak,
2.şart kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sözleşmenin feshedilmesi.
Yukarıda hangi durumların hak kazandıracağı açıklanmış.dediğiniz gibi askerlik dönüşü aynı işyerinde 181 gün daha çalışıp,hadi ben ayrılıyorum kıdem tazminatımı verin şeklinde bir şey yok.Bir sebeple çalışan haklı nedenle kendi kendisi sonlandırırsa,veya işveren haklı nedenle sonlandırırsa 1yılı da aşmışsa çalışma süresi kıdem tazminatı alabilir.

bilgi için teşekkürler :)
 

Benzer konular

Üst