fonradar

Askerlik nedeniyle işten ayrılma.

Merhabalar.
Ben 13 aydır çalıştığım iş yerinden kasım ayında askere gitmek üzere ekim ayının başında işten ayrıldım.Ana muhasebe ile yaptığımız konuşmada tazminatı hak ettiğim söylendi ve tazminatı maaş bordroma ekledi 750 tl maaşım ve 750 tl kıdem tazminatım ile 1500 lira para almam gerekiyordu.Bordroları fabrikadaki muhasebecimize götürdüğümde benimde imzalamam gerektiğini söyledi bende 13 aydır birlikte çalıştığımız fabrikama güvenimden imzaladım ve sadece maaşımın yattığını yani kıdem tazminatımın yatmadığını gördüm.Fabrikadaki muhasebecimizi aradığım da bize askere gittiğine dair bir belge getirmem gerektiğini söylediler.

Kafamdaki çelişkiler: Araştırmalarıma göre bana askere gitmeden birkaç ay önce işten ayrılabileceğim söyleniyor fakat askerlik şubesine gittiğimde askere gideceğime dair bana silüs haricinde herhangi bir belge verilemeyeceği söylendi yani birkaç ay önce işi bırakabiliyorum fakat tazminatımı alamıyor muyum ? Yani silüs'ü aldığımda bu tazminatı alabiliyorum lütfen yardımcı olursanız sevnirim.

Net tarih vereyim: İşten ayrılma Ekim 1 Askerlik Kasım 20-25

Ynt: Askerlik nedeniyle işten ayrılma.

askere gittiğinizi belgelemeniz gerektiğinden işveren bu konuda haklıdır. askerlik şubesinden alacağınız silüs belgesinin fotokopisini işyerine iletmeniz yeterli olacaktır. yalnız bu işlemi işten ayrılmadan önce yapmanız gerekiyordu. bu nedenle bir an önce belgeyi işyerine vermeniz yerinde olacaktır.

askere gitmeden ne kadar zaman önce bu sizin zararınıza olacaktır. çalıştığınız sürece kıdem tazminatınız artacağından erken işten ayrılmanız sorun değil.

hayırlı teskereler şimdiden..

Birde benim burda belirtmek istediğim birşey var kıdem ve ihbar net maaş üzerinden değil brüt maaş üzerinden hesaplanır. Yani 750 lira net maaşınız 750+750 1500 lira değil daha fazla almanız gerekiyor. Ona dikkat etmenizi rica ediyorum. Ayrıca yemek ve eğer veriyorlarsa yol parasına kadar alabiliyorsunuz.

Ben bu hakların aranması gerektiğine inanıyorum. Koskoca iş yeri elemanın emeğine göz dikerse çalışan olarak ben maaşlı bir sonuna kadar hakkımı ararım.

Kıdem tazminatı hesabında, çalışana sağlanan brüt ücret + para ile ölçülmesi mükmün akdi ve kanundan doğan menfaatler (yemek, yol, yakacak, erzak vb) gözönünde tutulurak üzerinden kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.