Atik Satışları Hakkında Bilgi

İyi Çalışmalar,
Atik satışlarında matrahın KDV beyannamesinde görünebilmesi için hangi yevmiye kaydını uygulamam gerekmektedir ?

100 01 ....
257.......
..........254
..........602
..........391
k/z kodları

bu şekilde yevmiye kaydı yapmıştım. doğru mudur ?
:banghead:

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

İyi Çalışmalar,
Atik satışlarında matrahın KDV beyannamesinde görünebilmesi için hangi yevmiye kaydını uygulamam gerekmektedir ?

100 01 ....
257.......
..........254
..........602
..........391
k/z kodları

100 01 ....
257.......
..........254
..........600
..........391

İyi Çalışmalar,

100 01 ....
257.......
..........254
..........602
..........391
k/z kodları

602 Hesap yerine 679 hesap kullanmanız gerekir.

Atik satışı firmanın/şirketin ana faaliyeti olmadığı için 600/601/602 kullanılamaz.
Eğer bu satış önceden planlanan bir satış ise (örn; o atik ömrünü doldurması nedeni ile yenisinin alınmasının planlanması veya artık kullanılmayan atik lerin elden çıkarılması vb) kar zarar durumuna göre 649/659 eğer planlanmayan bir şekilde (örn; ani arıza veya cazip bir teklif gelmesi vb) 679/689 kullanılmalı.

Atik satışı firmanın/şirketin ana faaliyeti olmadığı için 600/601/602 kullanılamaz.
Eğer bu satış önceden planlanan bir satış ise (örn; o atik ömrünü doldurması nedeni ile yenisinin alınmasının planlanması veya artık kullanılmayan atik lerin elden çıkarılması vb) kar zarar durumuna göre 649/659 eğer planlanmayan bir şekilde (örn; ani arıza veya cazip bir teklif gelmesi vb) 679/689 kullanılmalı.

Sayın merkür2,

600/601/602 li hesapların kullanılmasında bir sorun bulunmuyor.

Ticari bir işlem olarak düşünüldüğünde pek tabi kullanılabilir.

Sayın Arkadaşlar,

600/601/602 hesaplar doğrudan şirketin ana faaliyet konusu ile ilgili satış hesaplarıdır. 640 / 650 hesaplar ise yan faaliyetlerle ilgili. Hesap gurubunun adından belli. Atik satışı sebebi ne olursa olsun arızi bir işlemdir. TDHP açıklamasında yazılı olduğu üzere ATİK satışı kar veya zararında 679/689 hesapların kullanılması gerekir.

Bunu sevmiyorum ama bakınız;

679. DİĞER OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR

Yukarıdaki hesap kalemleri dışında kalan ve arızi bir karakter taşıyan duran varlık satışlarından doğan kârlar gibi gelir ve kârların yer aldığı hesap kalemidir.

689. hesap ise aynı şekilde zararları için kullanılır. ( Diğer başlıklar hariç tabi)