turkcell

Avans

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Bugün bir gazete aşağıdaki gibi bir yazı çıkmış:

"Banka kredi kartı borcu nedeniyle, işçiye icra yoluyla ödeme emrinin tebliğ edilmesi üzerine, işçi ödeme emrini işverene sunarak avans talep etmektedir.


İşveren, işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlüdür.

İşveren bu yükümlülüğünü yerine getirmese, işçi isterse haklı nedenle sözleşmeyi derhal feshedebilir.

İşçinin sözleşmeyi feshetmesi durumunda, bu işyerinde bir yıl veya daha fazla çalışması varsa, kıdem tazminatını alma hakkı vardır.

Ancak, sözleşme işçi tarafından feshedildiği için, işverenin işçiye ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü yoktur."




Ben bu yoruma katılmıyorum. İşveren avans vermek zorundamıdır?. Vermez ise işçi sözleşmesini fesih edip. Kıdem tazminatını isteyebilir mi?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Borçlar kanunu 406. maddenin son fıkrasına göre, öyle bir zorunluluk var-mış.
'' İşveren, işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlüdür.''

Ancak bu durumu işveren avans vermek zorundadır, değildir şeklinde değerlendirmek te pek doğru değil sanki.
Zorunlu ihtiyaç kavramına ve ödeyebilecek durumda ise şartlarına dayandırılmış avans verme yükümlülüğü
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Bence de sn Keremcem;


Şimdi burdan yola çıkarak, zorunlu ihtiyaç kavramını açmak irdelemek de gerekir.;
Örneğin, ağır hastalık, kaza geçirme, doğum, ev taşıma, cenaze, düğün, sünnet v.b durumlar zaten işveren çoğunlıukla anlayışla karşılanan ve avans verilen hallerdir.
Ancak sen kredi kartı borcunu ödeme katlansın, nasılsa avans alırrım, alamazsam tazminatımı alır öderim de. Olmaz.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Ancak sen kredi kartı borcunu ödeme katlansın, nasılsa avans alırrım, alamazsam tazminatımı alır öderim de. Olmaz.
Bence işçi statusundeki birinin belirttiğiniz hesapları yaparak borcunu geciktirmesi ve icralık duruma gelerek tazminat almayı hesaplaması fazlasıyla geniş bir yorum olacaktır Nizam bey.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Bence işçi statusundeki birinin belirttiğiniz hesapları yaparak borcunu geciktirmesi ve icralık duruma gelerek tazminat almayı hesaplaması fazlasıyla geniş bir yorum olacaktır Nizam bey.



Yani bunu yazanbir SGK baş müfettişi. Bugün dünya gazetesinde yayınlanmış.
Şimdi yarından itibaren işverene başvurular başlar.
Böyle dayanaksız şey yazılmaz ki. Biz burda yorum yapksak neyse . Adam Dünya gazetsinde yazıyor. Üstelik ünvanı var.
 
Üyelik
12 Şub 2006
Mesajlar
747
Konum
istanbul
bu bence boş bir yazı zira pek çok yargıtay kararıda var işçi sık sık avans alırsa sık sık işyerindekilerden borç alırsa hatta icaralık hacizlik durumu olursa da işveren haklı sebeple feshedebiliyor imdi bu işveren her zaman düzenli oalrak maaşını ödüyorsa işçide batak verip kredi çekiyorsa ihtar yazısı geliyorsa işverenin haklı feshi olmalı avans vermedi diye işçinin değil bu konu çok muallakda
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Bnece yanlış bir olay değil,
iş kanununda açıkça düzenlenmemiş olsa da, hem eski hem yeni borçlar kanununda dara düşecek olan çalışanın avans talebini yerine getirme yükümlülüğü getirilmiş işverene.
Bir çalışanın avans olarak talep edebileceği miktar, en fazla tallepte bulunduğu tarihe kadar çalışmasıyla hak kazandığı ücret kadar olabilir.
Yani aynın 1.günü ücreti ödenen çalışana ayın 10unda en fazla 10günlük avans ödemesi yapılabilir.
Ödeme emri gelmiş olan bir çalışanın , o güne kadar çalışması sonucu hak kazandığı ücreti avans olarak ödemekle borçlu olan işveren , avans ödemesini yapmadığı durumda çalışana fesih için haklı sebep olabilmelidir .
 
Üyelik
12 Şub 2006
Mesajlar
747
Konum
istanbul
peki ama işveren geçen ay ki maaşını bile ayın 20 sine kadar ödemeyebilirken işçi herhangi bir hak iddaa edemezken nasıl olurda ayın yarısına bile gelmeden işvereni borçlarını kapatmak için avans konusunda zorlayabilir bu da ayrı bir konu
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
İşverenin öyle bir hakkı yok, işveren maaş ödemesini 20 gün geciktirebilir şeklinde bir yasal düzenleme yok.
Ücreti zamanında ve tam ödenmeyen çalışan, hala ücret alacağı varken sözleşmesini bu sebeple feshedip kıdem tazminatını talep edebilir.

Bugüne kadar pek kullanıldığını görmediğim bir yol olsa da, bence borçlar kanunu ilgili maddesine atıfta bulunarak yapılan fesih sonrası tazminat talebinde , yargının aksine karar verme lüksü olmayacaktır.
 
Üyelik
12 Şub 2006
Mesajlar
747
Konum
istanbul
İşverenin öyle bir hakkı yok, işveren maaş ödemesini 20 gün geciktirebilir şeklinde bir yasal düzenleme yok.
Ücreti zamanında ve tam ödenmeyen çalışan, hala ücret alacağı varken sözleşmesini bu sebeple feshedip kıdem tazminatını talep edebilir.

Bugüne kadar pek kullanıldığını görmediğim bir yol olsa da, bence borçlar kanunu ilgili maddesine atıfta bulunarak yapılan fesih sonrası tazminat talebinde , yargının aksine karar verme lüksü olmayacaktır.

iş kanunu 34.madde
E. Ücretin Süresinde Ödenmemesi Halinde İşçilerin Görevden Kaçınması


4857 sayılı Kanunun 34. maddesi ile ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçinin, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabileceği, bu nedenle işçilerin kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemelerinin sayısal olarak toplu bir nitelik kazanması halinde dahi, bunun grev olarak nitelendirilemeyeceği ve gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumdaki işçilerin, bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamayacaktır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Gerçi konumuzun dışında , sapmaya sebep olmak istemem ama ,
o madde işverene ücret ödemesini geciktirme hakkını değil, işçiye ücreti ödenmediğinde işi bırakmak istemiyorsa, gecikmedeki 20günden itibaren , çalışmadan ücretin ödenmesini bekleme hakkını düzenliyor sn.tanca
 
Üyelik
12 Şub 2006
Mesajlar
747
Konum
istanbul
aynı şey tersden yotum yapınız işçinin hak savunması için işverenin 20 günden fazla sallaması gerek ki kanunu sizden ve işçisinden yerine göre daha iyi bilen işveren menfaatlerine göre 20 güne kadar sallayacaktır maaşı bu manaya gelir

ve aynen işverene ücret ödemesini geciktirme hakkını verir işveren ödeme alamadım satış yapamadım çekler karşılıksız çıktı piyasa durgun vb bahaneler uydurma hakkını veriyor ne yazık ki
 
Son düzenleme:
Üyelik
22 Ocak 2015
Mesajlar
76
Konum
bursa
Bölge çalışma müdürlüklerinin yazıları işvereni bağlamazken baş müfettişin yazdıklarımı işvereni bağlayacak. Sonuçta kararı hakim veriyor. Varsa yargıtay kararı, içtihat falan bakalım görelim. Şayet ben ödemelerimi düzenli yaparken öyle bir taleple gelen bir çalışan olursa mahkemenin yolunu gösteririm. Saygılarımla.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,250
Konum
Manisa
Diyelimki avans vermek zorunda peki ne kadar olacağı hakkında birşey var mı? Çalışan bunu öne sürerek avans istedi işverende "al sana 10 TL avans" dedi ne olacak?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
En fazla talep ettiği güne kadar olan çalışması karşılığında hak ettiği kadar olabilir bence çalışanın talep edebileceği miktar.
 
Üst