Avukat + Bilirkişi Vergilendirme ?

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
18
Konum
tekirdağ
Merhaba . Avukat olarak serbest meslek defterine tabi olan Mükellefimiz aynı zamanda Bilirkişilik yapıyor.

Sorusu şöyle : Bilirkişilik ücretimi yatırılırken vergi kesintisi oluyor.Ve bi gelir vergisi matrahım oluşuyor.
- Kesilen Gerlir vergisini Mart ayındaki Gelir Vergisi Beyanımda indirim olarak kullanamaz mısın ?
- Ve Vergi Levhamda ki Matrahım bu iki gelirimin toplamı olması gerekmiyor mu ?


Dilim döndüğünce anlattım ama olmadı.
Bilirkişilik ile ilgili vergilendirme ücret ise mümkün görünmüyor. Sizlerin fikri nedir?
 
Üyelik
14 Şub 2018
Mesajlar
3
Konum
İstanbul
Avukatın kendi nam ve hesabına yaptığı bilirkişilik serbest meslek faaliyetidir. İstisna olmadığı için matrah eklenecek. Gerisi serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan giderler indirilecektir. Safi kazanç çıkması halinde üzerinden vergi hesaplanıp tevkifat suretiyle ödenen vergiler düşürecektir.
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,063
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

Bazı özelgelere göre;

Bu hüküm ve açıklamalara göre serbest meslek faaliyetinizin dışında mahkemelere yapmış olduğunuz bilirkişilik hizmetinden elde etmiş olduğunuz gelir "ücret" niteliğinde olup, ödemelerin tahakkuk işleminin tek vezneden yapılmış olması halinde bir tek işverenden elde edilen ücret geliri olarak değerlendirilmesi ve serbest meslek faaliyetiniz nedeniyle vereceğiniz beyannameye dahil edilmemesi gerekmektedir.

Ancak bilirkişi ödemelerinin mahkemelerin ayrı ayrı veznelerinden yapılması halinde, ikinci ve müteakip mahkeme veznelerinin ayrı işveren olarak değerlendirilmesi gerekmekte olup, birinci işverenden sonrakilerden alınan ücret gelirleri toplamının Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı (273 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2010 takvim yılı için 22.000 TL) aşması halinde, birinci işverenden alınan da dahil olmak üzere tamamının ücret geliri olarak serbest meslek kazancınız dolayısıyla vereceğiniz gelir vergisi beyannamesine dahil edileceği tabiidir.

Maliye Bakanlığı'nın şu anki uygulamasına göre her mahkeme veznesi GVK'nın 94.maddesine göre stopaj yapacak ve birden fazla ve farklı mahkemeden bilir kişi ücreti alınması durumunda bu gelirlerin SMK dan dolayı verilen yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmesi gerekmektedir.

Oysa ki günümüzde ; Adalet Bakanlığı'na bağlı tüm mahkemelerin tek işveren olarak kabul edilmesi yaklaşımının gereği olarak, yıl içerisinde bilirkişilere ödenen ücretlerin tüm mahkemeler tarafından takip edilebilmesi ve buna bağlı olarak artan oranlı vergilemeye tabi tutulması gerekmektedir.

Önceden bu belki mümkün değildi ama günümüzde Adalet Bakanlığı ve bağlı tüm teşkilat Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)sayesinde bilirkişilere ait tüm bilgiler elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

Dolayısıyla Adalet Bakanlığı'na bağlı tüm mahkemelerin UYAP sayesinde tek bir işveren olarak kabul edilmesi gerektiği ve tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücret gelirleri için de serbest meslek kazancından dolayı verilen yıllık beyannameye dahil edilmemesinin gerekeceği gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.

 
Son düzenleme:
Üst