fonradar

Astsubaylıktan İstifa Ettim, Nasıl Emekli Olurum?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Sadettin ORHAN [email protected]

Soru: Sadettin Bey, ben 01.03.1967 doğumluyum. 30.08.1985 tarihinde astsubay olarak göreve başladım ve 14.02.2002 tarihinde istifa edip 29.03.2002 tarihinde Bağ-Kur'lu oldum. 13.08.2008 tarihinde iş yerimi kapattım. Şimdi bu durumda ben ne zaman emekli olur ve maaş almaya başlayabilirim? Ayrıca son günlerde memurluktan istifa edenlerin ikramiyelerini alacaklarını duydum bu durum benim içinde geçerli mi? Böyle bir durumda ne zaman ve nereye başvurarak bundan faydalanabilirim, emekli maaşını almaya başlamadan ikramiyeyi almam mümkün mü? Cemal Özar
Cevap: Cemal Bey, astsubaylıkta kazanmış olduğunuz yaklaşık 4 yıllık fiili hizmet zammınızla birlikte hizmet gününüz 9700 güne ulaşmış (Bağ-Kur hizmetiniz de dahil.) Şu halde sizin için emeklilikte iki alternatif mevcut. Ya bundan sonra hiç prim ödemeksizin Bağ-Kur statüsüyle 49 yaşınızı dolduracağınız 01.03.2016 tarihinde emekli olacaksınız ya da bundan sonra bir işyerinden sigortalı olarak en az 3,5 yıl (1260 gün) prim ödedikten sonra 46 yaşınızı dolduracağınız 01.03.2013 tarihinde emekli olacaksınız. SSK'lı (4/a'lı) olarak daha erken emekli olmanızın sebebi, memuriyette kazanmış olduğunuz fiili hizmet zammınızın sigorta başlangıcınızı 4 yıl geriye götürüyor olmasıdır.
Gelelim ikramiye meselesine. Sizin de takip ettiğiniz üzere, Anayasa Mahkemesi'nin geçtiğimiz aylarda vermiş olduğu bir karar dolayısıyla iki kesime ikramiye ödemesinin önü açıldı;
...
Tamamı