Atıkların İmhası ve Geri Kazanımı

muratt

Katkı Sunan Üye
Selam..Atıkların imhası ve geri kazanımı ile ilgili bilgiye ihtiyacım var..KDV iadesi varmı,alışlar ve satışlarda KDV durumu nedir? Bilmediğim başka hususalar var mı..saygılar..

Ynt: Atıkların İmhası ve Geri Kazanımı

sorunuz cevabı değil, aynı konu ile ilgili benimde sormak istediğim birşey var, ikisi bir arada çıksın bari :),
bu akü konusu akü satışı yapan bir firma(perakende olarak) , topladığı hurda aküler karşılığında iade ettiği yere fatura kesiyor, fatura kdv den istisna, ancak rakam biraz yüksek olunca, bu tutar tümüyle bu işletmenin karımı oluyor, bu çevre orman bakanlığı tebliğine göre, hurda aküleri alırken bedelsiz 0,01 ytl olarak alması gerikyor, bu durumda kesilen tutarın tamamı kar oluyor, bu konuda uygulama yapmış yada pratikte nasıl işlem yapılması gerektiği konusunda bilgisi olan arkadaş varda paylaşırsa sevinirim.

arkadaşlar bir el atsanızda şu konuyu aradan çıkarsak :)

Akümülatör alış ve satışlarında Depozito alınmaktadır. Eskisini getirmeden yeni akümülatör alanlardan yeniden Depozito alınmakta ve yeni akümülatör almayarak sadece eski akümülatör teslim edenlerden depozito ödendiğine dair belge ibraz edemeyenlerin teslim etmiş oldukları eski akümülatörler yönetmeliğe göre bedelsiz olarak teslim alınmak zorundadır. Yönetmeliğin amacı nihai tüketicileri eski aküleri teslim etmeye teşvik etmektir.

Bu durumda depozito karşılığı alınan akümülatörler karşılığında kesilen faturalar işletmenin geliri değildir. Bunlar depozitolar hesabında karşılıklı takip edilmelidir.

Ancak depozito ödendiğine dair belge ibraz edemeyenlerden bedelsiz olarak teslim alınan akümülatörlerin satışları işletmeye gelir olarak kayıt edilmesi gerekir.

Arkadaşlar konuyu ben açtım ama benim soru arada kaynadı:) :)

sayın türkbey ilginiz için teşekkürler.
benim sorumdaki firma işletme defteri, burda depozitolar diye bir hesap kullanmak imkansız. onuda geçelim
benim sorduğum firma perakende satış yapan bir firma,
diğer arkadaşlarında bu konuda bilgisi olsun diye uygulama adımlarını yazarsam
akü alırken depozitoludur ibaresi ile depozito ödemeden aküleri alacak.
satarken, karşılığında eski aküyüde alırsa faturaya depozito bedeli eklemeyecek, gider pusulası yada fatura ile eski aküyü bedelsiz alacak.
eski aküyü vermiyorlarsa faturada yine sadece mal bedeli gösterilecek, depezito bedel listesindeki(böyle birşeyde kendisinde yok zatende) bedeller üzerinden tahsilat makbuzu ile depozitoyu tahsil edecek.
eski aküyü getirip yeni akü almayacaklarsa depozito ödendiğine ait belge istenir, belge varsa belge üzerine depozito bedeli ödenmiştir yazarak, gider pusulası yada duruma göre firmadan alcağı fatura ile depozito bedelini öder.
en son biriken atık aküleri hurda akü bedeli göstererek fatura eder.
işte bu en sonunu ben anlayamadım. bu kestiği fatura karşılığı bu kişi para alacak, ancak aküler alınırken, depozitoludur ibaresi ile depozito ödemeden alınıyor, satarken aküye karşılık bedelsiz hurda akü alıyor, bu aküler teslim edilirken niye bedel yazılıyor. tamam aldığı akü 50 teslim ettiği 70 ise, aradaki bu 20 kişiye kendisi ödeme yapmış olacağından bunun karşılığı fatura kesip, ödediği tutarı alabilir. ancak satıcı firmadan gelenler tüm hurda akülere fatura kestiriyorlarmış bunda bir yanlışlık yokmu.
birde bu işletme defteri hesabında bu depozitoları nasıl takip edebiliriz.
tekrar teşekkürler