fonradar

Atık Ahşap-Kereste-Takoz vb. KDV si

Arkadaşlar , sorum şöyle firmamız çelik alımı yapmakta ve bu mallar bize gelirken altlarına koruyucu paletler konulmuş vaziyette gelmektedir.Diğerbir deyimle ambalaj malzemesi olarak düşünmek gerekir.Bu paletlerden çıkan ahşap-kereste-takoz artık ismine nedersniz bunları daha sonra çıkartıp satmaktayız.Bunlar bizim için atık-hurda niteliğindedir.Faaliyetimizde bunları alıp satmak değil bunların satışında kdv nasıl uygulanacak.( tevkifatlımı, 17/4 g maddesi gereği kdv den istisnamı , yoksa kdv li olarak mı satacaz)

g) (5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent; Yürürlük 01/08/2004) Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, (6111 Sayılı Kanunla değiştirilen ibare Yürürlük; 25.02.2011)tahvil, varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikaları (6322 sayılı kanunun 21.maddesiyle eklenen ibare; Yürürlük 15.06.2012), Türkiye'de kurulu borsalarda işlem gören sermaye piyasası araçları (******) ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve (5766 sayılı Kanunun 12/b inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 07/06/2008) atıklarının teslimi, (34)

Yukarıda da belirtildiği üzere g maddesinde hurda olarak metal plastik lastik kauçuk kağıt ve cam hurdalarından bahsedilmektedir. Bundan dolayı yukarıda söylediğiniz kereste vb. atık ve hurdaları istisna kapsamında satamazsınız. Genel kdv oranı uygulanmak suretiyle satabilirsiniz. Eğer ahşap, kereste takoz vb. atıklarınızın satış rakamı kdv dahil 1.000,00 TL yi geçiyorsa kdv Genel tebliği 117 nolu tebliğ kapsamında tevkifatlı olarak satmanız gerekecektir.

Sayın aktif,

Sorudaki satış isleminin 117 No.lu KDV GT ile tevkifatli olarak satisinda nasıl bir bağlantı kurdunuz?

İyi Günler.

Sayın aktif,

(117 No.lu KDV GT (3.3.6.2 bölümü) 2.fıkrasını bir daha okuyunuz.)

İyi Günler.

Sayın Demiral KDV GT 3.3.6.2'yi bir daha okuyalım o zaman.

3.3.6.2. Kapsam

"Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimleri tevkifat uygulaması kapsamındadır.

Öte yandan, tomruk, odun, kereste, kırpıntı, atık vb. mahiyetinde olmayan; mobilya, kapı-pencere doğraması, döşeme malzemesi, sunta, levha, mdf, rabıta, lambri, süpürgelik ve benzeri ürünlerin tesliminde tevkifat uygulanmayacaktır."

Soruda verilen bilgilere göre satılan emtia kereste olarak satılıyor, ve bu nedenle KDV tevkifatına tabi olması gerekir.

Sayın koraykarakaya,

Ben sorudaki durumu alınan malı çelik alimi ve paletide paketleme ambalaj malzemesi olarak düşünüyorum. Kanun maddesinde ağaç işleme endüstrisine vurgu yapılmış burada paletin ne şekilde temin edildiginin önemi vardır. Bu konuda kusura bakmayın sizinle aynı görüşte değilim.
İyi Günler.

Kusura bakmam aynı görüşte olmamamıza da:) Mesele şu paletleri oluşturan tahta parçaları bildiğimiz ağaç işleme endüstrisinde kullanılabilecek keresteler aslında.

Sayın koraykarakaya,

Buradaki asıl uygulama ne sekilde ve kime satilacagi değilmi?

İyi Günler.

DOğru ne şekilde kimse satılacağı da önemli ama esas önemli olan satılan emtianın mahiyeti. Ayrıca bahse konu malları ancak ağaç işleme endüstirisindeki bir firma alacaktır, yok paletler hiç bir şekilde parçalarına ayrılmadan yine aynı şekilde kullanılmak üzere, ağaç işleme endüstririsi ile ilgisi olmayan bir firmaya satılıyorsa o zaman elbette KDV tevkifatı olmayacaktır. Ancak ben sorulan sorudan tam olarak böyle bir sonuca varamadım.

Sayın koraykarakaya,

Verdiginiz cevap için teşekkür ederim bende soruda aksini anlamıştım. Sizde tevkifatli olmasi gerekiyor deyince ağaç isleme endüstrisindeki bir firma haricinde satış yapildiginda tevkifatsiz olması gerektiğini sizin ağzınizdan duymak istedim hem forum üyeleri bu şekilde her satışı tevkifatli dusunmemeleri hemde sizin agzinidan direk duymalarini istedim bazen bizim yorumlarimiza itibar olunmuyor.

Sonuç olarak soruyu soran forum üyesi ne sekilde kime satış yapacaginida belirtir ise sorular ve cevaplarda yerine oturmuş olur.

Malum bizim yorumlarimiza itibarlar fazla olmuyor bedelsiz gelen sonra tevkifatli ve tevkifatsiz muhasebe kayıtlarını gosterirmisiniz sakin emri-baki algilamayiniz yorum size kalmış.

İyi Günler.

Sizin yorumlarınıza itibar edilmediği hususuna katılmamakla birlikte, yaptığınız emr-i vakinin de nazik bir tavır olmadığını düşünüyorum.

Sayın koraykarakaya,

Benim yorumlarima zayıf itibar olduğu için muhasebe kayıtlarını sizden rica ettim hatta kayıtları gösterip gistermemeninde size kaldığını belirttim uzerinede emr-i vaki olarak algilayin diye belirttigim halde nazik bur tavır olmadığını belirtmissiniz benim yazdiklarindan bu yorumumu çıkardınız.

İyi Günler.