zirve

Askerlik Nedeniyle Tazminat

Üyelik
6 Haz 2018
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhabalar 07.06.2018 tarihinde askerlik nedeniyle istifamı vermek istiyorum 09.07.2018 tarihinde sülüsüm çıkıcak o gün işi bırakmak istiyorum tazminat almamda sıkıntı çıkmaması için nasıl bi dilekçe ayarlamalıyım nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız seviririm iyi günler.
 

miller57

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Şub 2011
Mesajlar
343
Konum
İstanbul
Dilekçenizde askerlik nedeniyle ayrıldığınızı belirtip, kıdem tazminatınızın hesaplanarak tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz. Hatta askere gideceğinizi gösterir resmi evraktan bir fotokopide dilekçeye ek yapın.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,308
Konum
İstanbul
Sülüs çıktıktan sonra ne kadar zaman sonra birliğine teslim olman gerekiyor.
Bir ay önce çıkmayı askerlikten saymayabilir, bu konuda yargıtayın kararları vardı yanılmıyorsam, okumuştum daha önceden, bir hafta veya 15 gün gibi askere gitmeden önce hazırlanmak, akraba ziyareti yapmak gibi yetecek süre kadar makul bir sürenin olması gerekir diyor.
Belki bir ayda yeter ama, işveren kötü niyetli ise problem çıkarabilir.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,858
Konum
izmir
Askerlik görevine başlamadan 5 ay öncesine kadar askerlik görevi nedeniyle sözleşmeyi fesheden çalışanın, sevk belgesini işverene sunmasının ardından kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğine dair yargıtay kararı mevcuttur.

Kıdem tazminatını gene de ödemek istemeyen işverene karşı yapılabilecek tek şey önce zorunlu arabulucu ya başvurmak ve arada buluşamazsanız, iş mahkemesinde dava açmaktır.
 
Üst