Avans faturası ve sorumlu sıfatı ile KDV

Selamlar, Yurtdışından bir şirket bazı cihazları temin edecek ve bunların kurulumunu da yapacak. Bu işlem 2-3 sene içerisinde olacak ancak öncesinde kendilerine bir avans ödemesi yapacağız.
Yurtdışındaki şirket bize avans faturası kesecek, faturaya istinaden ödeme yapacağız. Birinci konu, avans faturası için sorumlu sıfatı ile ödenecek KDV hesaplanması gerekip gerekmediği (bence gerek yok..?) Şu anda şirketimiz için teşvik belgesi çalışmamız devam ediyor, teşvik belgesi çıktığı zaman zaten KDV bir sorun olmayacak diye düşünüyorum.

Diğer bi konu da, büyük çerçeveye bakarsanız bu işlem bir mal teslimi ve stopaj olmamalı diye düşünüyorum ancak yurtdışındaki tedarikçinin buradaki günleri için harcayacağı adam/saat ücretleri de bir yandan stopaja tabii olabilir diye düşünüyorum. Bunları faturada ayrı ayrı göstermeseler, sözleşmemiz anahtar teslim bir sözleşme olursa olası bir incelemede eleştri konusu yapılabilir mi?

Yorumlarınız için teşekkürler

Ynt: Avans faturası ve sorumlu sıfatı ile KDV

1-İşlem türkiyede yapıldığı için hizmet ithalidir. Elbette sorumlu sıfatıyla kdv beyanı yapılacak aynı zamanda da mahsup edilecektir.
2-Kurumlar vergisi stopajı için forumda arama yapınız çok detaylı açıklamalar var.

Teşekkürler,

İşin büyük bir kısmı malzeme alımı, hizmet tutarı küçük bir kısmı. Tüm avans üzerinden KDv ödemek bana epey saçma geliyor.
Yurtdışındaki tedarikçinin teminat mektubu vermesi, avans faturası kesmemesi durumunda bir KDV oluşmaz diye düşünüyorum. Bu da vaşka bir seçenek olabilir mi?

ancak yine de işlemin çok küçük bir kısmı hizmet alımı, teşvik belgemiz tamamlandığında durumumuz ne olacaktır sizce?

Malzeme alımı diyorsanız ithal malzeme ise zaten ithalatta kdv ödeyecekseiniz. Yok yurt içinden ise yine kdv var.