fonradar

Askerlik Sebebiyle Hak Edilen Kıdem Tazminatı Hakkında!

Merhaba,

15.06.2009 tarihinden bu yana özel bir şirkette çalışıyorum. Aralık ayında askere gideceğim. İşverenim kıdem tazminatımı vermiyor. Ne yapmalıyım? Nereye başvurmalıyım?

İyi çalışmalar.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: ASKERDEN AYRILMA SEBEİYLE HAK EDİLEN KIDEM TAZMİNATI HAKKINDA!?

Çalışma bakanlığına bildirin, işyerine yazı gönderirler, sonradan ödüyorlar genelde.

Ynt: Askerden Ayrılma Sebebiyle Hak Edilen Kıdem Tazminatı Hakkında!

Çıkışınızla ilgili yazı imzalatırlarsa eğer tazminat vermeden imzalatmaya çalışırlarsa "askerlik sebebiyle işten ayrıldığınızı tazminatlar hakkında herhangi bir ücret almadığınızı ve bu HAKKINIZIN SAKLI OLDUĞUNU" belirterek imzalayın.Sonrasında ücretinizi almaya çalışın alamazsanız bu yazı ile şikayette bulunun.Hiçbir yazı imzalatmadan çıkış yapmak niyetinde iseler direkt çalışma bakanlığına şikayette bulunun. Saygılar.

Ynt: Askerlik Sebebiyle Hak Edilen Kıdem Tazminatı Hakkında!

Sayın HResources ve twolf,

Konu başlığını değiştirdim. Cevabınız için teşekkür ederim.

MERHABALAR.Erzincan kemaliye nufusuna kayıtlıyım internetten baktım 2. tertip mayıs 2011 de gidiyormuşum.Aralık ayının ilk haftasında muayene oldum aynı zamanda da şubat 2011'e celp tercihi yaptım.Sizce 1. tertip gidermiyim gitme ihtimalim ne kadar ?Ayrıca askere gitmeden 5 aya kadar çıktığında işyerine silüsümü aldığımda size ileticem dinlenmeye ihtiyacım var gibisinden bir dilekçe yazıp işten ayrılıp silüsü getirince tazminat almaya hak kazanıyormuşuz.Bende aşırı şekilde sıkılmış ve yorgun durumdayım ocak 1 de çıkıp bir süre dinlenip askere gitmek istiyorum.Askerliğimi erkene aldırmam tazminat için engel mi ?Ama şubatta gideceğim kesin değil işyerine nasıl bir dilekçe yazmalıyım ? Atıyorum Mayıs ayı çıkarsa tazminat alabilecek miyim ? Askere gitmeden önce 5.5 aya kadar işten ayrılanlar tazminat alabiliyorlarmış.Bende ocakta çıktığımda alabilir miyim ?
SORULARIMI CEVAPLARSANIZ MUTLU OLURUm.

Ocak 1 dedim mi çeşitli nedenlerden dolayı kesin olarak işten ayrılmam gerekiyor.Hani normalde mayıs gidiorum.Ekimde şubat celbini tercih ettim.1. tertipmi ikinci tertipmi gideceğim belli değil.Tazminat almam için ne yapmalıyım dilekçeye ne yazmalıyım.Lütfen yardımcı olurmusunz ? Bekliyorum .Lütfen..

ASKERLİK SEBEBİ TAZMİNAT..BİRAZ KARIŞIK..

Merhaba,
İlgilenirseniz, sevinirim.

06.08.2004 tarihinde girdiğim işyerine, 16.12.2009 tarihinde %1 ile ortak oldum.şuanda askerliğim sebebiyle ayrılacağım..kıdem tazminatımı 16.12.2009'a göre yapacaklarını söylediler.ama ben bu tarihe kadar sigortalı olarak çalıştım.başlangıçtan bugüne kadar olan süremi , yoksa ortaklığa başladğım tarihe göremi tazminat alırım? ortak olduğumdan bu güne kadar sigortam devam etti.bilginizi rica ederim...

Ortak olduktan sonra da sigortanız devam etti ise tamamı hesaplanmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
Ortak olduktan sonra da sigortanız devam etti ise tamamı hesaplanmalıdır.

sigortam devam etti..tazminat hesaplaması nasıl olmalıdır peki ?
Maaşım : 1200 TL
yol : 55 yemek : 150 ...

bildiğim kadarıyla son maaşın brütünden hesaplanıyor ? yani 1200 tl alıyorsam 1600 tl gibi bir rakam üzerinden tazminat hesaplanıyor!

Acil bilginizi bekliyorum..
Teşekkürler..

Evet brüt maaş+yol+yemek varsa başka yan ödemeler toplamı. Çalıştığınız her tam yıl için 30 günlük hesaplayınız.

nguroy ' Alıntı:
Evet brüt maaş+yol+yemek varsa başka yan ödemeler toplamı. Çalıştığınız her tam yıl için 30 günlük hesaplayınız.

bilgileriniz için teşekkür ederim..iyi günler.