Avans Kur Farkı

Sayın Arkadaşlar

Kur farkları konusundaki sorumu örnekle yazmaya çalışacağım. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bizim firma alım yapacağı firmaya 100 000 USD senet veriyor kur 2 TL den
verilme tarihinde şu kaydı yapıyoruz

320 ....... 200 000
321 ........... 200 000

firma daha sonra 100 USD karşılığı mal veriyor ve fatura düzenliyor bu esnada kur 3 TL

153............ 254 237
191........... 45 763
320................... 300 000

firmaya USD bazında borcumuz olmamasına rağmen kayıtlar TL ile yapıldığı için kur farkından dolayı bu fark çıkıyor bu arada senetler henüz ödenmediği için dönem sonunda değerleme yapıyoruz
656 ........ 100 000
321 ............ 100 000 şeklinde

Şimdi 320 hesabın alacak farkı için yani kurdan oluşan fark için dönem sonunda kur farkı için nasıl fatura düzenlemeli ve kayıtlarımız nasıl olmalı yardımcı olur musunuz?

Sayın Arkadaşlar

Kur farkları konusundaki sorumu örnekle yazmaya çalışacağım. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bizim firma alım yapacağı firmaya 100 000 USD senet veriyor kur 2 TL den
verilme tarihinde şu kaydı yapıyoruz

320 ....... 200 000
321 ........... 200 000

firma daha sonra 100 USD karşılığı mal veriyor ve fatura düzenliyor bu esnada kur 3 TL

153............ 254 237
191........... 45 763
320................... 300 000

firmaya USD bazında borcumuz olmamasına rağmen kayıtlar TL ile yapıldığı için kur farkından dolayı bu fark çıkıyor bu arada senetler henüz ödenmediği için dönem sonunda değerleme yapıyoruz
656 ........ 100 000
321 ............ 100 000 şeklinde

Şimdi 320 hesabın alacak farkı için yani kurdan oluşan fark için dönem sonunda kur farkı için nasıl fatura düzenlemeli ve kayıtlarımız nasıl olmalı yardımcı olur musunuz?

Selamlar,

100.000 USD senet verildiğinde;
--------------B---------------A--------------Miktar-------
159.......200.000 TL..........................100.000 USD
321..........................200.000 TL.......100.000 USD
----------------/---------------------------------------------

Firma malın faturasını kestiğinde(Fatura USD toplamı 100.000USD ve kur 3,00TL den 300.000TL ise);
153.......254.237 TL............................84.745,76 USD
191.........45.763 TL.............................................
159..........................200.000 TL.......100.000 USD
320..........................100.000 TL..........................

Firmaya borcunuza karşılık 100.000 USD tevdi etmişsiniz, bu demek oluyor ki 320 hesap ile bir işimiz kalmıyor artık ve dönem sonunda 320'li hesabın kapanması ve 321'li hesabın da değerlemeye maruz kalması gerekiyor. 30.09.2015 tarihi USD değerlemesinde kullanılan 3,0433 döviz alış kurunu dikkate alırsak şöyleki;

Satıcılar hesabının değerlenerek kapanması;
320.......100.000 TL.............................................
646..........................100.000 TL..........................
-------------------------------------------------------------

Borç Senetleri hesabının değerlemesi;
321..........................104.330 TL..........................
656.......104.330 TL.............................................

Selamlar,

100.000 USD senet verildiğinde;
159.......200.000 TL..........................100.000 USD
321..........................200.000 TL.......100.000 USD

Firma malın faturasını kestiğinde(Fatura USD toplamı 100.000USD ve kur 3,00TL den 300.000TL ise);
153.......254.237 TL............................84.745,76 USD
191.........45.763 TL.............................................
159..........................200.000 TL.......100.000 USD
320..........................100.000 TL..........................

Firmaya borcunuza karşılık 100.000 USD tevdi etmişsiniz, bu demek oluyor ki 320 hesap ile bir işimiz kalmıyor artık ve dönem sonunda 320'li hesabın kapanması ve 321'li hesabın da değerlemeye maruz kalması gerekiyor. 30.09.2015 tarihi USD değerlemesinde kullanılan 3,0433 döviz alış kurunu dikkate alırsak şöyleki;

Satıcılar hesabının değerlenerek kapanması;
320.......100.000 TL.............................................
646..........................100.000 TL..........................

Borç Senetleri hesabının değerlemesi;
321..........................104.330 TL..........................
656.......104.330 TL.............................................

Sayın Ahmet Özsoy

Cevap için teşekkür ediyorum.
Dediklerinizin hemen hemen aynısını yapmaya çalışıyoruz ama karşı taraf ( 320 firma ) ile anlaşamıyoruz

320......... 100 000

646.................. 100 000 şeklindeki kayıt için KDV dahil fatura kesmemiz gerekmiyor mu karşı taraf bunu kabul etmiyor

Sn.Ahmet Özsoy,
Doğrudan 320 B/646 A 100.000 TL. kayıt yapamazsınız. Kur farkı faturası kesilmesi gerekir.
320 B 100000, 646 A 84.745,76 ve 391 A 15.254,24 olmalıdır.

Çok ilginç aynı saniyelerde sayın bülent249 ile aynı konuyu düşünüp aynı soruyu yazmışız karşı firmayı bu şekilde ikna edemiyoruz

Karşı firma ile anlaşmadan bizim firma fatura düzenlemeden kur farkı ( 320 / 646 ) kaydını yaparsa kdv kaybı ve cari hesap mutabakatsızlığı nedeniyle yaşayacağımız sorunları göze alamıyoruz başka fikri olan arkadaşımız var mı?

Karşı firma ile anlaşmadan bizim firma fatura düzenlemeden kur farkı ( 320 / 646 ) kaydını yaparsa kdv kaybı ve cari hesap mutabakatsızlığı nedeniyle yaşayacağımız sorunları göze alamıyoruz başka fikri olan arkadaşımız var mı?
Karşı firmanın kayıtları nasıl, farklılık nereden kaynaklanıyor ve onlar cari hesabı nasıl kapatacaklar... Bunları öğrenip bir yol bulmaya çalışınız.

Sayın Arkadaşlar,

Bazı rakamlar yanlış yazılmış ancak sorun bu değil tabi. Kur sabit olsa da olmasada bu sorun yaşanır. Ancak Senet verilirken kurun sabit olduğu teyit edildiyse öncelikle fatura da bu tutardan yani sabitlenen kurla kesilmeliydi. Borç/Alacak değerlemesini yapıyorsanız bu ancak karşıtarafa fatura kesilmesiyle olabilir. Mevcutların değerlenmesinden farklı bir olay. Mademki dövizli alışveriş karşılığında kur farkı meydana gelmiş Fatura kesilmesinden daha doğal (aynı zamanda zorunlu) başka bir yöntem yok.

Tekrar dikkatinizi çekiyorum. 121/321 hesapların değerlenmesi ile 120/320 hesapların değerlenmesini birbirleriyle ilişkilendirmeyin ve karıştırmayın.

Son düzenleme:
Sayın Arkadaşlar,

Bazı rakamlar yanlış yazılmış ancak sorun bu değil tabi. Kur sabit olsa da olmasada bu sorun yaşanır. Ancak Senet verilirken kurun sabit olduğu teyit edildiyse öncelikle fatura da bu tutardan yani sabitlenen kurla kesilmeliydi. Borç/Alacak değerlemesini yapıyorsanız bu ancak karşıtarafa fatura kesilmesiyle olabilir. Mevcutların değerlenmesinden farklı bir olay. Mademki dövizli alışveriş karşılığında kur farkı meydana gelmiş Fatura kesilmesinden daha doğal (aynı zamanda zorunlu) başka bir yöntem yok.

Sayın simkeşyan

Cevabınıza teşekkür ediyorum. Hangi rakamlarımız yanlış yazılmış düzeltmemiz adına yazar mısınız?

Sayın volkan24,

Senet 100.000,-- USD. Kur 2,-- TL ise yapılan maddelerde tüm maddeler bu tutar esas alınarak yapılmalı. Ancak bu ayrıntı gözden kaçmış. Tabi Kur farkı işlemi ile değerleme işlemi de içiçe alınmış bunlar ayrı ayrı değerlendirilmeli.

siz değerleme işlemini de fatura kesim tarihine bağlamışsınız buda yanlış olmuş. Bu tür işlemler için değerleme gününde işlem yapmalısınız. Bu yüzden de KUr farkı ve Değerleme birbirine bağlı değildir.

Dövizli işlemlerde faturayı, senedi, çeki hangi kurla kayıtlara alırsanız alın, mutlaka kur farkı doğacaktır. İster değerleme yapın isterseniz yapmayın sonuçta çekin, senedin, faturanın ödendiği tarihte kur farkı oluşur. Burada önemli husus kdv olayıdır. Alıcı ve satıcı arasındaki oluşan kur farklarının fatura kesilerek kapatılması gerekir.

Sn.Ahmet Özsoy,
Doğrudan 320 B/646 A 100.000 TL. kayıt yapamazsınız. Kur farkı faturası kesilmesi gerekir.

Sayın Ahmet Özsoy

Dediklerinizin hemen hemen aynısını yapmaya çalışıyoruz ama karşı taraf ( 320 firma ) ile anlaşamıyoruz

320......... 100 000

646.................. 100 000 şeklindeki kayıt için KDV dahil fatura kesmemiz gerekmiyor mu karşı taraf bunu kabul etmiyor

Evet doğru diyorsunuz, 646 ile beraber 391 kullanılarak fatura kesilmesi gerekmektedir.

Sayın Volkan24, arkadaşların da dediği gibi bence sizin karşı tarafla görüşüp cari hesabı nasıl işlettiklerini öğrenmelisiniz, en sağlıklı yol bu gibi görünüyor.

Sn.Ahmet Özsoy,

Sayın Ahmet Özsoy

320......... 100 000

Sayın volkan24,

Senet 100.000,-- USD. Kur 2,-- TL ise yapılan maddelerde tüm maddeler bu tutar esas alınarak yapılmalı. Ancak bu ayrıntı gözden kaçmış. Tabi Kur farkı işlemi ile değerleme işlemi de içiçe alınmış bunlar ayrı ayrı değerlendirilmeli.

siz değerleme işlemini de fatura kesim tarihine bağlamışsınız buda yanlış olmuş. Bu tür işlemler için değerleme gününde işlem yapmalısınız. Bu yüzden de KUr farkı ve Değerleme birbirine bağlı değildir.

Senedin daha vadesi gelmemiş olduğunu varsaydığımızdan ilgili dönem sonu değerleme kuru 3,0433'den değerleme yapılması gerekiyor, 320 hesapta miktarla alakalı bir bakiye kalmadığından da ilgili hesap TL bakiyesinin 0 olması için alacak bakiyesi + KDV'lik fatura düzenlenerek değerleme yapılır.

Sayın volkan24,

Sayın simkeşyan

kur 2 TL iken senet verildi kayıt ona göre yapıldı değerleme gününde kur farkı ( ör. 2,5 ise ) hesaplanarak değerleme yapıldı

daha sonra satıcı kur 3 TL iken fatura düzenliyor ve faturaya kurun 3 TL olduğunu yazıyor ve TL karşılığını 3 TL den hesaplıyor fatura TL den düzenlenmiş oluyor.

Bu durumda satıcı kur farkından alacaklı olmaktadır. Umarım açıklayabildim.

Senedin daha vadesi gelmemiş olduğunu varsaydığımızdan ilgili dönem sonu değerleme kuru 3,0433'den değerleme yapılması gerekiyor, 320 hesapta miktarla alakalı bir bakiye kalmadığından da ilgili hesap TL bakiyesinin 0 olması için alacak bakiyesi + KDV'lik fatura düzenlenerek değerleme yapılır.

Ahmet bey, Vade değil işlem tarihi bazlı işler sistem. Piyasada en çok yapılan hatadır aslında. Çekin girişindeki kur çekin vadesi geldiği zaman vade sonundaki kur ile değiştirilir. 2014 de aldığınız bir çekin vade tarihi 2015 ise 2014'e geri dönüp çekin tutarını değiştiremezsiniz. Bundan dolayı bu sistem yanlıştır.

Kevork bey, Açıklamasına birebir katılıyorum. Kur fixlenmesi doğru bir işlemdir. Karşı tarafada bu işi böyle izah edebilirsiniz. Ben size senedi verdiğim zaman Kur "2" ise Banada faturayı "2" den kesmeniz gerekiyor. Eğer bana faturayı "3" den keserseniz arada ki fark kadar size kur farkı keserim kanun böyle söylüyor. şeklinde izah en güzel izahtır.

Sayın simkeşyan

kur 2 TL iken senet verildi kayıt ona göre yapıldı değerleme gününde kur farkı ( ör. 2,5 ise ) hesaplanarak değerleme yapıldı

daha sonra satıcı kur 3 TL iken fatura düzenliyor ve faturaya kurun 3 TL olduğunu yazıyor ve TL karşılığını 3 TL den hesaplıyor fatura TL den düzenlenmiş oluyor.

Bu durumda satıcı kur farkından alacaklı olmaktadır. Umarım açıklayabildim.

Burda bir mantık hatası var. Kur farkından kimse alacaklı veya borçlu olmaz. Çek her zaman döviz üzerinden ödenir/tahsil edilir. Ödenecek tutar her zaman 100,000 usd dir. Ödendiği zaman da tl bazında kur farkı faturası düzenlenir. Kdv dahil işlem yapılır.

Ahmet bey, Vade değil işlem tarihi bazlı işler sistem. Piyasada en çok yapılan hatadır aslında. Çekin girişindeki kur çekin vadesi geldiği zaman vade sonundaki kur ile değiştirilir. 2014 de aldığınız bir çekin vade tarihi 2015 ise 2014'e geri dönüp çekin tutarını değiştiremezsiniz. Bundan dolayı bu sistem yanlıştır.

Kevork bey, Açıklamasına birebir katılıyorum. Kur fixlenmesi doğru bir işlemdir. Karşı tarafada bu işi böyle izah edebilirsiniz. Ben size senedi verdiğim zaman Kur "2" ise Banada faturayı "2" den kesmeniz gerekiyor. Eğer bana faturayı "3" den keserseniz arada ki fark kadar size kur farkı keserim kanun böyle söylüyor. şeklinde izah en güzel izahtır.

Uğur Bey, borç/alacak çek ve senetleri dönem sonlarında gelir idaresinin açıkladığı döviz alış kurları ile değerlenerek kambiyo geliri ya da gideri yazılır.Yıl sonlarında işletmenin bilanço rakamlarının doğru şekilde yansıtılabilmesi için bu gereklidir. Neticede bilançolar TL olarak ortaya çıkıyor ve miktar yazmıyor.
Mesela 2014 yılsonu USD değerleme kuru 2,4605 TL diyelim; dönem sonunda işletmenin elinde 100.000,00 USD'lik alınan çek var ise bunun karşılığı 246.050,00 TL olmalıdır ki dönem sonu tablolara bakıldığında işletmenin elinde 100.000,00 USD'lik çek olduğu anlaşılsın.

Burda bir mantık hatası var. Kur farkından kimse alacaklı veya borçlu olmaz. Çek her zaman döviz üzerinden ödenir/tahsil edilir. Ödenecek tutar her zaman 100,000 usd dir. Ödendiği zaman da tl bazında kur farkı faturası düzenlenir. Kdv dahil işlem yapılır.

Sayın Nizam Güroy

Çek elbette döviz üzerinden ödeniyor. Ödenmeyen yani vadesi gelmeyen çekler de 3 aylık dönem sonlarında değerleniyor haliyle. Ödendiği zaman kur farkı faturasını kime düzenleyeceksiniz. Çek verdiğiniz firmada kalmamış olabilir çoğu zaman ciro yoluyla el değiştirmiş oluyor. Yoksa ben mi yanlış alnlıyorum çeki verdiğimiz firma ile kur farkı faturalaşması yapılmasını kasdediyorsanız bu mümkün değil ama sayın simkeşyan'ın tezi yani kuru sabitleme sanki en uygun çözüm gibi karşı firma ile de görüşeceğiz ama onlar çok duyarsız ben aylardan beri bir yol bulmaya çalışıyorum SMMM leri ile görüşüp doğru yöntemi kararlaştırmak adına çaba gösteriyorum ama onlar hiç aldırmıyor yanlışa devam etmekteler. Sıkıntım burada..

Sizin muhatabınız çeki verdiğiniz firmadır. Çünkü o firmadan bir mal veya hizmet alımı yaptınız ve bir çek verdiğiniz . Gerisi sizi ilgilendirmez. Eğer çeki ciro etmiş ise , o firmada kendi muhatapları ile hesaplaşır. Kurun sabitlenmesi ise sadece alıcı ile satıcı arasında yapılabilir ve TL fatura böyle kesilir .Ödemesi de tl üzerinden yapılır. Yani siz döviz bazında çek veya senet verdiyseniz. . . Dönem bilançolarında ben kuru sabitlemiştim o yüzden kur farkım olmayacak diyemezsiniz. Döviz borç ve alacaklarınızı değerler kur farklarını sonuç hesaplarına yansıtırsınız. Buna paralel olarak da fatura keser veya isterseniz.

Sizin muhatabınız çeki verdiğiniz firmadır. Çünkü o firmadan bir mal veya hizmet alımı yaptınız ve bir çek verdiğiniz . Gerisi sizi ilgilendirmez. Eğer çeki ciro etmiş ise , o firmada kendi muhatapları ile hesaplaşır. Kurun sabitlenmesi ise sadece alıcı ile satıcı arasında yapılabilir ve TL fatura böyle kesilir .Ödemesi de tl üzerinden yapılır. Yani siz döviz bazında çek veya senet verdiyseniz. . . Dönem bilançolarında ben kuru sabitlemiştim o yüzden kur farkım olmayacak diyemezsiniz. Döviz borç ve alacaklarınızı değerler kur farklarını sonuç hesaplarına yansıtırsınız. Buna paralel olarak da fatura keser veya isterseniz.

Sayın Nizam Bey öncelikle teşekkür ediyorum.

Yani toparlarsak şöyle mi diyorsunuz.

1-çeki verdik kur 2 tl çek 10000 USD

159 ...... 20 000
103 ........... 20 000

2 - 3 aylık dönem sonuna gelirdi kur 2,5 tl

656............ 5000 ( bu hesap yoksa 159 olmalı sanki )
103 ................ 5000

159 ........ 5000
602............ 4237
391 .......... 763 ( kur farkının iç yüzde ile kdv si hesaplandı yanılmıyorsam tebliğ böyle idi )

4 - satıcı malı teslim etti ve faturayı düzenledi kur 2.5 kur sabitlemesi anlaşması yok.

153 ......... 21 186
191........ 3 814
159 ....... 25 000

4- A - Kur sabitlemesi varsa

153....... 16 949
191...... 3 051
159 ............ 20 000

5 - bu durumda satıcı kur farkı faturası düzenledi

153 ( veya 656 ) ... 4 237
191 ............. 763
159 ................ 5000

kayıtları belki karıştıryor olabilirim belki yanlış anlıyorum lütfen yardım eder misiniz.