fonradar

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru.!

abdsis

Katkı Sunan Üye
AYLIK PRİM VE HİZMET BELGELERİNDE EKSİK GÜNLERİN BİLDİRİLMESİNE İLİŞKİN DUYURU
Bilindiği üzere, 28/09/2008 tarihli, 27011 sayılı resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine Ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğin "d.1- Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan sigortalılar yönünden" başlıklı maddesinde, "Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır." denilmektedir.
Buna göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;
Ay/dönemdeki toplam gün sayısı - Eksik gün sayısı = Prim ödeme gün sayısı formülü vasıtasıyla belirlenecektir.
Örnek 1: 31 gün çeken ayda 5 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-5=26, Eksik gün sayısı 5 olarak bildirilecektir.
Örnek 2: 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından, Prim ödeme gün sayısı "30" gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.
Örnek 3: 30 gün çeken ayda 14 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-14=16, Eksik gün sayısı ise 14 olarak bildirilecektir.
Örnek 4: 30 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-1=29, Eksik gün sayısı ise 1 olarak bildirilecektir.
Örnek 5: 28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 28-3=25, Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir.
İşverenlerimize önemle duyurulur.

Merhaba,

Yukarıda örneği olmayan Temmuz ayında 8 gün raporu olan aylık hizmet belgesinde nasıl bildirilir.

Ynt: aylık prim ve hizmet belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru

Örnek 1: 31 gün çeken ayda 8 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-8=23, Eksik gün sayısı 8 olarak bildirilecektir.

Ynt: aylık prim ve hizmet belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru

Prim gün sayısı 23

Eksin gün sayısı 8

olarak bildirilecek.

Sn.abdsis

bizim bir firmada devamlı 8 gün çalışan SGDP primi kesilen bir emekli işçi var. Geçen sene 31 çeken aylardada 22 gün eksik gün bildiriminde bulundum.. Hiç 31-8= 23 gün olarak vermedim. Bugüne kadar da SGK dan hiçbir tebliğde almadım.

Bide bişey dikkatimi çekti bu çalışılan gün sayısı hesabında birde +1 ekleme durumu vardı. Hani 30-14 = 16 değilde aslında 17 dir bu rakam. Çıkışlarda oluyodu sanırım bu uygulama. Yani işçi 25inde çıkıyor ama 18 gün çalışmış. 25-18 = 7+1 =8 günlük eksik gün bildirimi yapılıyodu.
Yanlış mı hatırlıyorum?

peki arkadaşlar beyaz yaka olarak çalışan personel ay 31 çeksede 28 çeksede 30 gün üzerinden maaş ödemesi yapılıyor. beyaz yaka çalışan personel 31 çeken ayda 4 gün ücretsiz izin kullanırsa bildirimini eskiden 30-4=26 yapıyordum şimdi bu şekilde yaptığım zaman sgk kabul etmiyor 31-4=27 gün olarak kabul ediyor bu şekilde programda puantaj hesaplattığımda 1 gün fazla maaş ödemiş olacağım işin içinden çıkamadım fikirlerinizi bekliyorum..

Ynt: Aylık Prim ve hizmet belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru

peki 1 şirkette diyelim 100 kişi çalışyor. hepsi 31 gün çeken aylarda 1 gün gelmezse bile 30 gün maaş ödenecek(31-1=30 gün)

o zaman ben diyelim bu cuma işe gitmem. sen gidersin ama ay sonunda da ikimizde 30 gün maaş alırız. bir yaptırımı da yok

Ynt: Aylık Prim ve hizmet belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru

ttfvol ' Alıntı:
peki arkadaşlar beyaz yaka olarak çalışan personel ay 31 çeksede 28 çeksede 30 gün üzerinden maaş ödemesi yapılıyor. beyaz yaka çalışan personel 31 çeken ayda 4 gün ücretsiz izin kullanırsa bildirimini eskiden 30-4=26 yapıyordum şimdi bu şekilde yaptığım zaman sgk kabul etmiyor 31-4=27 gün olarak kabul ediyor bu şekilde programda puantaj hesaplattığımda 1 gün fazla maaş ödemiş olacağım işin içinden çıkamadım fikirlerinizi bekliyorum..

ne alakası var ki bir gün fazla ücret ödemekle. Siz sadece sigorta gününü 27 gösterin , ücretini yine 26 günden yapın.

ttfvol ' Alıntı:

Eskiden yanlış yapıyormuşsunuz.Eksik gün söz konusu olduğu zaman parmak hesabı yapılarak, ayın gün sayısınndan eksik gün sayısı çıkarılmalıdır.

pascal ' Alıntı:
peki 1 şirkette diyelim 100 kişi çalışyor. hepsi 31 gün çeken aylarda 1 gün gelmezse bile 30 gün maaş ödenecek(31-1=30 gün)

o zaman ben diyelim bu cuma işe gitmem. sen gidersin ama ay sonunda da ikimizde 30 gün maaş alırız. bir yaptırımı da yok

Evet burada bir terslik var gibi gözüküyor, Sisteme girilen ay sayısının (ay kaç çekerse çeksin) sürekli 30 girilmesinden kaynaklanıyor.Halbuki ay kaç çekerse, kaç gün varsa o kadar işleme alınsa bu sorun kalkaar ortadan, bununla ilgili bir düzenleme yaparlar gibi geliyor, bu şekilde itirazlar yükselir gibi geliyor, işverenlerden.İşçi lehine bir uygulama.Bilerekmi yapıldı, bilmedenmi ama, yakında güncellenir gibi geliyor.!

Ynt: Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru.!

bildirimi nasıl yapacağız hiç anlamadım.

Ynt: Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde eksik günlerin bildirilmesine ilişkin duyuru.!

eskiden sistem eksik gün girişlerinde 31 güne tamamlanmasını istemiyordu, artık sistemde de eksik günleri 31'e tamamlamak gerekiyor. sayın zidanın dediği gibi ay bütünlüğü bozulan durumlarda girişlerde,çıkışlarda ve eksik günlerde parmak hesabı yapmak gerekiyor. bazı arkadaşlar 31 çeken ayda 5 gün ücretsiz izni varsa 25 + 5 şeklinde gösterdiklerinde sistem kabul ediyordu şimdi doğrusu olan 26+5 şeklinde göstermeye zorluyor. Durum bu.

HAZELSU ' Alıntı:
ttfvol ' Alıntı:

ne alakası var ki bir gün fazla ücret ödemekle. Siz sadece sigorta gününü 27 gösterin , ücretini yine 26 günden yapın.

o nasıl olacak :S aklıma 2 türlü hesaplama şekli geldi sizin aklınızdan geçirdiğinizi öğrenebilirmiyim..

maaşı bankadan 27 gün olarak yatırıp, işçi bankadan maaşı çekip 1 günlük ücreti iade ettirecez herhalde ... :)

Selamlar,

Günler üzerinden somut örnekler verilmiş ancak ücret kısmında bir açıklık getirilmemiş. Bildirgelerde yapılacak bu düzenlemenin hesaplanan bordro ile tutarlı olmasını sağlamak adını aynı düzenleme bordo kısmında da yapılmalı mıdır (bordrolarda işe giriş/çıkışlarda yapılmakta olduğu gibi)? Bir örnek üzerinden sorumu somutlaştıracak olursam;

Brüt 1000 lira maaşı olan personel 31 gün çeken Temmuz ayında 5 gün ücretsiz izin kullanmışsa alacağı ücret nasıl hesaplanacak?

şu ana kadar yapılan şekil;
30 - 5 = 25 gün dolayısıyla
1000 / 30 = 33.33 günlük ücret , 33.33 * 25 = 833.34 lira personelin alacağı ücret.

değişiklik sonrasında şöyle mi olmalı?;
31 - 5 = 26 gün dolayısıyla
1000 / 31 = 32.26 günlük ücret , 32.26 * 26 = 838.76 lira personelin alacağı ücret.

Nihayetinde bildirgelerde normal günü 26, eksik günü 5 gün bildirilirken; ben bu personelin SSK Primini 833.34 lira üzerinden (standart 30 gün baz alınarak hesaplanan) yatırdım demek doğru olur mu?

Saygılarımla..