fonradar

Askerlik Durum Belgesi İle İşten Ayrılma Nasıl Olur ?

Merhabalar

Özel bir sektörde çalışmaktayım 22 aydır.1 AY ÖNCE ASKERE GİDECEĞİMİ SÖYLEDİM SAMİMİYETİMİZE İNANARAK..LAKİN nerden söyledim 1 aydır nefes aldırmıyorlar bıktırıyorlar dayanamıyorum artık..Lütfen benide bir kardesiniz yerine koyun ne yapmam lazım ?

Haziran sonu gibi tecilimi bozdurdum kasım da erken sevk dilekçesini yazdım , Askerlik durum belgesini aldım ve şöyle yazıyor
celp dönemi : KASIM 2013
GRUP NUMARASI 2013 /06
STATÜSÜ : YEDEK SUBAY ADAYI
ASKERLİK KARAR MADDESİ : 28
SEVK TARİHİ 30.09.2013

ŞEKLİNDE YAZI BULUNMAKTADIR.çalıştıgım firmaya çok emeğim geçti haksızlıga ugradım ayrılmak istiyorum tazminatımı kurtarabılırmıyım ??? ne olursunuz yardım TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

1 ay daha sıkın dişinizi,
sonra celp belgenizin kopyasını da ekleyerek noter ihbarı ile sözleşmenizi askerlik göreviniz nedeniyle feshettiğinizi bildirin işvereninize derim.
Aynı ihtarda tazminat ve varsa kullanılmamış izin ücretlerinin de xxx banka hesabınıza yatırılmasını bildirin.

Son düzenleme:
Katılıyorum.
Sn.Keremcem beyin dediği gibi 1 ay sonra(çünkü bu noktada bazı yargı kararları var)bu işlemleri başlatabilirsiniz,önce (zamanında(yani onlara göre 3-5 gün veya bir ay sonra) askare gitmedin diye tazminatınızı vermek istemiyecek olabilirler!(belki) ama işin aslını biliyorlar ise ödemememeleri için başkaca bir sebeb olmaz)ola ki yinede vermezler ise nihayetinde davacı olmanız gerekir.
Bu sebeble ayrılacağınızı ,normalde sözkonusu sevk yazısını dilekçeniz ekine koyarak işverenliğe de bildirebilirsiniz,ANCAK çeşitli sebeblerle bir takım endişeleriniz var ise mutlak sn.Keremcem beyin dediği gibi yapmalısınız(yani noter kanalını kullanınız)

Ama Yargıtayın Son yıllardakı kararları 1ay-5ay arasında Askerlik Sebebiyle erken ayrılanları makul kabul etmiş bense eylul sonuna kadar dayanacagımı sanmıyorum...Askerlik Durum belgesi Br İspat Bir kanıt değilmidir Sonuçta celp tarıhımın dönemı belli sevk tarıhı eylül sonu gibi yazıyor.Bir çok kişi askerlık durum belgesini Noter ibrazlı yapıp ayrıldıgı firmaya göndermiş bunu doğrularmısınz

Sanırım askere gidecek olduğunuz sevk tarihini yanlış okudum ben,
eylül 2013 te sevkiniz varsa elbette sevk belgenizin bir kopyasını da iliştireceğiniz bir yazıyla sözleşmenizi askerlik görevi nedeniyle feshettiğinizi bildirip(yada noter kanalıyla), kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
Ödenmezse iş mahkemesinde dava açarak alabilirsiniz.