fonradar

Ay İçinde Değişen Ücretin Bordrosu

Merhaba,

Çalıştığım şirkette deneme sürem ayın 7'sinde bitti. Deneme süresi maaşım net 2000 TL iken deneme süresi sonrası net 2500 olması gerekiyor. Ancak bordromu alınca gördüm ki maaşım yine 2000 TL olarak yatmış. Benim mantığım 7 günlük maaşın 2000 TL den 23 günlük maaşın ise 2500 TL den hesaplanarak bulunan toplamın ödemesinin yapılması gerekiyordu. Bu durumda;

1. Sözleşme hükümlerini yerine getirmedikleri için bildirimsiz fesih hakkım doğar mı?
2. İşveren eksik/hatalı bordro düzenlemek ve buna göre gelir vergisi ve SGK primlerini eksik yatırma nedeniyle cezaya çarptırılır mı?
3. Eğer benim mantığım/bilgilerim yanlış ise bu bordro nasıl düzenlenmeli.

Teşekkürler.

Ynt: Ay İçinde Değişen Ücretin Bordrosu

Sözleşmenizde deneme süresi ve sonrasındaki ücretleriniz belirtilmişmiydi?

Keremcem bey,

İlginize teşekkürler. Evet belirtilmişti.

Anlattığınıza göre 23 günlük ücretin 2500 TL.aylıktan hesap edilmemesi ile 384 TL. kaybınız oluyor. Az bir tutar değil ancak acele karar vermemenizi öneririm. Ay içinde ücret değişikliğini uygulamak istememişlerdir. Belki önümüzdeki ay telafi edeceklerdir. Ayrıca olaylara çok kısa vadeli bakmamak gerekir. İşyerinin gelecekteki durumunu da göz önüne alınız, düzgün, düzenli bir yer olabilir. Ücretlerinizi zamanında alabilmeniz, sgk priminizin gerçek ücretiniz üzerinden yatırılması vs. gibi şeyler de önemlidir.

Bülent bey cevap ve önerileriniz için teşekkürler.

İşyerinden açıkçası tek bir nedenden değil bir çok nedenden dolayı memnun değilim. Fazla mesai yapmak zorunlu olmakla beraber fazla mesai ücreti ödemeyen bir işyeri. Ayrıca bazı başka memnuniyetsizliklerim de var. Ben bu durumu öne sürerek bildirimsiz fesih hakkımı kullanarak istifa edebilir miyim onu öğrenmek istiyorum. Aslında fazla mesai ödenmemesi de bildirimsiz fesih hakkıdır sanırım ama giriş çıkış kayıtlarını sileceklerini düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler.

FAzla çalışmayı yapmayı kabul ettiğinize dair bir belge imzaladınız mı veya sözleşmenizde bu yönde bir madde var mı, çalışan işiyle ilgili gerektiğinde fazla çalışma yapmayı kabul eder, bu fazla çalışmaların ücreti aylık ücrete dahildir gibi??

Ayrıca sözleşmeye uyulmadığını , ücretinizin sözleşmede belirtildiği gibi hesaplanıp ödenmediğini işverene bildirmeden ve uygun olarak hesaplanıp ödenmesini talep etmeden , ilk anda fesih yoluna gitmeniz durumunda , haklı sebep olarak görülmeyeceğini düşünüyorum.
Belirli süreli sözleşmemiydi imzaladığınız?

Keremcem bey tekrar merhaba ve ilginize teşekkürler.

Sorduğunuz sorulara cevap verebilmem için sözleşmeye bakmam gerekiyor. O nedenle cevapları akşama ya da yarına bırakacağım maalesef. İşyerinde zaten bu yazışmaları rahatlıkla da yapamıyorum.

Hatırladığım kadarı ile fazla çalışmayı kabul ettiğime dair bir ibare olmakla birlikte ücretin bu fazla çalışma rakamını içerdiğine dair bir madde yok. Az önce de yazdığım gibi sözleşmeye bakıp net cevaplar yazmam daha doğru olacak.

Tekrar zahmetiniz ve yardım etme isteğiniz için teşekkürler.

Sözleşmenin üç ana unsurundan biri ücret dir.Sözleşme ile ücret işveren tarafından borç,işci acısından bir alacak hükmündedir.
Deneme süresinin bitiminden itibaren,sözleşme de aylık ücret ayrıca belirlenmiş ise bu hükme uyulmalı,bu tarihden itibaren işcinin ücreti belirtilen bu miktar üzerinden hesaplanarak ödenmelidir.
Bilindiği üzere,şartların oluşması halinde ücretin ödenmemesi,geç ödenmesi,noksan ödenmesi gibi hususlar işciye haklı fesih imkanı vermektedir.
Olayımızda işcinin ücretinin anılan sözleşme şartına göre ödenmemesi durumu ileti sahibine fesih hakkı verir.(24/II-e)
Bu hakkın kullanılması öncesi,iyi niyet içersinde hareket edilerek sürecin sonlandırılması daha uygun olacaktır.Bu çerçevede aynı ay içersinde bu değişikliğin olması gerekiyor ve olmadı ise bir sonraki ödeme günün beklenmesi,bu defa düzelme olmaz ise önce sözlü,çıkacak sonuca göre evvela noter den ihtarname gönderilmesi,akabinde fesih yoluna gidilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.
Sözleşme hükümlerinin yeniden incelenerek nihai kararın verilmesi elbette faydalı olacaktır,katılıyorum.

Şeref bey detaylı açıklamanız için teşekkürler. İlgili sözleşme maddelerini yarın özetleyeceğim.

Merhabalar,

Sözleşmeyi akşam inceleyebildim. Sözleşmemde ücretin deneme süresinden sonra artacağı deneme süresi öncesi ve sonrası net rakamlar yazılması sureti ile belirtilmiştir. Ben de kötü bir şekilde ayrılmak istemediğim için gelecek ay gerçekleşecek duruma göre hareket edeceğim ancak bana şu anki durum SGK primi ile vergimin bu ay için eksik yatırılmasından kaynaklı çalıştığım işyerine de bir sorun oluşturabilecek ve ceza kesilmesine neden olacak bir durummuş gibi geliyor.

Ancak fazla mesaiye ilişkin sözleşmemde "almış olduğum rakamın olası fazla çalışma sürelerinin de düşünülerek verildiğine ilişkin" bir ibare var. O nedenle sanırım fazla mesai ödenmemesini ileri sürerek bildirimsiz fesih yapamıyorum.

Tekrar yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler.

Durumu daha sakin değerlendirebildiğiniz ortada ;)
FAzla çalışma ücreti konusunda , bilginiz olması açısından;
bu tür sözleşmelerde belirtilen fazla çalışma ücretlerinin de aldığınız ücrete dahil olduğu yönündeki maddeler, yıllık fazla çalışma sınırı olan 270 saate kadar olan fazla çalışma süreleri için geçerlidir, yani yıllık 270 saati aşan ıspatlanabilir fazla çalışmaların ücretinin ödenmesi gerekir sözleşmedeki o madde olsa dahi.

Hayırlısı olsun:)