fonradar

Ayda 5 Gün Çalışan Personelin İhbar Süresi

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Merhaba işyerimize 05.03.2017 de personel aldık. İşçi ayda 5 gün çalışmaktadır ve kısmi süreli sözleşmemiz vardır
İşçiyi 25.07.2017 tarihli olarak işten çıkaracağız
Bu durumda, işçinin ihbar süresi varmıdır? Nasıl hesaplayacağız? Teşekkürler

Yargı kararlarına göre İhbar tazminatı ödeyeceksiniz.
6 aydan az çalışana 2 hafta (4 ay çalışmış )
Bir ay içerisinde 5 gün çalışması karşılığında aldığı ücret 1.000 TL olarak hesaplarsak;
1.000 / 2 = 500 TL ödemeniz gerekir.

Yargı kararlarına göre İhbar tazminatı ödeyeceksiniz.
6 aydan az çalışana 2 hafta (4 ay çalışmış )
Bir ay içerisinde 5 gün çalışması karşılığında aldığı ücret 1.000 TL olarak hesaplarsak;
1.000 / 2 = 500 TL ödemeniz gerekir.

ben 2012 yılından bu yana bir işyerinde asgari ücret ile 30 gün üzerinden (haftada 5 gün c.tesi -pazar tatil olup haftalık 45 saat)çalışmaktayım.
2.buçuk yaşında bir kızım var.eşimde bende özel sektör çalışanıyız.işverenimden kısmi süreli çalışma talep etmek istiyorum ancak;aklıma takılan bazı sorular var,
diyelimki ben günlük 4 saat x 5 gün çalışma talep ettim.fakat işveren kısmi süreli çalışmanı kabul ediyorum fakat günlük 6 saat çalışma yapmanı istiyorum diyebilir mi?derse günlük çalışmamda yemek-dinlenme sürem olacak mı?birde aylık çalışma günümüze göre yemek ücreti sodexo kartımıza belli bi miktar para yatıyor.kısmi süreli çalışmamda bu ücreti almaya devam edecekmiyim?sözleşmemizde yemek ve servis ücretine dair herhangi bir madde yok.şirketimizin 350 personeli var.benimle aynı işi yapan 30 kişi var.diğer 29 kişiye yemek ve servis hizmeti verip sen kısmi sürelisin o nedenle vermiyorum deme hakkına sahip mi?
bir de 5 yıldır tam zamanlı çalışıp kısmi süreli çalışmaya geçtiğimde diyelimki beni işten çıkarmak istedi.bana ödenecek tazminat ne şekilde hesaplanacak?
çünkü işveren açıkça kısmi süreli işi biraz zor duruma bakarız gibi bir ifade kullandı.5 yıllık emeğim tazminatım heba olur mu?
son olarak diyelim ki kısmi süreli çalışma yaparken işten çıkarıldım.işsizlik maaşı alabilecek miyim?
yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
iyi çalışmalar,,