Atıkların muhasebe kaydı hk.

İyi Akşamlar,
firmamızın yaptığı imalat sonucunda, atık yağ , atık su ve ambalaj malzemesi gibi atıkları oluşmaktadır. bu atıkların bertaraf edilmesi için bunları bertaraf eden firmalar bize fatura kesmektedir. bu atıkların bertarafı için bize kesilen fatura bedelinin genel üretim gideri mi yoksa diğer olağandışı gider ve zarar olarak mı kayıt edilmesi gerekir?
saygılarımla

Ynt: atıkların muhasebe kaydı

Diğer olağan dışı gider ve zararlar işletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle sık sık ve düzenli olarak ortaya çıkması beklenmeyen işlem ve olaylardan kaynaklanan gider ve zararlar yer alır.
Genel üretim gideri olduğunu düşünüyorum. Eğer üretilen mamullerle direkt ilişki kurulamıyorsa.

cevabınız için çok teşekkür ederim.
Alınan boya ve tinerlerin ambalaj kapları, boya ve tiner sürülen malzemenin üzerinden çıkan çamur, makinalarda kullanılan yağların değişim yapıldıktan sonra ortaya çıkan yağlar. Üretim faaliyetimiz sonucunda bir kısmı ortaya çıkıyor, bir kısmı da bunların ambalaj malzemeleri. bende genel üretim gideri olduğunu düşünmekteyim. ama diğer olağan gider olabilir mi diye sormaktayım. az önce yanlışlıkla diğer olağandışı yazmışım.
tekrar saygılarımla

Bu atıklarınız üretim sonucu veya üretim faaliyetlerinizi devam ettirebilmeniz için yapılması gereken giderlerinizdir. Dolayısıyla endirekt üretim maliyetinizi oluşturduğundan genel üretim giderlerine kayıt etmelisiniz.

bence atık maddelerinizi stok hesaplarından 157 nolu hesaba alın. Bertaraf ettikçe 623 nolu hesap karşılığı 157 i kapatıp, K/Z hesabına yansıtın.

Karşı tarafın kestiği fatura nasıl kayıta alınacak

623 nolu hesaba alınacak.

bunların maliyette atılmasının daha yararlı olacağı düşüncesindeyim. çünkü atıkların ortaya çıkması üretim miktarına bağlı olarak ortaya çıkmaktaddır.
730 genel üretim giderlerine aktarılması daha yararlı olur.

157 ve 623 numaralı hesapa işlenmesinin yanlış olacağını düşünüyorum.
157 hesabın sıfırlanması için bu firmanın fatura kesmesi gerekiyor ki diğer stoklar hesabı kapansın. Bu firma fatura kesmiyor fatura alıyor. Yani bir gider söz konusu.

Merhaba,

Maliyet yönteminiz önemli;

Eğer standart maliyet yöntemini kullanıyorsanız. Üretim giderlerine yansıtabilirsiniz.

Aksi takdirde 659 hesap en uygunu olacaktır.

Saygılarımla,

değerli meslek büyüklerim bir sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim,
firmamızın bazı müşterilerden küçük bakiye şeklinde alacağı kalmış bunların tahsil edilme imkanı yok
bu bakiyeleri kkeg mi yoksa normal gider mi yapmalıyım
teşekkür ederim kolay gelsin.

Ynt: Atıkların muhasebe kaydı hk.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. üretim gideri olarak kayıtlarımıza intikal ettirdik.
Teşekkürler tekrar
Saygılarımla