Aylık ücretli çalışanların izinleri hakkında....

HZLS_İK

Tanınmış Üye
10 yıldan fazla süredir firmada görev yapan ( ben 7 yıldır çalışıyorum ) genel müdür , geçen gün günlük izin kullanan lojistik ve k.denetim müdürünün izin kağıdını imzalarken neden iznin ücretli olduğunu sordu..? Ben de bu şekilde ay içinde izin alan aylık ücretle çalışanların ücretlerizi kesmiyoruz dedim. Bu yeni bir şey değil , hep böyleydi dedim. Adam bana kalkıp " nein nein " demez mi ??? Şeytan dedi , sık gırtlağını bırak :mad: Neyse ben soruma geçeyim. Bu şekilde aylık ücretli çalışanlar için siz nasıl uyguluyorsunuz bunu , ve ayrıca bununla ilgili herhangi bir yasal düzenleme var mı..?

Ynt: Aylık ücretli çalışanların izinleri hakkında....

İş kanunda sadece hastalık durumunda ücretin kesilebileceğine dair bilgi var. Buradan yorumla diğer durumlarda ne olursa olsun aylık ücret alandan kesinti yapılamayacağı gibi bir yorum yapılabilir.

tam olarak kaçıncı maddede geçiyor bu ya da link verebilir misiniz ..?

günaydın,

belki çok acımasızca ama biz gün içerisinde alınan izinleri personel maaşlarından mahsup ediyoruz.
sadece kanunen verilmiş yasal izinleri kullandırıyoruz.

nedeni şu benim bildiğim kadar ile

İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez ama maaş mahs.edilebilir .

Bu işverenin tavrına bağlı. Bazı işverenler idari izinleri ücretsiz izin olarak kabul ediyorlar. Bazıları da bun aldırmıyor.
Yasal olarak işveren yasada belirlenen durumlar dışında idari izin vermek zorunda değildir.

peki sn.nguroy

3 gün mazeret izni diye bir izin varmı ?

İş yasamızda 3 gün mazaret izni ile ilgili dolayısıyla mazeret iznine ilişkin bir düzenleme yok.
Bu gibi izinler yıllık iznin hesabında çalışılmış gibi sayılan haller mevzusu bu boşluğu dolduruyor.
Şirketlerin kendi izin yönetmeliği ile tespit ediliyor.

demiral ' Alıntı:
Mazeret izinleri ile ilgili bilgileri link'ten bulabilirsiniz.

Sizin sorunuzun cevabını Nizam bey açıklamış şirketinize kalmış bir durum.

Bende işverenin insiyatifine kalmış bi durum olduğunu söyledim ama müdürümüz tatmin olmadı. Çok teşekkürederim herkese :) Olmadı tekrar bununla ilgili kesin bi kanun yok , işveren isterse öder istemezse ödemez dicem ( tabi bunun karşılığında fazla mesaiye kalıpta mesai ücreti almayanların mesaisini ödemek zorunda olacağımızı söylersem yeterince tatmin olur diye düşünüyorum ;) )

Evlenme İzni

İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar verilecek izinler (İş Kanunu Md.46,55).

Ölüm İzni
İşçilerin ana veya babalarının, eşlerinin,kardeş veya çocuklarının ölümünde 3 güne kadar verilecek izinler (İş Kanunu Md.46,55).

bu izinler yıllık izinden mahsup edilmez çalışılmış sayılıp ücreti ödenir...

emansur ' Alıntı:
Evlenme İzni

İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar verilecek izinler (İş Kanunu Md.46,55).

Ölüm İzni
İşçilerin ana veya babalarının, eşlerinin,kardeş veya çocuklarının ölümünde 3 güne kadar verilecek izinler (İş Kanunu Md.46,55).

bu izinler yıllık izinden mahsup edilmez çalışılmış sayılıp ücreti ödenir...

Aksine işv. insiyatifindedir ister izin verir ister vermez ister ücret öder isterse ödemez. Bu maddede bahsi geçen ise eğer işv. bu izinleri verir ise yıllık izin ve hafta tatili ücreti süre hesabında çalışılmış gibi hesaba dahil edileceğidir.

Sn.kbrs16 yanılıyorsunuz emansur'un belirtmiş olduğu şekildedir.

İyi çalışmalar,

İş kanununun 46 ve 55. md başlıklarına bakıverin!

46 ve 55.maddeler bu sürelerin çalışılmış gün gibi hesaba katılacağından bahsediyor.Sn emansurun ifadesinde bir yanlışlık göremiyorum..

Verilmesi durunda bu izinlere ait ücret ödenmek veya bu izinler verilmek zorunda gibi bir ifade varda ben mi göremiyorum! ??? Maddelerin başlıklarına birdaha bakın!

Çalışılmış gün gibi sayılır ifadesinden ben o günlerin ücretlerinin ödenmesi gerektiğini anlıyorum..

Ortadan okursanız öyle anlarsınız. Madde başlığında açık açık hangi durum için çalışmış gün olarak sayılacağı yazılı. Yoksa izin verilmesi durumunda ücreti ödenmek zorunda yazmamakta.

MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.

Bir işyerinde işin bir haftadan fazla bir süre ile tatil edilmesini gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıktığı zaman, 24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışılmayan günler için işçilere ödenen yarım ücret hafta tatili günü için de ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde hafta tatili ücreti işverence işçiye ödenir.

MADDE 55. - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:

a) İşçinin uğradığı kaza veya tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği günler (Ancak, 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen süreden fazlası sayılmaz.).

b) Kadın işçilerin 74 üncü madde gereğince doğumdan önce ve sonra çalıştırılmadıkları günler.

c) İşçinin muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya herhangi bir kanundan dolayı ödevlendirilmesi sırasında işine gidemediği günler (Bu sürenin yılda 90 günden fazlası sayılmaz.).

d) Çalışmakta olduğu işyerinde zorlayıcı sebepler yüzünden işin aralıksız bir haftadan çok tatil edilmesi sonucu olarak işçinin çalışmadan geçirdiği zamanın onbeş günü (işçinin yeniden işe başlaması şartıyla).

e) 66 ncı maddede sözü geçen zamanlar.

f) Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri.

g) 3153 sayılı Kanuna dayanılarak çıkarılan tüzüğe göre röntgen muayenehanelerinde çalışanlara pazardan başka verilmesi gereken yarım günlük izinler.

h) İşçilerin arabuluculuk toplantılarına katılmaları, hakem kurullarında bulunmaları, bu kurullarda işçi temsilciliği görevlerini yapmaları, çalışma hayatı ile ilgili mevzuata göre kurulan meclis, kurul, komisyon ve toplantılara yahut işçilik konuları ile ilgili uluslararası kuruluşların konferans, kongre veya kurullarına işçi veya sendika temsilcisi olarak katılması sebebiyle işlerine devam edemedikleri günler.

ı) İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.

j) İşveren tarafından verilen diğer izinler ile 65 inci maddedeki kısa çalışma süreleri.

k) Bu Kanunun uygulanması sonucu olarak işçiye verilmiş bulunan yıllık ücretli izin süresi.

arkadaşlar madde gayet açık neyi anlamadınız...