fonradar

Askerlik sebebi ile işten ayrılmada tazmınat alma süresi

sayın ilgili,

8 yıldır çalışmış olduğum bankadan 4-10-2011 tarihinde askerlik subesinin bana verdiği bilgi doğrultusunda istıfa ettim. askerlik subem bana aralık ayında asker olacağım bilgisi verdi 10-10-2011 tarihinde muayene için gittiğimde nısan döneminde asker olacağım bilgisi verildi fakat nısan döneminde askere gideceeğime dair belgeyi hemen veremediklerini söyledi.subat ayında verebileceklerini belittiler.
bankadan tazmınat alabilmem için silüs yada sevk belgesi getirmem gerektiği söylendi bu belgeyi ancak subat ayında bankaya ibraz edebileceğim bu sure içinde tazmınat alamamam söz konusumudur ?işten ayrılıp yasal olarak ne kadar sure içinde sevk yada silüs belgesini vermem gerekir.

teşekkürler..

Ynt: askerlik sebebi ile işten ayrılmada tazmınat alma süresi

Belgeyi ibraz edince yatta ettikden sonra ayrılmanız gerekiyor. Şu anda işi bırakırsanız istifa etmiiş olursunuz.

Ynt: Askerlik sebebi ile işten ayrılmada tazmınat alma süresi

Siz zaten askerlik nedeniyle ayrılmayıp istifaen ayrıldığınız için kıdem tazminatı hakkını kaybetmişiniz.
Askerlik için ayrılma sürecinde usul askerlik kararını ekleyerek bir dilekçe yazmak ve " askerlik nedeniyle" ayrılmak istediğinizi belirtmekti.
Malesef sizin durumunuzda zor görünüyor.
Tek yapılabilecek şey durumu bütün açıklığı ile İK üst düzey yetkilisine anlatmaktır.

bu durumu keşke işlemler yapılmadan evvel burda paylaşsaydınız. banka bu durumda iyi niyetli olmasa dahi haklı pozisyonda. size gelen zarar yine sizden kaynaklanmakta.

istifa dilekçemde askerlik sebebi ile işten ayrıldığımı,son muayenede aldığım sevk belgesi ile birlikte verdim
bankaya verdiğim sevk belgesinde celp dönemi kasım 2011 olarak sevk tarihide 21 kasım olarak görünüyor fakat hr o belgenın geçen sene alındığını yeni belge vermem gerektığını söyledi..bu surecte açık oğretımde 4 yıllık fakulte bitirdim kısa dönem gitmek için kasım dönemine gitmek için başvurdum.ilk önce kasım ayına yetişir dıyen askerlik subesi sonra yetişmez nisan ayına gidersin dedi.

burdakı sorun benim gerçekten askere gitmek için ayrılmış olmam ve askerlik subesinin bana verdiği yanlış bilgi sonucunda şuan çalışamıyor ve tazmınat alamıyor olmam..
nasıl bir yol izlemeliyim...

Bankanızın İK sorumlusu ile görüşüp durumu anlatın.

Çok zor bir durum. Burada tek suçlu askeri şubedir. 8 yıl az değil umarım alabilirsiniz.Alamazsanız şikayette bulunun belki bir umut doğar.

Yasamızda ise bu konuda bir düzenleme yoluna gidilmemiştir. Yani 1475 sayılı iş yasamızın 14.maddesi kıdem tazminatına hak kazandıran halleri sıralarken sadece işçinin muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle işten ayrılmasını da bu haller arasında saymakla yetinmiştir.
Diğer taraftan işçiye haklı nedenle derhal işten ayrılma hakkı sağlayan 4857 sayılı Yeni iş yasamızın 24. maddesinde ise konuya yer verilmemiştir.
Yasamızda bir açılım bulamadığımız için her zaman olduğu gibi çareyi yine içtihatta yani yüksek yargı kararlarında arayacağız.
İşte kararlardan Özetler;
"İşten ayrılışından üç ay sonra zorunlu askerlik hizmetine başlayan işçinin, işten askerlik nedeniyle ayrıldığının kabulü ve bu şekilrde biten sürenin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekir"
Yargıtay kararlarında İşten Askerlik için çıkmış olmasına rağmen 5,5 ay sonra askere giden kişiye kıdem tazminatı verilmesini kararlaştırmıştır.

En uzunu süre 5,5 olarak karara bağlanmış daha uzun bir süre bulunmamaktadır. Aşağıdaki kararları inceleyin 5,5 ay olanı bulun sizin 5,5 ayı geçmiyor Eğer daha önce kullanmadığınız izinler varsa onları da 5,5 aya ekleyin.
Şirkete Müracat edin. Yargıtay kararına ekleyin. İşin aslına da dilekçenize bankaya iletin (askelik şubesinin sizi yanılttığını).

[1] Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 2003/15708 K. 2004/4284 T. 08.03.2004
[2] Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 2003/15708 K. 2004/4284 T. 08.03.2004
[3] Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 12.11.1997 -14623/18913
[4] Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 1991/17410 K. 1992/3138 T. 17.03.1992
[5] Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 1993/10594 K. 1994/3038 T. 01.03.1994