fonradar

Aylık İşgücü Çizelgesi

Arkadaşlar Merhabalar

İşkura verilen aylık işgücü çizelgesinin verilmesi ile ilgili tereddütlerim var. Müşavir olarak işkur şifrem yok firmalarımında önceden alınmış ama elimde olmayan şifreleri mevcut. İşkur cizelgesininin her ayı takip eden bir sonraki ayın ilk hafta mesai bitimine kadar verilme mecburiyeti devam ediyormu.
defterini aldığım müşavir hiç vermemiş. kalktı o dedi. benim bildiğim devam ediyor. İnternetten de net cevaba ulaşamadım bilgisi olan paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler

Ynt: Aylık işgücü çizelgesi

işyerinizde 10 kişiden fala çalışan varsa vermeniz gerekir. cezası var fakat şuan ceza uygulamıyor sadece uyarı yazısı gönderdikleri eğer çizelgeyi vermezse ceza uyguluyor.

nevarneyok ' Alıntı:
Arkadaşlar Merhabalar

İşkura verilen aylık işgücü çizelgesinin verilmesi ile ilgili tereddütlerim var. Müşavir olarak işkur şifrem yok firmalarımında önceden alınmış ama elimde olmayan şifreleri mevcut. İşkur cizelgesininin her ayı takip eden bir sonraki ayın ilk hafta mesai bitimine kadar verilme mecburiyeti devam ediyormu.
defterini aldığım müşavir hiç vermemiş. kalktı o dedi. benim bildiğim devam ediyor. İnternetten de net cevaba ulaşamadım bilgisi olan paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler
işçi sayınız 1 kişi olsa bile işkur istiyor, bildirim ertesi ayın sonuna kadar verilebiliyor, işkur tarafından yazılı olarak istenip, buna rağmen verilmezse ceza uygulanıyor. hiç verilmediyse geçmişe dönük bildirmleri verebilirsiniz, ceza uygulanmaz ya da işkur yazılı olarak isteyinceye kadar beklersiniz. size kalmış.
ancak bildirim daha önce verilmişse, vermeye devam etmenizi tavsiye ederim.

cevaplarınız için teşekkür ederim.
firmaları işkura yönlendirip şifre aldırmalıyım ozaman

Bu konuda daha önce birçok net yazılar yazıldı. 1 kişi 10 kişi masalına inanmayın. Forumda arama yaparsanız kanuni zorunluluğu bulursunuz.

turkasia ' Alıntı:
nevarneyok ' Alıntı:
Arkadaşlar Merhabalar

işçi sayınız 1 kişi olsa bile işkur istiyor, bildirim ertesi ayın sonuna kadar verilebiliyor, işkur tarafından yazılı olarak istenip, buna rağmen verilmezse ceza uygulanıyor. hiç verilmediyse geçmişe dönük bildirmleri verebilirsiniz, ceza uygulanmaz ya da işkur yazılı olarak isteyinceye kadar beklersiniz. size kalmış.
ancak bildirim daha önce verilmişse, vermeye devam etmenizi tavsiye ederim.
g705 ' Alıntı:
Bu konuda daha önce birçok net yazılar yazıldı. 1 kişi 10 kişi masalına inanmayın. Forumda arama yaparsanız kanuni zorunluluğu bulursunuz.

masal anlattığımı düşünmüyorum ???. söylediklerimin aksi yönünde bir fikriniz mi var, yasal dayanak sunabilirmisiniz.

Kanun gayet açık ve net kurum yazılı bilgi istemedi ise 50 kişiyi geçmeyenlerde zorunluluk yok. Siz yazdıklarınızın kanuni dayanağını yazabilir misiniz? (Kanun/Yönetmelik/Tebliğ/Sirküler)

buyrun size dayanak. bizzat işkur bilgi edinme biriminden aldığım cevap
bu forumda hiç bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum. bu ne biçim üsluptur. Biz burada insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. arkadaş diyor ki masal anlatıyormuşuz. ya havle

T.C.
TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Bilgi Edinme Birimi

KONU : Bilgi Edinme Talebi

İBRAHİM DEMİREL
KARŞIYAKA MAH 3947 SOK NO:13 ANTALYA

İLGİ : 16.09.2008 ve 11717 sayılı talebiniz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
olduğunuz 16.09.2008 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.
Bilginizi rica ederiz.

İŞKUR BİLGİ EDİNME BİRİMİ

Ek :
Cevap metni

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu'nun Bilgi verme ve gizlilik başlıklı 21. maddesine göre Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz denilmektedir.

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun İdari para cezaları başlıklı 20. maddesinin e fıkrasına göre Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine iki bin Türk Lirası idarî para cezası verilir hükmü bulunmaktadır.

Bu bağlamda, çalışan sayısı bir ve üzerinde olan tüm işyerleri aylık işgücü çizelgesini takip eden ayın ilk haftası içerisinde kurumuza internet ortamında vermekle yükümlüdürler. İşyeri bilgi formu ise işyeri kuruma kaydedildiği zaman bağlı bulunduğunuz il/şube müdürlüğüne verilir.

Eğer işyerlerinizde çalışan sayısı 50 ve üzerinde ise 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesi kapsamında çalıştırılması zorunlu özürlüler nedeniyle cezai müeyyide ile karşı karşıya kalırsınız. Çalışan sayısı 50 kişinin altında ise bağlı bulunduğunuz il/şube müdürlüğüz sizden yazılı olarak bilgi istemediyse geçmişte vermemiş olduğunuz işyeri bilgi formu ya da aylık işgücü çizelgeleri için cezai müeyyide ile karşılaşmazsınız.

Geçmişe dönük olarak aylık işgücü çizelgelerinizi web sayfamıza girip işveren üyeliğinizi yaptıktan sonra 2007 Aralık ayından itibaren internet ortamında girebilirsiniz.

o altta paylaştığınız forum kurallarından birkaçını hatırltayım şimdi ben size sayın g705

- Forum bilgi paylaşım merkezi olduğu için gereksiz-kişisel atışmalara girmek yasaktır. Forum birbirinize meydan okuyacak bir yer değildir.
- Cevabını bilmediğiniz konulara, sırf mesaj sayınızın artması için veya yıldız toplamak için gereksiz yere cevap atmayınız.
- Eleştirilerinizde lütfen terbiye sınırlarını aşmayınız. Terbiye sınırlarını aşan üyeler forumdan uzaklaştırılır. Ayrıca ahlaksız kullanıcı ismi almak yasaktır. Ahlaksız kullanıcı ismi yazanların ip adresleri alınıp, forumdaki üyeliği iptal edilir.
- Forum'da üyelerin huzur ve sükununu bozma ban sebebidir. Özel mesajla veya genel kategorilerde başka bir üyeye rahatsızlık verici mesaj yazmak yasaktır. Bu konuda gelen şikayetler değerlendirilip, gerekli görüldüğünde üye forumdan sınırsız uzaklaştırılır.
- Admin ve Moderatörler dışında imzalarda Flash Animasyon kullanmakyasaktır.

Bilginize

nane ' Alıntı:
MADDE 504- 4904 sayılı Kanunun 21 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 21- Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.

İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz.

İkinci fıkraya aykırı davrananlar hakkında Türk Ceza Kanununun 136 ncı maddesi hükümleri uygulanır.?
Sadece kurum resmi yazı ile bilgi isterde verilmez ise ceza var.
Bana resmi yazı yollayıp bilgi istemedikten sonra gerisi boş. Bilgi edinme yazınız değil kanun/tebliğ/yönetmelik vs kanuni dayanağınız nedir? Kurum int sitesine bir yazı, broşür koyarak bilgi istedim diyemez.

05.07.2003 tarih ve 25159 sayılı Resmi Gazete'ye bakın..

Sorunuzun cevabı orada..

bir önceki alıntıda kanun md yazılı. Orada 1 kişi 10 kişi vs bir şey yazmamakta.

turkasia ' Alıntı:
... Çalışan sayısı 50 kişinin altında ise bağlı bulunduğunuz il/şube müdürlüğüz sizden yazılı olarak bilgi istemediyse geçmişte vermemiş olduğunuz işyeri bilgi formu ya da aylık işgücü çizelgeleri için cezai müeyyide ile karşılaşmazsınız.
...
Eğer zorunluluk var ise neden ceza kesmem diyor? Kurum keyfi olarak ceza kesmeme hakkını nereden alıyor?

Kurum bilgi isteme yazısında "...yazılı olarak bilgi istemediyse..." yazmış daha neyi savunuyorsunuz?

Üslubunuza dikkat edin..

Kimsenin bir şey savunduğu yok..

Resmi gazeteyi açın okuyun dedim..orada gayet açık bir şekilde.. sayı belirtilmemiş..

Nasıl cevap vermemi istiyorsunuz?

Sana ne dersem kaba mı davranmış olurum?

Aslında bu girişleri hiç yapmadığımızda bir ceza ile karşılaşmıyoruz.Sadece kurum yazı yollayıp bilgi istediğinde bilgi vermezsek ceza uygulanıyor.

Ancak bu işgücü çizelgesi yollama işlemi o kadar uzun bir işlem değil.İşverene göre değişir ama kolay bir işlem.Her ay bunu düzenli olarak yapmak daha mantıklı.Çünkü eğer İşkur yazı yollayıp bilgi isterse bu kez kimbilir kaç aylık veya kaç yıllık birden bilgi girmemiz gerekecek ve daha çok uğraşmış olacağız.

g705 ' Alıntı:
nane ' Alıntı:
MADDE 504- 4904 sayılı Kanunun 21 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 21- Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.

İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz.

İkinci fıkraya aykırı davrananlar hakkında Türk Ceza Kanununun 136 ncı maddesi hükümleri uygulanır.?
Bana resmi yazı yollayıp bilgi istemedikten sonra gerisi boş. Bilgi edinme yazınız değil kanun/tebliğ/yönetmelik vs kanuni dayanağınız nedir? Kurum int sitesine bir yazı, broşür koyarak bilgi istedim diyemez.
g705 ' Alıntı:
Kurum bilgi isteme yazısında "...yazılı olarak bilgi istemediyse..." yazmış daha neyi savunuyorsunuz?
Sayın g705 bir mesajınızda
g705 ' Alıntı:
nane ' Alıntı:

g705 ' Alıntı:
g705
bir diyorsunki kanun yönetmelik isterim, bir diyorsun ki bilgi dinme yazısında yazılı olarak bilgi istenmediyse diyor daha neyi tartışıyorsunuz vs. zahmet edip yazdığım mesajları okursan o bilgi edinme cevabındada dayanaklar belirtiliyor. o kadar mesaj attın benim yanıtlarım itirazın nedir hangi dayanaklarla onu bir söyle

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturayım; "masal", "boş" kelimelerim kurum çalışanların verdiği cevaplarla alakalıdır. Burası herkese açık bir forumdur ve bazen doğrular karşıt fikirlerin tartışılması ile ortaya çıkar.
İşe giriş çıkışlar ile ilgili bir zamanlar bölge çalışmaya ayrı işkur'a (işsizlik sig. için) ayrı sgk ayrı bildirimler yapılmakta idi. Sesimize kulak verenler tarafından sistem entegrasyonu sağlanarak sgk bildirimleri hepsinin yerine geçti. SGK verilen işe giriş/çıkış bildirimlerinde o çizelgedeki bilgiler var. Kurumların programcıları pek ala entegrasyon işlemini yapabilirler. Bu işkur çizelgelerinde de neden olmasın?

Evet arkadaşlar dün bende İŞKUR bilgi edinme sistemini kullanarak soru sordum.Sorduğum sorular ve gelen cevap aşağıda.

Soru :

"Aylık İşgücü Çizelgesi" hakkında bilgi almak istiyorum.Her ay hangi güne kadar göndermemiz gerekiyor ve göndermek için kişi sayısı sınırı varmı ? 10 kişi ve üstü çalışanı olan yerler için gönderildiğini biliyorum ancak bazı yerlerde 1 kişi ve üzeri çalışanı olan tüm işyerleri için göndermemiz gerektiği yazıyor.Bunun hakkında net bir bilgi verirseniz sevinirim.

Gönderilmediği zaman ne tür bir ceza ile karşılaşıyoruz ?

Cevap :

Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanacaktır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu_nun 21. Maddesi gereği). İlgili ayın verileri, en geç takip eden ayın sonuna kadar işveren veya Kurum İl/Şube Müdürlüklerince sisteme girilir. Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. Bu bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi gereğince idari para cezası verilir.

Cevaptan anlaşılacağı üzere özel işyerleri 10 kişi üzerinde ise göndericek.Gönderme süreside ayın sonuna kadar.

işkur aylık çizelge ocak ayından itibaren düzeltme yapsak internetden cezası olur mu.
5 işçimizi ocak girişi yaptık
geriye dönük düzeltme işkur çizelgelerinde yapabilri miyiz.