fonradar

Avukatın Serbest Meslek Faaliyetine Başlaması

herkese iyi günler diliyorum. ben 3 yıllık meslek hayatımda hukuk bürolarında çalışmakta iken, artık kendi ofisimi açma zamanım geldiğini düşünmekteydim. ancak bu konuda baştan sona neler gerektiği, vergi numarasının nasıl açılacağı, makbuzların nasıl kesileceği, vs. prosedürler hakkında hiçbir bilgi bulamamaktan şikayetçiyim. herhangibir yasa kuralını ihlal etme korkusuyla bu girişimimden vazgeçmek üzereyim. bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? avukatın kendi ofisini açarken yapmakla mükellef olduğu işlerin ne olduğu, nerelere bildirim yapılması gerektiği, en büyük handikapın ise stopaj ve kdv hesaplamaları olduğu, bunun yanında eşinize dostunuza ücret almadan yapmanız gereken işlerde ne olacağı hususunda görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: avukatın serbest meslek faaliyetine başlaması

Size ancak bir mali müşavirle çalışmanızı tavsiye edebilirim.

arkadaşıma katılıyorum.Benim de tavsiyem bir meslek mensubu arkadaşımıza başvurmanız. Bırakın bu işleri o takip etsin.Siz zamanınızı davalarınıza ayırın. Biz nerden ekmek yiycez dimi :) başarılar....

tabi haklısınız muhakkak başvuracağım ancak ofis kurulum sürecini ve masrafları da düşünecek olursak, diğer yandan hazırda müvekkilinizin de bulunmadığını düşünürsek, ekmek yeme önceliğini kendime tanımak üzere bu konuda sayın meslektaşlarınıza başvurma hakkımı saklı tutmak zorunda kalacağım :)

gamzee ' Alıntı:
tabi haklısınız muhakkak başvuracağım ancak ofis kurulum sürecini ve masrafları da düşünecek olursak, diğer yandan hazırda müvekkilinizin de bulunmadığını düşünürsek, ekmek yeme önceliğini kendime tanımak üzere bu konuda sayın meslektaşlarınıza başvurma hakkımı saklı tutmak zorunda kalacağım :)

Öncelikle hayırlı olsun.Yapacağınız işlemler sırası ile şöyle.
1-Öncelikle ofisinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine bir dilekçe ile başvurun.Dilekçenin ekinde şunlar olmalıdır;İşe başlama bildirim formu(vergi dairesinden alabilirisiniz) ,Nüfus Cüzdan örneği(noterden) İkametgah İmza Beyanı ve Kira Kontratı
2-Bir kaç sonra vergi dairesi ofisinize yoklama için memur gönderecektir.Yoklama memuru yoklama tutanağını düzenleyip karşılıklı imzalayacaksınız
3-Yoklama tutanağından sonra vergi levhanızı vergi dairenize onaylatabilrisiniz
Böylelikle mükellefiyetiniz tesis edilmiş olur.Defterleriniz ve serbest meslek makbuzunuzu bu işlemelerden sonra edinmeyi unutmatın

Rastgele

Ynt: Avukatın Serbest Meslek Faaliyetine Başlaması

çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu, iyi çalışmalar dilerim.

VUK Madde 221-
....3. (3239 sayılı Kanunun 17'nci maddesiyle değişen bent) Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlıyarak on gün içinde;
......

Defter tasdiki işe başlamadan önce yapılmalıdır. Düzeltmek istedim.
Kolay gelsin.

teşekkür ederim, bu süre vergi levhasının onaylanmasından itibaren başlıyor heralde, makbuzların ve defterlerin noterden onaylanması gerektiği düşüncesindeyim. vergi hukuku okulda en başarısız olduğum dersti. sizlere kolaylıklar diliyorum, gerçekten çok çetrefilli bir iş. en kısa zamanda bu hususta meslektaşlarınızdan yardım alacağım. tek başıma işin içinden çıkamayacağım kesin :)

Büro açmak için belli masraflar yaparsınız ve bu masrafları yapmadan da büro açamazsınız. Biz SM/SMMM'ler para konusunda en müsamahalı kişileriz. Mükellefimizi kaybetmekle para tahsil etmek arasında ikilemde kaldığımız için bir kaç ay mükellefimizi idare edebiliriz. Ama bıçak kemiğe dayandığında da gerekeni mecburen yapmak zorunda kalırız. SM/SMMM masrafından kısayım derken daha büyük külfetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Örn bir beyanınızı int yasal süresinde vermemenin cezası muhasebe ücreti olarak ödeyeceğiniz rakamın bir kaç katıdır.

bu konuda sizinle hemfikirim, aynı husus avukatlık mesleğinde de geçerli. avukatlık ücretinin karşılanamayacağı düşüncesiyle hukuki işlemlerine arzuhalciler aracılığıyla veya tek başlarına girişenlerin, durumu içinden çıkılmayacak bir hale getirmeleri ve ancak o zaman meslektaşlarıma başvurmaları neticesinde tamiri mümkün olmayan zararlara uğradıkları aşikardır. ne yazık ki geri dönüşü olmayan bu durumların önüne geçilmesi için, her bireyin kendi avukatı ile müşavirinin bulunması gerektiği ancak ülkemiz koşullarında bunun mümkün olmadığı ortadadır.

gamze hn,

sizin de dile getirdiğiniz gibi her işin kendi erbabı vardır. madem büro açacaksınız, nasıl ki kira, mobilya parası gibi masraflara katlanıyorsunuz bu günün mevzuatı içerisinde kendi başınıza muhasebe işlemlerini yürütmeyi düşünmeyin.

inanın ki daha masraflı olur. bizim mevzuatımızı avukatlık mevzuatı gibi düşünmeyin. sizin mevzuatınız sabit, bizim ki hemen hemen hergün değişiyor ve cezaları çok ağır.

tavsiyem mutlaka bir meslek mensubu vasıtası ile işlemlerinizi yapmanız.

tahminimce daha vergi dairesine müracat etmeden kapınıza levhanızı aşmışsınızdır. eğer astıysanız bu dahi geç müracaat, geç defter tasdiki gibi usulsuzlük cezasını gerektiren durumdur.

saygılarımla

Sayın gamze

Bahsettiğiniz gibi öyle eşe dosta bedava avukatlık hizmeti yok.Verdiğin her hizmetin ve tahsilatın makbuzunu kesmelisin.Maliye bakanlığı adalet bakanlığından avukatların bakmış olduğu davalarla ilgili olarak bilgi alıyor ve avukatın defterini inceliyor.Bilginize

Sayın gamzee mutlaka bir meslek mensubundan hizmet almanızı öneririm. Diğer forumdaşların da belirttiği gibi yüksek miktarda cezalara muhatap kalabilirsiniz. Yapacağınız işlem sadece açılışı vermek makbuz kesmekten ibaret değil. Eminim anlayışlı bir meslek mensubu bulacaksınız.

hepinize çok teşekkür ederim. ay sonunda çalıştığım yerden ayrılıp faaliyetlerime başlayacağım. Bu durumda ilk işimin ne olduğunu çok iyi anlamış bulunmaktayım. Bunun için sizlere minnetarım. Hepinize işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

burda yol göstermeye çalışan arkadaşlara şaşırıyorum.Demek yaptığımız iş burada anlatılacak hemen toparlanacak kadar basit görüyoruz. Biz şimdi avukat hanıma bize şöyle bir anlatı verin avukatlık mesleğini diye sorsak nasıl bir cevap alırız acaba?

balance ' Alıntı:
burda yol göstermeye çalışan arkadaşlara şaşırıyorum.Demek yaptığımız iş burada anlatılacak hemen toparlanacak kadar basit görüyoruz. Biz şimdi avukat hanıma bize şöyle bir anlatı verin avukatlık mesleğini diye sorsak nasıl bir cevap alırız acaba?

Bize kimse mesleğinizi anlatıverin demedi ki.Sadece bir soru soruldu ve yardımcı olunmaya çalışıldı.Zaten forumda olaylar bu şekilde gelişmiyormu yoksa ben farklı bir yerdemiyim

Bu durumda, bizim bu arkadaşımızın sorusuna vermemiz gereken cevap; bir çok arkadaşımızın da zaten vermiş olduğu gibi, bir meslek mensununa gitmesi gerektiğini söylemek olmalı.Açılış işlemlerini diyelim anlattık burada sizin ifade ettiğiniz gibi sonra beyannemelere mi geçicez?bunlar işin tekniği ve bu iş de bizim işimiz.Saygılar...

balance ' Alıntı:
Bu durumda, bizim bu arkadaşımızın sorusuna vermemiz gereken cevap; bir çok arkadaşımızın da zaten vermiş olduğu gibi, bir meslek mensununa gitmesi gerektiğini söylemek olmalı.Açılış işlemlerini diyelim anlattık burada sizin ifade ettiğiniz gibi sonra beyannemelere mi geçicez?bunlar işin tekniği ve bu iş de bizim işimiz.Saygılar...

sayın meslektaşlarınız bana bu işin tek başına yapılabilecek bir iş olmadığını önemle vurgularken, bunun nedeni olarak da bir takım prosedürlerden bahsetmişlerdir. bu prosedürleri okurken şahsen herşeyden önce ilk iş olarak bir uzmanla çalışmam gerektiğini anlamış bulunmaktayım. bu sebeple de bu forum bence amacına ulaşmıştır. pek çok hukuk forumunda olduğu gibi, uzmanlık gerektiren bir işle ilgili sorusu olan meslektaş veya vatandaşa ilgili konuda bilgi verilir. Ancak eğer iş çetrefilli bir hal alacaksa bir uzmana başvurmaları gerektiği belirtilir. forumların amacı başka türlü ne olmalıdır? bir soru varsa, bunun cevabını ancak bize gelirseniz verebiliriz şeklindeki bir uslüp, bu sitenin ve diğer forum sitelerinin de amacına uygun düşmemektedir kanaatindeyim. bu sebeple söylediklerinize katılmıyor, hem beni hem de meslektaşlarınızı yanlış anlamış olabileceğinizi düşünüyorum. Teşekkürler.

hanım efendi ben de uzun süredir bu forumdayım ve buranın amacının ne olduğunun tamamen idrakındayım. Benim sözüm size değidi.Beni yanlış anlamış olduğunuzu görüyorum.Siz pek tabi aklınıza sorularınızı burada bizlerle paylaşabilirsiniz.Biz de elimzden geldiğince konu ile ilgili gerek tecrübemiz gerekse bilgimize dayanarak size yardımcı olmaya seve seve çalışırız. Fakat sizin en başında sorduğunuz soru belirli bir konu ile ilgili olmaktan ziyade çok genel bir soruydu. Yani ben sorunuzdan şunu anladım; ben işyeri açmak istiyorum dediniz. Fakat bu konularda çok bilgili olmadığınızı yani işin vergisel boyutunu ve yapmanız gereken işlemlerimi bilmediğinizden hatta bu işden soğuduğunuzu bile yazdınız.Bizde bilmemenizin zaten son derece doğal olduğunu size belirtip sizi bir meslek menubuna yönlendirdik.Ama sizde ısrarla şuan açılış masraflarınızın yoğunluğundan böyle bir masrafı yapmak yerine bu işleri kendiniz yapmak istediğini belirttiiniz öncesinde .Sonra yazdıklarımızdan tatim oldunuz ve bir uzman başvurmanız gerektiğine inandınız.Biz sizin sorunuzla ilgili amacımıza ulaşmış olduk.Benim kızdığım burada, yapılması gerekenleri üstün körü özetlemeye çalışanlar oldu.Yani bizim yaptığımız işi burada özetlenecek hemen halledilecek gibi gören arkadaşlarıma seslendim.Bu da yine sizin açınızdan herhangi yanlış bir durumla ya da bir ceza ile karşılaşmamanız adınaydı.Sanıyorum beni tamamen yanlış anladınız.Örneğin arkadaşımızın size vermiş olduğu işlem sırasına göre işlerinizi kendiniz yapmaya kalksaydınız, defter tasdiğinizi geç yaptırdığınızdan dolayı ceza ile karşı karşıya kalacaktınız.Umarım anlatabilmişimdir.....

öncelikle ilk yanlış anlaşılmanın, masraflar dolayısıyla bu işlemleri kendi başıma yapmak istediğimle ilgilidir. belirttiğim üzere bu konuda çok bilgili olmadığım ya da yeterince ineceleme yapmadığım aşikardır. kuruluş aşamasında kendi başıma yapmam gerektiğini sandığım işlemlerin, aslında daha faaliyete geçmeden önce bir uzman aracılığla yapılması gerektiğini anlamış bulunmaktayım. yalnızca makbuz kesmek veya faaliyete başladıktan sonra bir müşavirle çalışmak yerine, ilk işimin uzmana başvurmak olduğunu belirten ve bu konuda bana yardımcı olan tüm forum kullanıcılarına saygılarımı ve paylaşımlarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.
Bilgi paylaştıkça artar...