fonradar

Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

SonerK

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar,

Askere gitmesine daha 9 ay olan bir çalışan askerlik için işten ayrılacağını bildirdi. Bu kişi 9 ay önceden çıkabilir mi ve askere gideceğine dair bir evrak getirmesi gerkiyor mu?
vereceğiniz cevapalr için şimdiden teşekkür ederim..

Ynt: Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

Soner Bey,
ben askere gidecel olan personelden silüsünü (yanlış yazmış olabilirim) istiyorum.daha sonra kıdemini ödeyerek çıkışını yapıyorum.ayrıca iab de düzenliyorum

merhaba;
sn soner kocacı işçi bukadar zaman önce askere gidecem diye işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı almakta hakkıdır. ayrıca iab formunu da doldurup hem işkur a hemde işçinin kendisine vermeniz gerekmekte. ancak işinden ayrıldıktan sonra askere gidene kadar başka bir yerde (sigortalı olarak çalışmış olması şart değil) çalıştığını tespit eder ve ıspatlarsanız; ödediğiniz tazminatı (geri) alma ve bu nedenle uğradığınız zararın tazminini isteme hakkınız var. eğer başka yerde çalışmadan askere gidip gelirse terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde başvurarak işkurdan da ( hak kazanmışsa) işsizlik ödeneği alır.

sn eyinal yaptığınız uygulama yanlış. askere gidecek kişiye sülüs'ü en erken 1 hafta önce çoğunlukla da 2-3 gün önce veriliyor. askere gidecek olan bir kişinin sizce hiç istirahat etmeye hakkı yokmu. silüsü aldıktan sonra işten ayrılıp askere gidecek. dönünce de gelip sizinle çalışmasını da bekliyomusunuz bari.
bende bu hafta bir mükellefimizin işçisini askerlik nedeniyle işten çıkardım. bu kişide nisanda askere gidecek. bende emin değildim aradım işkur'u, sordum. bu şekilde olması gerektiğini söylediler.
kurumlara soru sormaktan korkmayalım lütfen. yanlış yapıp çalışanın hakkına engel olmayalım...

bilgileriniz için teşekkür ederim.bu site bilgi paylaşımları ve insanın kendini geliştirmesi açısından hakikaten çok faydalı bir site.
en son geçen hafta askerlik dolayısıyla işlem yaptım.kişinin askerlik nedeniyle istifasını aldım.fakat silüsünü aldığı zaman bize ulaştırmasını rica ettim dosyasına koymak için.silüsü zorunlu diye biliyordum.öğrenmiş oldum...

tşk... :)

Sn. smmm cevabınız bana biraz mantık dışı geldi. Diyelim ki sizin bir işçiniz var Haziranda ben askere gidicam diye ayrıldı . Siz de savunduğunuz uygulamaya göre kıdemini verdiniz. Sonra işçi bir ay sonra başka işe girdi ve askerliğini bir şekilde erteletti. Ne olucak şimdi??
Ayrıca sizin bu konudaki muhatabınız İŞKUR değil Bölge Çalışma Müdürlüğü olmalıdır.
Konuyu inceleyip tekrar yazıcam.

kıdem tazminatı eğer askerlikten dolayı hakkazanılıyorsa yargıtay 6 ay öncesine kadar askerlik dolayısıyla yapılan çıkışı geçerli sayıyor(bir yazdıda okuduğum kadaryıla) ayrıca kıdem tazminatı ödemesi sülüs kağıdı getirildiğinde hakkazanıldığından. kişi askerlik dolayısıyla istifa etsede sülüs getirmediği sürece ödenmesi gerekmemektedir. eğer kişi sizden ayrıldı ve başka yerde işe baladıysa ve ondan sonra askere gittiysede ozamanda sizden istifa etmiş sayılcaktır

8-9 ay sonra askere gidecek işçinin askerlik dolayısıyla işten ayrılması doğru değildir kanısındayım ve sorun çıkar, bu noktada yargı kararlarını incelerseniz 3-4 aya kadar bunu kabul ettiğini görürsünüz.

silüs:yani kişinin askere gideceğinin ispatı

bayan elemanlarınızdan evlilik cüzdanı istememek, emekli olanlardan SSK'dan emekli olabileceğine dair yazı istememek gibi birşey, işi fazla şansa bırakıyorsunuz.

iyi niyetli olmanız çok güzel ama iyi niyeti suistimal eden de çok kişi gördüm.

versin size bir dilekçe 2-3 ay mı ne kadar uygun görüyorsanız üzcretsiz izin için, dinlensin sevk belgesini getirsin sizde düşümünü yapın tazminatını ödeyin bana en mantıklısı bu geliyor.

Arkadaşlar ben şöyle bir uygulama yapıyorum 1 ay önce den bana bildiriyor ben çıkış evraklarını hazırlıyorum normal ücretini veriyorum kıdem tazminatını askere gitmeden bir iki gün evvel silüsü getirdekten sonra veriyorum hem istirahat ediyor hemde kendimi sağlama alıyorum .

Evraksız işlem olmaz kanaatindeyim. Silüs gelmeden tazminat verilmez kanımca...

Bu konuda bir yüksek mahkeme kararı gözüme ilişti. 5 aylık bir süreyi makul sayıyor.

İlk olarak cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sn.nguroy
Elinize geçen mahkeme kararını kaynak teşkil etmesi bakımından bizimlede paylaşabilirmisiniz ve tazminat ödemesi işçinin silüsü getirdiğindemi yapılacaktır.??

Teşekkürler

Örneğin, Yargıtay bir kararında işten ayrıldıktan 14 ay sonra askere giden işçinin kıdem tazminatına hak kazanmayacağını belirtmiş (Yargıtay 9. HD. 17.02.1986 T., 71/1686, Prof. Dr. Ercan Akyiğit, Açıklamalı İçtihatlı 4857 sayılı İş Kanunu Şerhi, 2. Cilt, sh. 2331), bir başka kararda ise sebep göstermeden işten ayrılıp 7 ay sonra askere giden işçinin askerlik dönüşü işbaşı yapması üzerine önceki dönemi sonraki dönemle birleştirmiştir (Yargıtay ). HD. 9. HD. 26.12.1983 T., 8849/1194; aynı eser, sh. 2332).

Askerlik nedeniyle işinden ayrılan ancak işverenden kıdem tazminatı talebinde bulunmayan işçi, askerlik hizmeti sonrasında tekrar eski işvereni nezdinde çalışmaya başlaması halinde, arada geçen bu süre zarfında hizmet akdinin askıda kabul edilir. Bu nedenle tekrar işe başladıktan sonra kıdem tazminatını almaya hak kazanacak biçimde iş akdinin feshedilmesi durumunda askerlik öncesi kıdem süresi, askerlik sonrası kıdem süresine eklenecek ve kıdem tazminatı bu iki sürenin toplamı üzerinden hesaplanacaktır.

Yargıtay kararlarında askerliğini 4 ay kısa dönem olarak yapanlar da “muvazzaf askerlik” sayılarak kıdem tazminatına hak kazanılacağı belirtilmiştir (Yargıtay 9. HD. 09.06.1983 T., 3488/5183, aynı eser, sh. 2332).

Muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veya herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş akdi 2 ay süre ile askıda kalacaktır. Bu süre sonunda iş akdinin kıdem tazminatı ödemek suretiyle iş akdini fesih hakkı doğacaktır. Dikkat edilirse, muvazzaf askerlik hizmeti dışında 4857 sayılı İş K. 31. maddesinde düzenlenen bu özel durum nedeniyle işçinin değil işverenin iş akdini feshetme hakkı vardır. Keza bu süre içinde iş akdinin, kanundan doğan herhangi bir sebeple işçi veya işveren tarafından feshedildiğinin karşı tarafa bildirilmesi durumunda dahi fesih işlemi, bu 2 aylık sürenin bitiminden itibaren işleyecektir.

Sn.nguroy

Örneğin işçi 4 ay sonra askere gideceğini ve şimdi tazminatını alarak işten ayrılmak istediğini belirtti. Bu işçiye kıdem tazminatını ayrıldığında mı verelim yoksa yukarıda arkadaşların söylediği şekilde silüsü getirmesi karşılığında mı?

Teşekkürler,

Benim uygulamam sülüsü geldiği zaman kıdemini ödemek şeklindedir.
Ancak bunun tersine daha önce (makul bir süre) işten askerlik görevi için ayrılan ve bir süre çalışmayan personele yapılan kıdem ödemesini yargıtay kabul etmiştir.
Yalnız burada sözü edilenler istisnai durumlardır. Her işlem yargıya intikal etmez. Ben kendi açımdan risksiz yaklaşımı tercih ederim.

herkese çok teşekkürler iyi çalışmalar

söledıklerınızı buyuk ılgıyle ve dıkkatle okuyup umutlandıktan sonra bölge mudurlugunu aradım fakat oradakı gorevlı sliüsümün gelmesı gerektegını daha oncelerınden cıkamıcagmı söledi yoksa askere gittiğimi nerden bılıceklermıs? daha askere gıtmeme 5 ay var mayısta gıdıyorum fakat mayıs gelene kadar ya cınnet gecırıp ısten ayrılıcam yada tazmınat odenmıcek sekıllde ısten cıkartılıcam. cunku cogu ısletmede oldugu gıbı kımse tazmınat odemenden yana degıl. neyapıcagımı bılmıyorum. kıme danısıp bılgı alabılırım ne yapabılırım yardımcı olursanız cok sevınırım.
saygılar

APAÇİ ' Alıntı:
hayır arkadaşım sülüs olmasına gerek yoktur
makul bir süre oda yaklaşık 3-4 ay öncesine kadar olabilir
mahkeme kararları var
kim demiş hangi kanunda yazıyor sülüsün olması gerektiği

makaleyi okuyun

http://www.alomaliye.com/eylul_06/huseyin_firat_askere.htm

tesekkur ederim... bugun tekrar müdürle görüşüp istifamı umarım kabul ettırebılırım.

5 ay tehlikeli
ben senin yerinde olsam 3 aya kadar beklerim
sonra hiç sormadan dilekçemi veririm "askerlik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum"
eğer tazminatınızı vermezlerse gönderdiğim makaleyi gösterirsiniz
yine vermezlerse mahkemede hakkınızı arayacaksının
unutmayın ayrılacağım diye dilekçe verdiğinizde en az 15 gün önceden bildirinki işyeride sizin yerinize işçi bakabilsin