fonradar

Avukatın vergilendirilmesi

Selamlar,

Foruma yeni katılan ve vergi dünyasıyla yeni tanışan birisi olarak kafam allak bullak:)

Ben Temmuz 2008 itibariyle Avukatlık büromu açmış bulunmaktayım. Temmuz ayında hiç bir sbm kesmedim. Ağustos ayında ise stopajlı da olmak üzere makbuzlar kestim. Bağlı bulunduğum vergi dairesinde her nekadar e beyanname için şifre almış olsamda sorularım şöyle olacak;

1- Kaç tür vergi ile muhatap olmaktayım ve bunlarla ilgili hangi e beyanname formlarını doldurmam gereklidir?

2- Açılışımın Temmuz ayı olması itibariyle ilk beyannamemi ilk makbuzumu kesitğim tarihten sonraki ay Eylülde mi yoksa açılışıma göre Ağustosta mı vermeliyim? (Temmuz ayında herhangi bir gelir elde etmedim)

3-Büromun açılışı, kira, yol masrafları ile ilgili masraflarımın tamamını mı yoksa sadece Kdv sini mi mahsup etmeliyim? Bu masrafların direk olarak ilk beyannameden mi düşücem?

Teşekküler

Ynt: Aukatın vergilendirilmesi

Nacizane; meslek mensubu ile çalışmanızı öneririm.

Ynt: Avukatın vergilendirilmesi

Merhaba

Bu bizim çok karışık bir davayı avukat olmadan çözmeye çalışmamıza benziyor.

Bence de Sayın büyüğümün dediği gibi mutlaka Mali müşavirle çalışın

İyi Çalışmalar

Ynt: Avukatın vergilendirilmesi

Temmuz 2008 açılış yaptığınıza göre yaklaşık bir yıldır kdv, muhatasar, yıllık gv vb beyanları vermiş olmalısınız. 2008 değilde 2009 ise bakanlığın size verdiği şifreye güvenmeyin. Bu işin bir çok püf noktası var ve birini dahi kaçırmanız size ceza olarak dönecektir.
Not: püf noktası olarak kast ettiğim vergi ve sigorta kanunları ceza kanunları gibi bir kere çıkıp yıllarca aynı kalmamaktadır, çok sık değişmektedir.