fonradar

Askerlik Dönüşü Kıdem Tazminatı Almayan Personelin İzin Durumu

Arkadaşlar Merhaba

Ekim 2007 yılından bu yana çalışmakta olduğum iş yerimden kıdem tazminatımı almadan Askerlik nedeniyle Kasım 2015 te ayrıldım. Mayıs 2016 itibariyle askerlik dönüşü yeniden görevime başladım buna göre 2016 yılı içinde izin hakkım olup olmadığını öğrenmek istiyorum. İş veren bu sene yıllık izin kullanamayacağımı Mayıs 2017 itibariyle yıllık izin kullanabilceğimi söylüyor.Askere gitmeden önce 2015 yılına ait iznim kalmamıştı hepsini kullanmıştım. Konuyla ilgili Kullanabiliyorsam yasal dayanağım nedir ? Bilgilerinizi rica ediyorum.

Şöyleki;
-2015 yılına istinaden yıllık izniniz kalmamıştı ama yıldan artan hizmet süreniz olabilir,örneğin 5 gün veya 55 yada 115 gün artık ne kadar ise)bakmak lazım.
-şimdi askerden döndünüz ve çalışmaya başladınız,
-çalışmaya başladığınız gün itibariyle y.izini haketmek için hizmet süreniz başladı,
-bu durumda,askerden önce var ise kalan hizmet sürenize ilaveten askerden sonraki hizmet süreniz eklenip bir yılınızı tamamladığınız tarihde y.izin Hakkı'nız doğar,eğer askerlik öncesi kalan hizmet süresi örneğin 5 gün ise ve siz örneğin 1 mayıs da işe başlamışsanız bir yılınızı tamamlamanız gerekir ki,buna göre 2016 yılında zaten bu hak doğmaz ama takdir işverenin isterse de bir yıl dolmadan da y.izin verebilir,takdir işverenin,
-her halükarda bu iznin ne Zaman kullanılacağına işveren karar verir,talep etsenizde kabül görmeyebilir,zorlama yapılamaz.

Kıdem tazminatında zamanaşımı hak kazandığınız günden itibaren 10 yıldır, almadığınız kıdem tazminatınızın ne zaman ödeneceğini görüştünüz mü?